Reklam
  • Reklam
Dolar kritik haftaya nasıl başladı?

Dolar kritik haftaya nasıl başladı?

Geçen haftayı 5.71 civarında tamamlayan dolar/TL yeni haftaya da bu seviyelerde başladı, Merkez Bankası'nın faiz kararı piyasaların radarında olacak

Reklam
09 Eylül 2019 - 10:42
Reklam

 

Geçen hafta beklentiden iyi gelen enflasyon ve ekonomik daralmanın beklentiden daha az olduğunu gösteren büyüme verisiyle 5.80'lerden 5.65'in altına gerileyen kur yeni haftaya yatay seyirle başladı.

Geçen haftayı % 2 civarında değer kaybıyla tamamlayan Dolar/TL bu sabah en yüksek 5.7247, en düşük 5.6952'yi test etti. Geçen hafta % 2 civarında düşüşle 6.31'e gerileyen euro ise bu sabah 6.30'da seyrediyor.

RADARDA MERKEZ BANKALARI VAR

Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı kur üzerinde belirleyici olacak.

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Merkez Bankası'ndan 300 baz puanlık indirim beklediklerini belirtti. Erkan Bloomberg HT'ye konuya dair "Ağustos enflasyonu % 15 bandına çekildi, enflasyon Merkez Bankası'nın politikasında ana oyun kurucu olmaya devam ediyor, Eylül'de de daha düşük seviyeleri görebiliriz. Bu trend Merkez Bankası'nın elini rahatlatıyor. Bu toplantıda 300 baz puanlık indirim bekliyoruz. Yıl sonuna kadar da indirim döngüsünün devam etmesini bekliyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın da faiz indirimine gitmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kiler Süpermarket münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Kiler Süpermarket münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Nethouse münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Nethouse münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları