Reklam
  • Reklam
Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim...

Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı..

Reklam
07 Kasım 2017 - 13:19
Reklam

 

Geçtiğimiz haftalardaki keskin hareketlerin aksine daha sakin bir hafta başını geride bıraktık. Gelişmiş ülke pariteleri yatay bir seyir izlerken, TL ve Petrol tarafında yine hareketli saatler yaşandı. ABD ile yaşanan vize krizi ile ilgili olumlu haberler gelmesi TL varlıkları güçlendirirken, Suudi Arabistan’da yaşanan siyasi kriz Petrol fiyatlarını son 2 yılın en yükseğine getirdi. Bültenimizde bu gelişmelerin detaylarına ve bu hafta yaşanacak gelişmelere bakacağız.

Küresel Gündem

Amerika’da vergi reformu konusu, Trump olmadan konuşulmaya devam ediyor. Temsilciler meclisinde görüşülen konu, vergi reformunun onaylanması durumunda bundan en çok zenginlerin kazanım sağlaması olacağı yönünde. Demokratlar tarafı ise vergi reformunun onaylanmasının çok aceleye getirildiğini savunuyor. Konu ile ilgili gelişmeler USD varlıklar adına önem taşıdığından takip edilmelidir.

Petrol fiyatlarının son iki yılın zirvesini görmesindeki en büyük sebep Suudi Arabistan’da yaşanan gelişmeler olarak görülüyor. Geçen hafta içinde aralarında prens ve bakanların da olduğu onlarca kişi yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Rits-Carlton Oteli’nde tutuluyor ve otelin Dünya ile bağlantısının kesildiği söyleniyor. Ülke yönetimindeki prens kavgası olarak da adlandırılan bu durumun etkileri petrol üzerinde görülüyor. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ı yöneten elitler arasında yaşanan anlaşmazlık, OPEC öncülüğündeki arz kısıntılarının uzatılmasını destekleyen Veliaht Prens Mohammed bin Salman’ın elinde toplanması ile sonuçlanacağı beklentisiyle petrol fiyatları yükseliş yaşıyor. Ülkedeki yaşanan siyasi belirsizliğin artması ve bunun fiyatlara yansıyacağı korkusu petrol fiyatlarında yükselmeye neden oluyor.  

Gün içinde Almanya Sanayi Üretimi ve Avrupa Merkez Başkanı Draghi açıklamaları takip edilecek. Günün ikinci yarısında ise Perakende Satışlar verisi ve Avrupa Maliye Bakanları toplantısını takip edilebilir. Aynı zamanda günün son saatlerinde görev süresi sona ermek üzere olan FED Başkanı Janet Yellen konuşması takip edilecektir.

Türkiye Gündem

Dün sabah saatlerinde 3,88 seviyelerinde işlem gören USD/TL kuruna dolaylı olarak TCMB’den müdahale geldi. TCMB, reeskont kredilerinin geri ödeme koşulları ve rezerv opsiyon mekanizması çerçevesinde attığı adımla, yükseliş trendinde olan kurun 3,85 seviyesine gelmesini sağladı. Ancak bu etki sınırlı kaldı ve öğle saatlerinde kur tekrar yükselmeye başladı.  Ancak günün ikinci yarısında Amerika’nın Türkiye’deki temsilciliklerinde sınırlı ölçüde vize başvurularını kabul etmeye başlaması haberi parite üzerinde gevşeme yarattı. 

ABD ile olan vize sorununun sınırlı olarak çözüme kavuşması TL varlıklar adına çok olumlu olarak görülüyor. Ancak sorunun kalıcı bir çözüme kavuşturulması daha önemli, dolayısıyla bu konuda iki taraftan gelecek haberler oldukça önem taşıyor.

Dün kur tarafı karışık bir seyir izlerken borsa tarafında rekorlar kırıldı. BIST100 Endeksi 115,093 puanla gün içinde en yüksek seviyeye ulaştı ve daha sonra 114,165 puanla kapanış rekoru kırdı. Önceki kapanışa göre 2,872 puan artarken, toplam işlem hacmi 8,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi %2,71, holding endeksi %2,37 değer kazandı.

 

 

 

 

Günlük Pariteler

EURUSD

Bu hafta geride kalan 2 haftaya göre çok daha sakin görünüyor.  ABD Başkanı Donald Trump gün içinde Güney Kore ile bir görüşme gerçekleştirecek. K. Kore ile süren gerilim açısından bu ziyaret oldukça önemli görünüyor. ABD tarafında devam eden vergi reform tasarısı görüşmesi de oldukça önemli ve takip edilmesi gerekir. Günün ilk yarısında Almanya Sanayi Üretimi ve Avrupa Merkez Başkanı Draghi açıklamaları takip edilecek. Günün ikinci yarısında ise Perakende Satışlar verisi ve Avrupa Maliye Bakanları toplantısı takip edilebilir. Aynı zamanda günün son saatlerinde görev süresi sona ermek üzere olan FED Başkanı Janet Yellen konuşması takip edilecektir.

Direnç: 1,1630  -1,1670  -1,1700

Destek: 1,1570 – 1,1530 – 1,1500

 

 USDTRY

ABD’nin Türkiye ile süren vize krizine ilişkin atmış olduğu sınırlı adım TL’de değer kazanımlarına yol açtı. Günün ilk yarısında TCMB’nin müdahalesi ile yükseliş trendinde olan kurun 3,85 seviyesine, ardından ABD’den gelen vize haberiyle 3,82 seviyelere kadar gerilemesini sağladı. Ancak sabah saatlerinde kurda bir miktar toparlanma görülüyor. Gün içinde yurt içinden önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD ve Türkiye arasında vize işlemleri konusunda yaşanan gelişmeler yakından takip edilmeli. Küresel piyasalarda ise ABD Başkanı Donald Trump’ın Asya turu kapsamında Güney Kore ile temasları izleniyor olacak.

Direnç: 3,8400 – 3,8700 – 3,9200

Destek: 3,8200 – 3,7900 – 3,7700

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..