Reklam
 • Reklam
Creditwest Bank’tan günlük ekonomi ve piyasa analizi!

Creditwest Bank'tan günlük ekonomi ve piyasa analizi!

KKTC ekonomisi için dövizin seyri önemli. Peki bugün, hatta bu hafta para piyasalarında neler olacak? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı.

Reklam
19 Eylül 2017 - 10:15 - Güncelleme: 20 Eylül 2017 - 07:25
Reklam

Küresel Gündem

 

 1. Öncelikle herkese sağlıklı ve bol kazançlı bir hafta temenni ediyoruz. Küresel gündemin bu yılki en yoğun 2 haftasının birincisini geride bıraktık. Bu hafta da oldukça hareketli geçeceğe benziyor. Bu kadar yoğun veri akışı, siyasi ve jeopolitik gelişmeler içerisinde piyasalara hangi haberin nasıl ve ne kadar etki yaratacağını görebilmek bir hayli zor görünüyor. Bültenimizde bu haftaki gelişmelere değinecek olursak;

 

 1. Bir süredir devam eden Kuzey Kore – ABD çekişmesi artık piyasalar tarafından sıradan olarak algılanıyor. Bu durumu yapılan son füze denemesinde piyasaların verdiği tepkiyle net anladık. Ancak Kuzey Kore konusunda yaşanabilecek farklı gelişmeler, hala piyasaları tedirgin etmekte bu yüzden de takibi yakından sürdürmek gerekiyor.

 

 1. Cuma günü Londra’da yaşanan terör saldırısı da piyasa tarafından fiyatlanmadı. Bunun aksine GBP varlıklar değer kazancına devam etti. Bank of England (BOE) yatırımcılara yön verme konusunda hala bir numara gibi görünüyor.

 

 1. Amerika’da yaklaşık 1 aydan uzun süredir devam eden doğal afetler ile mücadele, korkulanın aksine daha az zararla son buldu. Özellikle İRMA kasırgası ABD’ye ulaştıktan sonra etkisini hızlıca kaybetmesi daha fazla can ve mal kaybını önledi. Fakat hali hazırda yaşanan Harvey ve İRMA kasırgalarının Amerika’ya maliyeti bir hayli yüksek görünüyor. Geçen hafta takip edilen tüketici güveni ve sanayi üretimindeki belirgin düşüş kasırga etkisinden dolayı gerçekleşti. Bunun yanında Amerika tarafındaki en önemli gelişme enflasyon verileriydi. FED’in son zamanlarda faiz artırımı için en belirgin verinin enflasyon verisi olacağına dikkat çekmişti. Bu hafta açıklanan enflasyon verileri beklenenden yüksek geldi ve gözler bu hafta Çarşamba günü yapılacak FED toplantısına çevrildi.

 

Türkiye Gündemi

 

 1. Türkiye tarafındaki gelişmelere bakılacak olursak, geçen hafta açıklanan büyüme rakamları beklenenden biraz düşük ancak tatmin edici seviyelerde geldi. %5,1 büyüme yakalayan Türkiye, bir sonraki dönem ve yıllık bazda bu büyüme rakamlarının daha da yukarıya çıkabileceği beklentisini koruyor. Bunun yanında geçtiğimiz hafta Merkez Bankası faizlerde beklentiler dâhilinde bir değişikliğe gitmedi. Banka’dan yapılan açıklamada enflasyonla mücadele kapsamında MB’nin elindeki tüm enstrümanları kullanacağı ve istenilen hedefe ulaşılıncaya kadar para politikasında sıkı duruşuna devam edeceği belirtildi.

 

 1. Dün ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonominin güncel konuları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şimşek konuşmasında, % 5 büyüme oranının oldukça iyi olduğunu ve yılsonu olarak %5-6 arası bir büyüme beklediğini belirtti. Enflasyonu aşağıya çekmek ve TL’deki değer kaybını sınırlamak için Türkiye’nin sıkı para politikasına mecbur olduğunu ancak orta vadede yapısal reformlarla bu durumu aşacaklarını belirtti.

 

Günlük Parite Yorumları

 

 1. EUR/USD

Geride bırakılan haftanın son günüde ABD’de perakende satışlar verisinin beklenilenden daha kötü gelmesi USD’de değer kaybına yol açtı. Kuzey Kore riskinin minimize olması ve Londra’da yaşanan terör olaylarının piyasalar tarafından kayda değer alınmaması yatay bir fiyatlamaya sebep oluyor.  Gün içinde Euro Bölgesi enflasyon verisi piyasanın odağında olacaktır. Teknik olarak paritede direnç olarak 1,1980 ve 1,1200 fiyat seviyeleri test edilebilir. Yükselişin devamı açısından 1,2050 noktasına kadar çıkış gerçekleşebilir. Ancak geri çekilme durumunda destek noktası olarak 1,1920 ve 1,1900 seviyeleri yakından izlenebilir.

Direnç: 1,1980 – 1,2000 – 1,2050

Destek: 1,1920 – 1,1900 – 1,1870

 

 1. USD/TRY

Geride bırakılan haftanın son günüde ABD’de perakende satışlar verisinin beklenilenden daha kötü gelmesi USD’de değer kaybına yol açtı. Kuzey Kore riskinin minimize olması ve Londra’da yaşanan terör olaylarının piyasalar tarafından kayda değer alınmaması dolar endeksinin değer kayıplarının devam etmesini engellemiş görünüyor. Türkiye tarafında haftanın son işlem gününde gelen cari açık verisinin beklentilerin altında kalması TL’yi güçlendirse de haftanın ilk gününde tüm gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. FED beklentisi dâhilinde kayıplarını geri alan dolar, FED’e odaklanmış durumda. Teknik olarak paritede destek olarak 3,4640 ve 3,4750 seviyeleri takip edilebilir. Olası yükselmelerde direnç olarak 3,5000 ve 3,5200 noktası takip edilebilir.

Direnç: 3,5000 – 3,5200 – 3,5400

Destek: 3,4640 – 3,4750 – 3,4800

 

 1. GBP/USD

İngiltere Merkez Bankası (BOE) para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmedi ve faizleri sabit bıraktı. BOE’nin toplantı tutanaklarında, ‘ekonominin tahmin edildiği gibi gelişmesi durumunda parasal teşvikin önümüzdeki aylarda enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefe dönebileceğini, faizlerde bir miktar geri çekilmenin uygun olduğu düşünülüyor.’ ifadesi kullanıldı. İngiltere ekonomisi için hali hazırda devam eden BREXİT riskinin yanında beklenilen üzerinde gelen enflasyonun GBP varlıkları olumlu etkilediği net bir şekilde söylenebilir. Yükselişin devam etmesi açısından 1,3600 ve 1,3700 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Olası düşüşlerde 1,3520 ve 1,3480 destek seviyeleri izlenebilir.

Direnç: 1,3600 – 1,3700 – 1,3850

Destek: 1,3520 – 1,3480 – 1,3400

 

 1. ALTIN

Kore yarımadasında yükselen tansiyon ve Londra’da yaşanan terör saldırısı yatırımcıların fazla dikkate almamasıyla, altın ve Japon Yeni gibi güvenli liman olarak kabul edilen varlıkların gerilemesini sağladı. Gün içinde Euro Bölgesi enflasyon verisi takip edilecek. Fakat bu hafta asıl beklenen FED faiz kararı ve karar sonrası FED Başkanı Yellen açıklamaları olacaktır. Teknik olarak altındaki düşüş devam ederse 1315 ve 1307 destek seviyeleri olacaktır. Ancak olası yükselişlerde 1324 ve 1330 fiyat seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Direnç: 1324 – 1330 – 1335

Destek: 1315 – 1307 - 1300

 

 

 

Not: Türk Lirası’nın Euro, Dolar ve Sterlin karşısındaki günlük değişimini göstermektedir.

 

İBRAHİM ÖZCOŞAR

CREDITWEST BANK HAZİNE VE ÖZEL BANKACILIK UZMANI

Reklam
Reklam

YORUMLAR

 • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” düzenliyor!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri...
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..