Reklam
  • Reklam
Denktaş: Olası çözüm süreci için önlemler alınmalı..

Denktaş: Olası çözüm süreci için önlemler alınmalı..

Mehmet Ercilasun başkanlığındaki Ziraat Mühendisleri Odası heyeti, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ı ziyaret etti.

Reklam
03 Kasım 2016 - 22:03
Reklam

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre görüşmede, mesleki alanı ilgilendiren sorunlar, ülke tarımı ve uygulanan tarım politikaları konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Ercilasun: Ek mesai hakları düzenlensin

Ziyaret sırasında oda başkanı Mehmet Ercilasun, kamuda 8-9 yıldır boş olan kadroların ivedilikle doldurulması, terfilerin gerçekleşmesi, ziraat mühendislerine tahsisat hakkı verilmesi ve mesai dışı çalışanların ek mesai haklarının düzenlemesi talebinde bulundu.

Ziraat mühendisliğinin insan sağlığı için önemine dikkati çeken Ercilasun, ülkede son yıllarda gıda güvenliğinin önem kazandığını, dolayısıyla gıda güvenliğini denetleyen ziraat mühendislerinin özellikle ülkede üretilen ve ithalatı yapılan tarımsal ürünlerin tüketime uygunluğu konusunda yoğun mesai harcadığını, ancak gerek tahsisat hakkı, gerekse ek mesai haklarından yararlanamadıklarını kaydetti.

Arazide çalışıldığından ötürü her türlü riske maruz kaldıklarına da dikkati çeken oda yönetim kurulu üyeleri, karşılaştıkları komplikasyon hakkında ayrıntılı bilgi verirken, özellikle teftişler esnasında, tarihi geçmiş, ruhsatsız veya ambalajı kötü tarımsal ilaçları toplama esnasında ilaçlarla temas halinde bir takım sağlık sorunları ile karşılaşıldığı, bununla birlikte solunum yetmezliği ve ölüm riskleri taşıdıklarını, ayrıca fare, yılan gibi kemirgen hayvanların tehlike yaratabildiğine dikkati çekti.

Denktaş: Ek mesailer konusunda iyileştirmeler olacak

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise, odanın sorun ve beklentilerini dinledikten sonra yaptığı açıklamada, devlete çok yüksek külfet yaratıldığı için tahsisatlar konusuna sıcak bakamadığını, ancak ek mesailerin düzenlenmesi noktasında iyileştirmeler olacağını söyledi.

Ülkenin gıda güvenliği konusunda büyük sıkıntılar yaşadığına dikkati çeken Denktaş, olası bir çözüm sonrası üreticinin zor durumda kalmaması ve yok olma noktasına gelmemesi için gerekli önlemlere biran evvel başlanmasına işaret ederken, odanın personel eksikliğini hatırlatmasından dolayı işe öncelikle terfiler, sonrasında da istihdamların tamamlanması ile başlanacağını kaydetti.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018