Reklam
  • Reklam
Denetim zafiyeti KKTC ticaretini vuruyor..

Denetim zafiyeti KKTC ticaretini vuruyor..

Tüketiciler Derneği Başkanı Işık, gıda analizlerinde yüzde 50 ölçüm belirsizliği uygulaması ile halkın aylardır zehirlendiğini, Güney Kıbrıs’a doğru alış verişe gidenlerin sayısının arttığını söyledi

Reklam
21 Haziran 2017 - 09:51 - Güncelleme: 22 Haziran 2017 - 11:20
Reklam

Tarımsal İlaçlar Denetim Kurulu’nun 9 Ocak 2017 tarihinde aldığı kararla hayata geçen “Gıda analizlerinde yüzde 50 ölçüm belirsizliği uygulaması” tartışmalara neden oldu ve ortaya çıkan tepkiler uygulamasının durdurulmasını sağladı. 

Limit üstü zirai ilaç kalıntısına rastlanan ürünlerdeki oranın yüzde 50 düşürülüp, piyasaya verilmesini sağlayan uygulamaya karşın bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri kararı alanların yargı karşısına çıkması gerektiğini savunurken, Tüketiciler Birliği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, halkın kanserojen maddeler karşı korumasız bırakıldığını söyledi. 

Star Kıbrıs’a konuşan Işık, uygulamadan dolayı halkın aylardır zehirli gıdalar tükettiğini ancak sadece şimdi değil geçmiş yıllarda da birçok skandal olduğunu ifade etti. 

"KORUMASIZ BIRAKILDIK" 

Dernek Başkanı Işık, alınan kararla zirai ilaç limitlerinin genişletildiğini, halkın kanserojen kalıntılara maruz bırakıldığını ifade ederek, “son 6 aydır gıda analizlerinde yüzde 50 ölçüm belirsizliği uygulaması nedeni ile tüketici kanserojen kalıntılara karşı korumasız bırakılmıştır. Özellikle meyvelerde yüksek zirai ilaç kalıntılarından dolayı rahatsızlanan birçok kişi olmuştur” iddiasında bulundu. 

Işık, kendisinin de sebze ve meyve yedikten sonra rahatsızlık geçirdiğini savunarak, “Tüketici mağdur edildi, sağlığı hiçe sayıldı” dedi. 

"SADECE ŞİMDİ Mİ?" 

Işık, sadece şimdi değil halk sağlığının geçmiş yıllarda da riske atıldığını öne sürdü. Işık, zirai ilaçların denetimini yapan, limit üstü ürünleri imha eden ve yasa altında oluşturulan Zirai ilaçlar ve ürün denetimi kurulunun 2005 yılında dönemin tarım bakanı Raşit Pertev tarafından feshedildiğini söyledi. 

Işık, yine birkaç sene önce yüksek zirai ilaç barındıran ithal buğdayların piyasaya sürüldüğünü ve halka yedirildiğini iddia etti. İnsan sağlığına yeteri kadar önem verilmediğini, denetimlerin yeterince yapılmadığını kaydeden Işık, son ortaya çıkan olayda bunun gözle görüldüğünü ifade etti. 

"GÜVEN KALMADI, İNSANLAR GÜNEY’E GİTMEYE BAŞLADI" 

Tüketiciler Derneği Başkanı Işık şunları söyledi: 

“Tüketiciler Derneği olarak yetkilendirilmiş makam ve kurumlara güvenimiz yoktur. Halkın da güveni kalmadı. İnsanlar Güney Kıbrıs’tan daha çok alış veriş yapmaya başladı. Güney’e gitmeyenlerde burada güvenleri sarsıldığı için oraya gidip meyve-sebze ve diğer ürünleri satın almaya başladı. Tüketiciler yaşanan durumdan mağdur oldu ancak üretici de zarara uğradı. Çünkü halkın üreticiye de güveni kalmadı.” 

"HALKIN GERÇEĞİ BİLMEYE HAKKI VAR" 

Işık, yetkililerin çoğu zaman halktan gerçekleri saklama eğiliminde olduğunu savunarak, örnek olarak denizlerdeki kirlilik oranlarının açıklanmadığını, Sağlık Bakanlığı’nın tahlil sonuçlarını vermeye yanaşmadığını söyledi. Işık, “Tüketicilerin yediği yiyecekle ilgili, gireceği denizle ilgili ve içtiği suyla ilgili tüm tahlil raporlarını görmeye hakkı vardır. Ancak bir dernek olarak raporları talep ettiğimizde alamıyoruz” dedi. 

"NE YEDİĞİMİZİ BİLMİYORUZ"

Yasaların uygulanmadığını da ifade eden Işık, Gıda Güvenliği Yasası’nda belirtilen kıstasların dikkate alınmadığını dile getirdi. Işık, “Yasaya göre, ürünlerde etiketlenme yapılması gerekiyor. Bir ürünle ilgili tüm üretim aşaması ile ilgili bilgilendirici etiket konulması zorunluyken, yasa uygulanmıyor. Piyasada inek eti dana eti olarak halka satılıyor. Sadece et değil birçok üründe yeterli etiket bulunmuyor. İnsanlar çoğu zaman ne yediğini dahi bilmiyor” şeklinde konuştu. Tarım Bakanlığı, Veteriner Dairesi yetkililerine seslendiklerini kaydeden Işık, tüketicilerin güvenliğinin sağlanması için en kısa sürede önlemlerin alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Suna Erden/Gündem Kıbrıs

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018