Reklam
  • Reklam
Dikkat! Whatsapp’ta güvenlik açığı..

Dikkat! Whatsapp'ta güvenlik açığı..

WhatsApp'taki güvenlik açığı, kimlerle konuştuğunuzun öğrenilmesine izin veriyor. İşte detaylar..

Reklam
13 Ekim 2017 - 10:03 - Güncelleme: 13 Ekim 2017 - 12:52
Reklam

 

Yazılım mühendisi Rob Heaton tarafından bulunan açık, iki kişinin iletişim halinde olduğu sırada yalnızca dört satır Javascript kodunun yer aldığı bir chrome uzantısının kullanılmasıyla Whatsapp’taki konuşmaların çalınmasını sağlıyor.

Sorun, 'çevrimiçi' durumunuzun kişilerinizden herhangi biriyle sorgulanabilmesi. Çevrimdışıysanız ve bir mesajı okumak veya cevaplamak için tekrar çevrim içi olursanız, bu kaydedilebilir. Başkaları aynı şeyi yaptıktan sonra tekrar çevrim içi olduğunuz zamanları ilişkilendirmek, birbirlerine mesaj gönderen iki kişiyi etkin bir şekilde tanımlayan kalıpların görülebilmesini sağlayabilir. Söz konusu durum her kullanıcıda aynı olduğundan, bir kişinin başka biriyle konuştuğu anlaşılabiliyor.

Örneğin 4 satırlık bu Javascript kodu, bir hırsızın, hırsızlık yapacağı adamın uyku düzenini görebilmesini ve hangi saatlerde aktif kalabilmesini sağlayabiliyor.

İki veya daha fazla insanın çevrimiçi kalıplarını ilişkilendirmek için daha fazla kod gerekebilir, ancak ilke aynıdır. WhatsApp, 'en son görülen' zamanlarınızı gizlemenize izin verirken, çevrim içi olduğunuzda ve çevrim içi olmadığınızda gizlemenize izin vermiyor. Bu da hizmetin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..