Reklam
  • Reklam
Dolar hızla düşüyor! Bundan sonra ne olacak? İşte günlük...

Dolar hızla düşüyor! Bundan sonra ne olacak? İşte günlük ekonomi analizi..

Para piyasaları döviz kurlarını yakından izliyor. Dolar hızlı değer kaybediyor. Peki bundan sonrası için neler bekleniyor? İşte İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu'ndan günlük ekonomi analizi..

Reklam
16 Ağustos 2016 - 09:43 - Güncelleme: 17 Ağustos 2016 - 10:49
Reklam

ABD’de açıklanan zayıf veriler ve beraberinde FED’den gelen cılız sinyaller doların değer kaybetmesine neden oluyor

 

Not indirim endişesi nedeniyle, risk iştahına, TL ve TL cinsi yatırım araçları geçikmeli ve kademeli olarak cevap verebiliyor

 

USD/TL kurunda, 2,9450 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi ile 2,91’li seviyelerin radar menziline girdiğini düşünüyoruz

 

EUR/USD paritesinde 1,1250 seviyesine dikkat etmekte fayda var

 

Sterlin cephesinde günlerdir devam eden aşağı yönlü seyir ardından bir miktar da olsa tepki hareketi görülebilir. Ana yön aşağıya işaret etmeye devam ediyor

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Küresel piyasalarda risk iştahını tırmandığı bir dönemden geçiyoruz. ABD’de açıklanan zayıf üretici enflasyonu ve beraberinde perakende satışlar verisi ardından ve elbette yaklaşan ABD seçimleri nedeniyle FED’in faiz artırmakta oldukça zorlanacağı görüşü her geçen gün ağırlık kazanıyor. Bu bağlamda bugün ABD’de açıklanacak olan TÜFE enflasyonuna yakından bakmakta fayda var. Manşet verinin değişim göstermemesi, çekirdek enflasyonun ise % 0,2 artması bekleniyor. TÜFE verilerinin de zayıf kalması durumunda, dolardaki değer kaybının daha da artması veya risk iştahında artış olarak yorumlanabilir. FED’in faiz artırımında aceleci davranmayacağı ve beraberinde dünyada devam eden düşük faiz hatta negatif faizlerden usanan büyük fonların getiri arayışı ile gelişmekte olan ülkelere girmeye başladıklarını daha önce paylaşmıştık. Ancak, Türk mali piyasalarının yurtdışı kaynaklı iyimserlikten arzu edilen ölçüde nemalanmadığını da üzülerek belirtmek gerekiyor. Örneğin, USD/TL kuru hain darbe girişimi ardından 3,1 seviyesini test etmesi ardından kademeli olarak 2,9350’li seviyelere bu sabah yaklaşırken, Borsa Istanbul cephesinde de 70binli seviyelerden yavaş yavaş 79bin seviyesine geldik. Eğer, hain darbe girişimi olmamış olsaydı hatta buna paralel uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları not indirimi tehdidi ile gözden geçirmeye soyunmamış olsalardı, muhtemelen TL ve TL cinsi yatırım araçlarında iyimserlik çok daha fazla hissedilecekti. Fitch’in 19 Ağustos tarihinde sonuçlanacak değerlendirmesi ve devamında Moodys’in şu anda bile devam eden gözden geçirmesinden gelebilecek olası bir not indirimi ihtimali, TL’nin üzerinde “temkinli” modun devam etmesine neden oluyor. Bu nedenle, öncelikle kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmesini “hasarsız” atlatmamız akabinde ise işlerin Türkiye’de darbe öncesine döndüğü, mesela OHAL’in kaldırıldığı ve konsantrasyonun tamemen ekonomiye ve yapısal reformlara çevrildiğini duymamız gerekiyor. Bu haberler gelmeden, muhtemelen, aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, 2,9450 seviyesinin altında kapanış yapan USD/TL kuru, kademeli olarak, iyimser havaya paralel 2,91 – 2,9250 bandının içine oturacaktır. Söz konusu seviyelerin görülmesi durumunda, döviz alma ihtiyacı içinde olan yatırımcıların dikkatinden kaçmaması gerektiğini düşünüyoruz. Benzer bir şekilde, EUR/USD paritesinde de 1,1250 seviyesini doğru bir hareket ihtimalinin zayıf olar ile belirdiğini düşünüyoruz.  EUR’da olası yükselişleri kısa pozisyon almak için kollayacağız. İngiltere Merkez Bankası’nın gevşeme yönlü politikalarını devamı nedeniyle zayıf sterlin temasının korunmasına imkan veriyoruz. Aşağı yönlü ana hareketin devam etme ihtimali korunuyor. Buna paralel, sert satış ardından tepki hareketi görülebilir. Sterlin cephesinde görülecek olası yükselişler, satış yönünde fırsat olarak görülebilir.

 

Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında bir miktar satış baskısı görülüyor. Dün olumlu ayrışan Çin borsasında kar satışları; değerli YEN nedeniyle Japonya borsasında ise düşüş görülüyor. Petrol fiyatlarında ise son haftalarda dalgalı seyir dikkatlerden kaçmıyor. Haber akışına oldukça hassas olan petrolde son birkaç gün içinde yaşanan sert yükseliş, risk iştahını yüksek tutmak kaydı ile küresel hisse senedi endekslerine fayda sağlıyor. ABD’de açıklanacak TÜFE verisi öncesinde bekle ve gör modunun bugün etkili olmasını bekliyoruz. ABD TÜFE enflasyonunu düşük sonuçlanması durumunda, risk iştahında keskin bir artış görülebilir.

 

Ø  USD/TL kurunuda 2,9450 seviyesinin altında kapanış yaşandı. 2,91 seviyesi radar menzilinde

 

USD/TL kurunda haftalık grafikten baktığımızda, 2014 yılından itibaren gelen (1 numaralı bölge) yükseliş trendinin halen daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

 

*USD/TL Haftalık grafik

 

Kaynak: Reuters

 

Daha da kısaya indiğimizde, teknik anlamda, 2,9450 seviyesinin altında yaşanan gecelik kapanış ardından kademeli olarak 2,91’li seviyelerin hedeflenebileceğini düşünüyoruz.

 

*USD/TL Günlük grafik

 

Kaynak: Reuters

 

Ø  EUR/USD paritesinde 1,1250 seviyesine dikkat etmekte fayda var

 

Doların zayıflığına paralel EUR/USD paritesinde de yukarıya doğru gitme isteği görülüyor. Teknik anlamda 1,1250 seviyesine dikkat etmekte fayda. EUR cephesindeki temel zayıflık nedeniyle EUR’da kısa vadeli parlamaların cılız kalacağını düşünüyoruz. 1,1250 ve üzerine doğru hareketler satış fırsatı yaratabilir.

 

Kaynak: Reuters

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..