Reklam
  • Reklam
Denetimsizlik ve kalitesizlik güneye yönlendiriyor…

Denetimsizlik ve kalitesizlik güneye yönlendiriyor…

KTTO Başkanı Fikri Toros ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, KKTC’deki et fiyatlarındaki yüksekliğin kaçakçılığı teşvik ettiğini belirtti:

Reklam
25 Kasım 2016 - 09:37
Reklam

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizde yıllardır devam eden ancak son günlerde oldukça yaygınlaşan et kaçakçılığı ile ilgili olarak, KTTO Başkanı Fikri Toros ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, KKTC’deki et fiyatlarının yüksek olması nedeniyle, hem bireysel olarak hem de ticari olarak vatandaşın kaçakçılığa teşvik edildiği görüşünde birleşti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros, yerel hayvancılık sektörünün ülkede sürekli olarak büyüyen pazar için yeterli olmadığını belirtirken, ekonomideki arz talep faktörleri nedeniyle arzın talebe yeterli olmadığı zaman fiyatın yükseldiğini bildirdi. Toros, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliği (AB) standartlarında et ithal etmesinin ve bunun yanında KKTC’deki gıda güvenliği eksikliğinin KKTC’deki tüketicilere hem bireysel düzeyde, hem de yasak olmasına rağmen ticari düzeyde güneyin cazip geldiğini söyledi.

Fikri Toros, KKTC’de başta et ve süt ürünleri üretimi sektöründe serbest pazar programına dayalı kapsamlı ve yepyeni bir politika gerektiğinin altını çizdi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları ise, kaçakçılığı körüklenmesinin sebebinin et fiyatının gerekenden yüksek fiyatlarda market ve kasaplarda satılması olduğunu dile getirdi.

Naimoğluları, et kaçakçılığı olaylarında, sağlıksız koşullarda, içerisinde domuz etleri de bulunan, insan sağlığı ile oynayan kalitede etlerin KKTC’ye sokulduğunu belirtti.

Toros: Ülkedeki et üretimi yeterli değil

KTTO Başkanı Fikri Toros, KKTC’nin et ithalinin yasak olması nedeniyle tüketimi sadece yerel hayvancılık sektöründe üretilen etle sınırlı tuttuğunu söyledi.

Fikri Toros, yerel hayvancılık sektörünün ülkede sürekli olarak büyüyen pazar için yeterli olmadığını öne sürerken, ekonomideki arz talep faktörleri nedeniyle arzın talebe yeterli olmadığı zaman fiyatın yükseldiğini kaydetti.

Bir diğer sebebin ise KKTC’de hayvancılık sektöründe maalesef Avrupa Birliği hijyen ve gıda standartlarında haiz bir et üretimi olduğunu söylemenin mümkün olmadığını iddia eden Toros, gıda güvenliği eksikliğini öne sürerek tüketicinin sürekli olarak Güney Kıbrıs’ta alternatif arayışa gittiğini söylemenin mümkün olduğunu dile getirdi. Fikri Toros, bu arayışın hem bireysel düzeyde, hem de yasak olmasına rağmen ticari düzeyde olduğunun altını çizdi.

Güney Kıbrıs’ın AB’de çeşitlendirilmiş et ürünleri ithal ettiğini de belirten Toros, geniş çeşit yelpazesinin tüketiciye cazip geldiğini ifade etti.

“Sektöre yeni politikalar gerekli”

Fikri Toros, KKTC’de gittikçe büyüyen bir turizm sektörü olduğuna işaret ederek 350 bin nüfuslu KKTC’de 1 milyon 250 bin ziyaretçi olduğunu ve bu ziyaretçilerin de bir takım standartlara haiz et ürünlerini tüketmek istediklerini açıkladı.

Ticaret Odası Başkanı Toros, dolayısıyla da otellerin, lokantaların ve turizm sektöründe hizmet veren diğer tüm işyerlerinin maalesef tüm bu nedenlerden dolayı Güney Kıbrıs’ta veya başka bir yerden ihtiyaçlarını temin etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

KKTC’de başta et ve süt ürünleri üretimi sektöründe kapsamlı ve yepyeni bir politika gerektiğinin altını çizen Toros, bu yepyeni politikanın bir serbest pazar programına dayalı olması gerektiğine dikkat çekti.

Fikri Toros, bu politikanın AB standartlarına sadık ve tüketicinin özgür seçimi doğrultusunda arz yaratacak bir politika olması gerektiğine de vurgu yaptı.

Naimoğluları: Kasap ve marketler yüksek fiyat uyguluyor

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, kaçakçılığın körüklenmesinin sebebinin etin gerekenden yüksek fiyatlarda market ve kasaplarda satılması olduğunu öne sürdü. Et fiyatının market ve kasaplarda yüksek olması nedeniyle halkın güneyden et almaya teşvik edildiğini kaydeden Naimoğluları, dünyanın aksine bizim ülkemizde canlı hayvanın kilo fiyatının 2 buçuk katının üzerinden et fiyatının belirlenmesini eleştirdi.

Mustafa Naimoğluları, kasap ve marketlerin hayvancıdan canlı kuzuyu 12 TL kilosuna aldığını ve en fazla kilosunu 30 TL’ye satması gerekirken, 40 TL civarında sattığını söyledi. Naimoğluları, canlı dana etinin hayvancıdan kilosu 9 TL’ye alındığını, kasap ve marketlerin dana etinin kilosunu en fazla 25 TL’ye satması gerekirken, dana etinin kilosunun da 40 TL’ye kadar satıldığını iddia etti.

Mustafa Naimoğluları, tüm bunların kasapların ve marketlerin yanlış politikalarından ve denetimsizlikten kaynaklandığını açıkladı. Naimoğluları, bu politikanın halkı güneye gidip et almaya teşvik ettiğini dile getirdi.

“Kalitesiz etler sokuluyor”

Mustafa Naimoğluları, et kaçakçılığı olaylarında, sağlıksız koşullarda içerisinde domuz etleri de bulunan, insan sağlığı ile oynayan kalitede etlerin KKTC’ye sokulduğunu ifade etti.

Güney ve kuzey arasındaki canlı hayvan fiyatlarının dengeli ve aralarında fiyat farkı olmadığını öne süren Naimoğluları, et fiyatlarında fark oluşmasındaki bir diğer sebebin ise güneyde verim dışı kalmış inek etleri ve domuz etlerinin çok ucuz olması olduğunu söyledi.

Mustafa Naimoğluları, güneyde kullanılmasına izin verilmeyen bu etlerin KKTC’ye çok ucuz olmaları nedeniyle getirildiklerini öne sürdü.

Tüm bunların kontrol altına alınması gerektiğinin altını çizen Naimoğluları, Lefkoşa Belediyesi’nin elinde olan mezbahanın kendi kooperatiflerine verilmesi halinde ürün kalitesini artırarak, et çeşitlerini ayrıştırarak ve fiyat dengelemesini sağlayarak kaçakçılığın önüne geçebileceklerini söyledi.

KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki et fiyatlarının karşılaştırmaları şöyle:

Dana Kıyma:  KKTC: ( 35 TL)  Güney Kıbrıs: 20 TL ( 5.65 Euro)

Dana Eti:  KKTC:  (35 TL)  Güney Kıbrıs: 31 TL (8.60 Euro)

Dana Biftek:  KKTC: (50 TL)  Güney Kıbrıs: 31 TL (8.60 Euro)

Kuzu Eti:  KKTC (40 TL)  Güney Kıbrıs: 32.50 TL (9.00 Euro)

Kuzu Pirzola:  KKTC (40 TL)  Güney Kıbrıs: 32.50 TL (9.00 Euro)

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..