Reklam
  • Reklam
Dolar haftaya nasıl başladı?

Dolar haftaya nasıl başladı?

Dolar kuru yeni haftaya da kritik seviyelerde başladı..

Reklam
06 Kasım 2017 - 10:04 - Güncelleme: 06 Kasım 2017 - 15:09
Reklam

 

Cuma akşam saatlerinde beklentiyi aşan enflasyon verisi ve ABD ile ilişkilerle ilgili haber akışıyla 3.89'u test eden kur yeni haftaya da 3.87-3.88 seviyelerinde başladı. Euro/TL ise 4.50 seviyesinden işlem görüyor. 

Yabancıların Türkiye hazine tahvili alımlarındaki yavaşlamanın da Türk Lirası üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekiliyor. 
 


Cuma gece saatlerinde kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu "BB", yerli para cinsinden notunu da "BB+" olarak teyit etti, görünüm "negatif"te kaldı. Kararın piyasalarda yansıması olmadı. 

Bugün kurda harekete neden olabilecek kritik bir veri akışı bulunmuyor, New York Fed Başkanı William Dudley'nin akşamki konuşması, Suudi Arabistan kaynaklı gelişmeler izlenecek. ABD ile vize gerilimi sonrası Başbakan Binali Yıldırım'ın bu haftaki ABD ziyareti de piyasaların takibinde olacak.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy Lira'nın dolar karşısında 7 Eylül’den bu yana %12.4 düşüşle en fazla değer kaybeden gelişmekte olan piyasa para birimi olduğunu hatırlatarak "Yüksek faize rağmen görülen bu negatif ayrışma kısmen Türkiye’ye dair haber akışının lira üzerindeki olumsuz etkisini yansıtıyor. 

ABD-Türkiye ilişkilerinde henüz önemli bir ilerleme sağlanamadığı bir ortamda Dolar/TL’de düşüş için küresel haberlere odaklanacağız. Trump’ın şimdiki beklentinin aksine vergi indirim paketini yasalaştıramayacağına dair bir beklenti oluşması durumunda dolarda küresel bir zayıflık görülebilir." değerlendirmesini yaptı.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018