Reklam
  • Reklam
Dolar güne nasıl başladı?

Dolar güne nasıl başladı?

30 Kasım dolar kurunda son durum..

Reklam
30 Kasım 2017 - 09:44
Reklam

 

Dün ABD büyüme verisi ve Sarraf davasına dair haberlerle yükselen kur hafif geriledi. Dolar/TL yeni güne hafif düşüşle 3.95'ten başladı. Kur dün de 3.97'nin üzerini test ederek tarihi rekora yaklaşmıştı.  

ABD'de görülen dava Lira üzerinde baskı oluşturuyor. Uzmanlar, davanın devamında Türkiye'den başka bankacı veya siyasilerin suçlanıp suçlanmayacağına ilişkin süreç netlik kazanana yani dava sonuçlanana kadar kurdaki bu baskının devam edeceğini öngörüyor. Zarrab’ın ifade vermek için bugün de mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Dün ABD 3. çeyrek büyümesinin 3 yılın zirvesine çıkması da doların küresel çapta değer kazanmasında etkili olmuştu. 

YENİ HEDEF NERESİ? 

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy yolladığı notta "ABD’de Senatoda oylanacak vergi indirim paketine dair gelişmeler paketin geçebileceğine işaret ediyor. Bu durumun gelişmekte olan piyasa para birimlerinde neden olabileceği değer kaybı baskısı ve Türkiye’ye dair olası haber akışı Dolar/TL kurunun önümüzdeki günlerde 3.9830 direncini test edebileceğine işaret ediyor." ifadelerini kullandı. 
 

Günün devamında ABD'de PCE enflasyonu izlenecek. Ak Yatırım yolladığı bir notta veriye ilişkin olarak "Beklenti çekirdek PCE’de aylık %0,2, yıllık %1,4’lük artış. Fed’in enflasyon hedefi ise %2 seviyesinde.  Önümüzdeki dönemin en önemli sorunsalı olan ABD enflasyonunun kademeli olarak artmasını ve 2018 yılı ilk çeyreği sonundan itibaren hızlanmasını bekliyoruz." değerlendirmesine yer verdi. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018