Reklam
  • Reklam
Devamlı büyüyen şehir: Lagos

Devamlı büyüyen şehir: Lagos

Hiç kimse Lagos'da kaç insanın yaşadığını bilmiyor ancak hepsi de aynı konuda hemfikir - Nijerya'nın en büyük şehri korkunç bir oranda büyüyor.

Reklam
21 Ağustos 2017 - 10:13
Reklam

Kaç milyon nüfusu var?

Birleşmiş Milletler 14 milyon diyor. Lagos Eyaleti hükümeti ise, kırsal Nijeryalılar’ı, Afrika'nın birkaç mega-şehirlerinden birinde daha iyi bir yaşam umuduyla çektiğinden, 21 milyona yaklaştığını düşünüyor.

2050 yılına gelindiğinde bugünkü Nijerya nüfusunun iki katı olacak, yarısından fazlası kentlerde yaşayacak ve bunların yaklaşık% 60'ı 25 yaşın altında olacak.

Yaklaşık 30 yılda Nijerya, ABD'yi, Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın üçüncü en kalabalık ülkesi olmak için geride bırakacak.

Hızlı nüfus artışını olumlu bir hale getirmek ve felaket ihtimalini ortadan kaldırmak için yönetimin, akıllı bir politika, artan güvenlik ve istikrara ihtiyacı olacak.

Ne düşünyorlar?

Anakaradaki Lagos'taki aşırı kalabalık bir mahallede, Muktar Abdulhamid (36 yaşında), ağır, eski moda ve kömür ve demir pası bulaşmış gömleklerle geziyor.

Abdulhamid, kuzeydeki Kano eyaletindeki kırsal bir kasabadan, karısını ve bir yaşındaki çocuğunu evde bırakıp para kazanmak için buraya geldi.

"Yapmayı planladığım şey bu değil. Ben, iş yapmak istiyorum - ticaret için "diyor. "Karını terk etmek kolay değil, çocuğun yalnız, ama başka seçeneğim yok - ailenin geleceği için."

Her hafta on binlerce insan, Lagos'a varıyor ve arkadaşlarınızla akrabalarınızın daha önce geldiği semtlere gidiyoruz; birçoğu gecekondu bölgelerinde.

Az sayıda iyi iş var ve konut talebi yüksek, ancak en azından fırsatlar var.

Her hafta on binlerce insan, Lagos'a arkadaşlarının ve akrabalarının daha önce geldiği semtlere gidiyor; birçoğu gecekonduda kalıyor.

Lagos'u tanıyalım

Lagos, Nijerya'nın en büyük şehri ve eski başkentidir. Batı Afrika'nın en hızlı gelişen kentlerinden biridir. Lagos, İddo, İkoyi ve Victoria gibi bataklık adalarını ve Gine Körfezi'nin bir girintisi olan Benin Körfezi kıyılarını içine alır. Adaları birbirine ve kıyıya bağlayan köprüler vardır. Anakaradaki Apapa önemli bir liman bölgesidir. Nijerya'nın dışarıya sattığı ürünlerin önemli bir bölümü bu limandan gönderilir. Bugünkü Lagos'un kurulu olduğu bölgeye ilk kez 15. yüzyılın sonlarında ayak basan Portekizliler, daha sonra burada bir köle ticareti merkezi kurdular. 1914'te Nijerya'nın başkenti olan Lagos, 19. yüzyıl boyunca İngiliz egemenliği altında kaldı.

Lagos'taki başlıca sanayi dalları biracılık, basım, otomobil montajı, gemi onarımı, sabun, lastik ve mobilyadır. Balık sanayisi de önemli bir yer tutar. 1962'de kurulan Lagos Üniversitesi'nin, hukuk fakültesi ve eğitim hastanesi vardır. Lagos'un iklimi, boğucu sıcak ve sağlıksızdır. Altyapı hizmetleri, hızla artan nüfusun gereksinimlerini karşılayamamaktadır. Elektrik ve su dağıtımında sık sık aksaklıklar olurken, fabrikalar da büyük çapta hava kirliliğine yol açmaktadır. 12 Aralık 1991'de başkentlik statüsünü kaybetti ve yeni başkent Abuja şehri oldu.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..