Reklam
  • Reklam
DAÜ Tübitak yarışmasına ’’Z-ZERO’’ Konsept aracıyla...

DAÜ Tübitak yarışmasına ''Z-ZERO'' Konsept aracıyla katılıyor..

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü tarafından geliştirilen ve Görsel Sanatlar ve İletişim Bölümü’nün kabuk tasarımı katkılarıyla hazırlanan elektrikli araç “Z-Zero”, 21-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak olan “TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle” (Batarya Elektrik Enerjili Araç Yarışları – Elektromobil 2017) yarışmasına katılmak için hazırlıklarını son aşamaya getirdi.

Reklam
12 Ağustos 2017 - 10:51 - Güncelleme: 12 Ağustos 2017 - 11:14
Reklam

Batarya beslemeli elektrikli araçlarla (Elektromobil); ilgili yerli üretimin arttırılması ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesinin yanı sıra, katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araştırma imkanı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri, deneyim kazanmaları ve bu yolla alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konusunda ülkeleri genelinde farkındalığın arttırılması amaçlanıyor.


 

Tamamen DAÜ Bünyesinde Geliştirildi

DAÜ Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı ve Mekatronik Programı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Davut Solyalı tarafından yürütülen elektrikli araç projesi “Z-Zero” ekibinde özellikle lisans ve lisansüstü öğrencilere yer verildi. Tamamıyla DAÜ bünyesinde geliştirilen “Z-Zero”, üniversitenin kendi imkanları ve öğrencileri tarafından tasarlandı ve üretildi. Tasarım ve üretim TÜBİTAK’ın belirlediği kurallar ve kıstaslar doğrultusunda gerçekleştirildi. Proje kapsamında en verimli Batarya Elektrik Enerjili Araç’ın üretilmesi hedef alındı.


 

Türkiye’nin Kocaeli ilinde yer alan Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek yarışmaya katılacak olan “Z-Zero” ekibi, Türkiye’den ve yurtdışından 54 farklı üniversitenin oluşturduğu 70 farklı takımla yarışacak.

 

Pistin Uzunluğu 1.95 Kilometre

Yarışmanın yapılacağı ve 1993 yılında İstanbul Otomobil Sporları Kulübü (İMK) tarafından kurulan Körfez Yarış Pisti, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) yönetiminde bulunuyor. Tesisler, Türkiye Şampiyonası’nın yanı sıra çeşitli kategorilerde motor sporları yarışlarına da ev sahipliği yapıyor. Marmara Denizi’nin Kuzeydoğu kıyısında konumlanan pist, küçük bir göl olan Fener Gölü’nü çevreliyor. 9 virajın bulunduğu Körfez Pisti, toplamda 1,950 metrelik bir uzunluğa sahip.

 

“Z-Zero” ekibi, 21-24 Ağustos 2017 tarihleri arasında teknik ve dinamik sürüç kontrolü yapacak ve ardından 25 ağustos 2017 tarihinde kısa süreli alternatif yarışlarda mücadele edecek. “Z-Zero” ekibi son olarak 27 Ağustos 2017 tarihinde final heyecanı yaşayacak. 
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018