Reklam
  • Reklam
Dolar güne nasıl başladı?
Reklam

Dolar güne nasıl başladı?

3 Eylül dolar kuru güne nasıl başladı? Gelişmeleri etkileyecek hangi faktörler bekleniyor..

Reklam
03 Eylül 2019 - 09:22
Reklam

 

Dün Türkiye ekonomisinin beklentiden daha az daraldığını gösteren büyüme verisinin ardından 5.83'lü seviyelerden 5.79'a kadar gerileyen, gün boyu da 5.80 - 5.81 civarında dalgalanan dolar yeni güne yatay seyirle başladı.

Son dönemde ABD - Çin ticaret savaşlarının riskten kaçışı tetiklemesi kur üzerinde baskıya neden olurken Brexit gelişmeleri ve Arjantin'in sermaye kontrollerine gitmesi de piyasalara baskı yapan diğer unsurlar olarak öne çıkıyor.

Dün 6.36 - 642 bandında dalgalanan euro bu sabah 6.36'da, sepet kur 6.08'de seyrediyor. BIST 100 Endeksi dün % 1.68 artışla 98 bin 342 puandan kapandı, iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi % 1.09 düşüşle % 16.31'e geriledi.

 

Yurt içinde bugün enflasyon verisi izlenecek. Bloomberg HT'nin anketine göre enflasyonun Ağustos ayında % 16.65'ten % 15.5'e gerilemesi aylık bazda da % 1,3 artış olması bekleniyor. Enflasyonun beklentinin altnda gelmesinin Borsa ve TL varlıkları destekleyebileceği belirtiliyor.

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Haluk Bürümcekçi Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede enflasyonda yıllık bazda gerileme olacağını, esas gerilemenin ise Eylül'de olacağını kaydetti. Bürümcekçi enflasyonun yıl sonunu % 14 - 15 civarında kapatabileceğini kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
(KIB-TEK) K.T. Elektrik Kurumu münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları.
(KIB-TEK) K.T. Elektrik Kurumu münhal duyurusu - Kıbrıs iş...
Lord's Palace Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Lord's Palace Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları