Reklam
  • Reklam
Dolar FED sonrası yükseldi..

Dolar FED sonrası yükseldi..

ABD Doları, Fed'in para politikası kararlarını açıklaması ardından yükselişini sürdürdü..

Reklam
15 Aralık 2016 - 12:11
Reklam

 

Dolar, Fed'in 2017 yılına ilişkin faiz artırımı görünümünü yükselterek üç artırıma çıkarması ardından, önemli ve bölgesel para birimleri karşısındaki yükselişini sürdürdü. Dolar, euro karşısında 21 ayın ve yen karşısında 10 ayın zirvesine hazırlandı.

Dolar, Fed'in 2017 yılında iki kez 25 baz puanlık faiz artırımına gideceği yönündeki tahminini üçe çıkardığının sinyalini vermesi ardından, ABD ve Japonya hazine tahvilleri faizlerinin 250 baz puana yükselmesiyle yen karşısında 118 seviyesine doğru tırmandı. İki yıl vadeli ABD tahvillerinin faizinin yüzde 1.28 ile 2009'dan bu yana görülen en yüksek seviyeye tırmanması ardından, Asya Pasifik bölgesi boyunca hazine tahvili faizleri yükseliş kaydetti.

Tokyo'da Mizuho Securities Co. baş döviz stratejisti Kengo Suzuki, “Yellen'ın önceki piyasa hareketlerinen dolayı tedbirli davranabileceği ve daha güvercin bir tavır benimseyebileceğinie ilişkin bazı beklentiler vardı. En büyük sürpriz bunların hiçbirinin gerçekleşmemiş olması. Piyasa bunu dolar almaya ve hazşne tahvili satmaya devam etmek için bir sinyal olarak algıladı” dedi.

Dolar/yen paritesi 117.84 seviyesine tırmandı. RSI göstergesi 80 seviyesinin üzerine çıkarak aşırı alım sinyali verdi. Suzuki'y göre parite yıl sonunda 120 seviyesini görebilir.

Euro/dolar paritesi ise Fed'in faiz açıklaması ardından Mart ayından bu yana en düşük olan 1.0666 seviyesine kadar geriledi. Paritede sıradaki destek noktası Mart 2015 düşüğü olan 1.0458 olarak görülüyor.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
City Mall AVM, münhal açtı!..
City Mall AVM, münhal açtı!..