Reklam
  • Reklam
Dolar haftaya nasıl başladı?

Dolar haftaya nasıl başladı?

Geçen hafta 3 civarında sert dalgalı bir seyir izleyen dolar, bugün 2.99'un altında işlem görüyor..

Reklam
08 Ağustos 2016 - 10:02
Reklam

 

Geçen hafta 3 civarında dalgalı bir seyir izleyen ve gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışan dolar/TL, Moody's'den cuma günü bir kredi notu indirimi gelmemesiyle birlikte yönünü aşağı çevirdi. Dolar bu sabah 2.99 seviyesinin altında seyrediyor.

Bankacılar iç siyasi gelişmelerin ve bu hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyareti ile küresel piyasaların takip edileceğini söylediler.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başladığı kredi notu gözden geçirmesinin sona ermediğini açıkladı. Moody's tarafından Cuma gecesi yapılan açıklamada, gözden geçirmenin 18 Temmuz'dan itibaren 90 gün içinde tamamlanacağı belirtilerek, "Moody’s darbenin başarısız olmasına rağmen Türkiye’nin (politika üreten kurumlar, iş iklimi, dış şoklara karşı tamponlar ve büyüme görünümünün) karşı karşıya olduğu mevcut zorlukların darbe girişimi sonrasında artacağını düşünmeye devam etmektedir" denildi. Kuruluş Türkiye'nin kredi notunu "negatif" görünüm ile yatırım yapılabilir en düşük seviye olan Baa3 düzeyinde derecelendiriyor. Türkiye derecelendirme kuruluşlarından sadece iki tanesinden yatırım yapılabilir düzeyde nota sahip.

Cuma günü 3.02'nin hemen altında işlem gören dolar/TL bu sabah güne saat 08.50'de 3.9855/3.9870 seviyesinde başladı. Dolar/TL, darbe girişimi sonrası 3.0970 ile tarihi zirveyi görürken, 15 Temmuz Cuma günü darbe girişimi öncesi kapanış seviyesine göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 6.7'ye ulaşmıştı. Şu anda ise bu kayıp yüzde 3 civarında seyrediyor. 

 

http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..