Reklam
  • Reklam
DİKKAT! KTOEÖS’ten eylem çağrısı...
Reklam

DİKKAT! KTOEÖS'ten eylem çağrısı...

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bugün gerçekleştirilecek eylem için çağrıda bulundu!.. İşte, detaylar...

Reklam
03 Eylül 2018 - 10:04
Reklam

 

DİKKAT! KTOEÖS'ten eylem çağrısı!

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bugün saat 12.00'de Meclis önünde gerçekleştirilecek eylem için çağrıda bulundu.

İşte, KTOEÖS'in o çağrısı!..

 

"Değerli Öğretmenlerimiz,

Ülkemizde çalışanlar, emekçiler olarak oldukça sıkıntılı günler yaşamaktayız. Yükselen döviz karşısında TL’nin değer kaybetmesiyle eriyen maaşlarımız, üzerine bir de yapılan zamlar, paketler ve hayat pahalılığı satın alma gücümüzü oldukça geriletmiştir.

Zamlar derhal geri alınmalı ve eşel mobil iki ayda bir olacak şekilde düzenlenerek çalışanların alım gücünün artırılması sağlanmalıdır.

Asgari ücretle çalışanlar açlığa mahkûm edilmiştir. Asgari ücret ve diğer ücretlerde Euro’ya geçilmelidir.

Eşitsizlik, adaletsizlik yaratan sosyal güven(siz)lik yasası ve göç yasası kaldırılmalıdır.

Krizlerin faturasının açlık sınırı altında yaşamak zorunda bırakılan, çocuğunu okutamayacak, borcunu ödeyemeyecek duruma gelen halka ödetilmesi kabul edilemezdir. Krizden çıkmak, halkı korumak için ivedilikle siyasi ve ekonomik tedbirler alınması gerekmektedir:

  • Kıbrıslı Türkler kendi kendini yönetmelidir. Vakıf, merkez bankası, sivil savunma ve halkın olan tüm kurumların yönetimi ve bütçesi Kıbrıslı Türklere ait hale getirilmelidir.
  • Dayatmalar, peşkeş çekilen kamusal mülkler, alanlar kamuya geri verilmeli, kontrolsüz nüfus akışı, kurum, şirket, yabancı sermaye yağması durdurulmalıdır.
  • Vergi reformu yapılmalı, kayıt dışılık, yasasızlık ortadan kaldırılmalı, vergi kaçakçılığı, yolsuzluklar bitirilmeli, zenginden daha fazla vergi  alınmalıdır.
  • Kamu reformu ile kamu çalışanlarına gerçek bir liyakat, demokratik denetim, itibar getirilmeli, siyasi tahakküme son verilmelidir.
  • Eğitim, sağlık gibi kamusal hizmetler demokratik, nitelikli, tamamen parasız hale getirilmeli gerçek ihtiyaçlıların kolayca ulaşabilmeleri sağlanmalıdır.
  • Siyasi eşitliğe dayalı birleşik federal Kıbrıs’a ulaşmak için görüşmelerin kaldığı yerden devam etmesini ve kalıcı çözümü sağlayacak adımlar atılmalıdır. Cumhurbaşkanı ve hükümet Kıbrıs sorunu ile ilgili birlikte hemen harekete geçecek bir strateji belirlemeli, örneğin, AB yetkilileriyle görüşüp derhal Euro’ya geçilmeli, AB parlamentosuna seçilmesi gereken Türkler seçilmelidir.                                

Sendikamız, yıllardır, ülkemizdeki siyasi, ekonomik ve sosyal sorunları çeşitli şekillerde dile getirmiş, dayatmalara, dönüştürme çalışmalarına, göçe zorlanmaya, toplumsal yok oluşa karşı mücadele vermiştir, hem kendi öz gücüyle hem de birlikteliklerle ortak mücadele vermeye devam edecektir.

Yaşanmakta olan ekonomik krizle ilgili öngörülerini ve bu konuda yukarda özetlediğimiz ancak detaylı olarak web sayfamızdan (www.ktoeos.org)  da bulabileceğiniz gibi ülkedeki en geniş çözüm önerilerini, defalarca  ortaya koymuş, çeşitli eylem şekilleriyle  dile getirmiştir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Asbank münhal açtı..
Asbank münhal açtı..
Bitcoin'de yeni rekor..
Bitcoin'de yeni rekor..