Reklam
  • Reklam
Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim...

Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı..

Reklam
18 Ekim 2017 - 13:28
Reklam


Küresel Gündem

 

v  Piyasalar hafta başından beridir yeni FED başkanı kimin olacağını fiyatlıyor. Aslında bir nevi belirsiz gelecek fiyatlanıyor. Temel olarak küresel etkileşimin üst sınırlarda olduğu bu dönemde gelişen ekonomiler para politikası değişikliklerini habersiz bir şekilde yapmanın çok fazla hareket yaratmasından çekindikleri için piyasalara bunun mesajını önceden vererek oluşacak hareketleri minimize ediyorlar. FED başkanlığı konusunda da yaşanan tam olarak bu, fiyatlamalar geçmişteki tecrübelerle geleceğe entegre ediliyor.

 

v  Dün Dolar Endeksi (DXY) hem FED başkanı dedikoduları ile hem de Avrupa’da süren Katalonya krizinden dolayı değer kazanmaya devam ediyor. Zaman daraldıkça FED başkanının kim olacağı konusunda piyasaya daha temiz bilgiler gelecektir. Katalonya konusu da kısa vadede yaşanan gelişmelerle şekilleniyor. Yarın Madrid hükümetinin tanıdığı sürenin sonuna geliniyor ve Katalonya tarafının izleyeceği yol tüm piyasalar tarafından merak konusu olmaya devam ediyor.

 

v  Dün akşam konuşma gerçekleştiren Philadelphia FED Başkanı Harker, Aralık ayında faiz artırım beklentisinin yüksek olduğunu ve 2018 yılı içerisinde de 3 faiz artırımı beklediğini söyledi.  Faiz artırımlarında en dikkat edilmesi gereken göstergenin enflasyon olduğunu da sözlerine ekledi.

 

v  Dün İngiltere tarafında enflasyon verisi takip edildi. Bunun yanında İngiltere Merkez Bankası başkanı Carney in konuşmaları takip edildi. Özellikle sert Brexit ihtimalinden bahsetmesi ve bu senaryo üzerinde çalıştıklarını açıklaması ile birlikte USD tarafında değer kayıpları izledik. Enflasyon verisi de beklentiler dâhilinde gelmesi GBP tarafta çok fazla etki yaratmadı.

 

v  Bugün piyasalar Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması takip edecekler. Tahvil alım programıyla ilgili demeçleri EUR tarafta etki yaratabilir. 11.30’da İngiltere den istihdam veriler açıklanacak. Ortalama kazançlar ve işsizlik oranı verileri de yakında takip edilmeli. ABD tarafında ise FOMC üyesi Kaplan ve FED üyelerinden William Dudley in konuşmaları olacak. Faiz artırımı konusunda sıcak gündemin devam etmesi ile birlikte gelebilecek şahin açıklamalar dolarda hareket yaratabilir.

 

 

Türkiye Gündem

v  ABD ile devam eden vize krizi çözümü için bugün Ankara’da ABD heyeti ile gerçekleştirilen toplantıda ABD tarafı Türkiye’ye 4 şart sundu. Heyetin sunduğu şartlar şunlar oldu:

1) Çalışan ABD'nin talebiyle temas yürüttüyse tutuklanmamalı.

2) Metin Topuz ve Mete c. ile ilgili kanıtlar iletilmeli.

3) Çalışanlarına dair soruşturmada ABD'ye bilgi verilmeli.

4) Temasların ABD'nin isteğiyle olup olmadığı sorulmalı.

Türkiye tarafından bu talepler ile ilgili açıklama gelmezken, ilerleyen saatlerde yapılacak açıklamalar TL varlıklar adına oldukça önemli olacaktır.

 

v  Dolar endeksinin 93,000 seviyelerine yükselmesiyle gelişmekte olan ülke para birimleri de değer kaybı yaşadı. TL varlıklarda bu neden değer kaybı yaşıyor. Yeni FED başkanının fiyatlanması, Avrupa’daki Katalonya bilmecesi USD varlıkları destekler nitelikte.

 

 

v  Dün MGK ve bakanlar kurulunda alınan OHAL’in uzatılması yönündeki karar parlamentodan geçerek uzatıldı. 5. Kez uzatılan OHAL’in siyasi açıdan gerekli olduğu açıklaması geldi.

 

 

  

v  Günlük Parite Yorumları

 

v  EUR/USD

 

Dolar endeksi, FED’in bir sonraki başkanının şahin olacağı ihtimalini pozitif yönde fiyatlıyor. Başkan Trump’ın olumlu baktığı Taylor’un para politikasına ilişkin görüşü, FED’ in bulunduğu mevcut durumda üç kez faiz artırımına gitmiş olması gerekirdi. Bu durum da süreç yaklaştıkça fiyatlanmaya devam edeceği ve konu ile ilgili gelişmelerin yakından izlenmesi gerektiğini bize gösteriyor. Geçen hafta Madrid hükümeti Katalonya ’ya bağımsızlıkla ilgili kararlarını açıkça belirtmesi için Perşembe gününe kadar süre vermişti. Ancak hala Katalonya tarafı sessizliğini koruyor.  Verilen süre yarın tamamlanacak ve bundan sonraki gelişmelere paritede sert etki yaratabileceğinden süreç yakından takip edilmelidir. Günün ilk saatlerinde Avrupa Merkez Başkanı Draghi ‘nin yapacağı konuşma takip edilecek. 1,1720 ve 1,1700 destek,  1,1770 ve 1,1800 fiyat seviyeleri de direnç olarak takip edilebilir.

 

 

 

v  USD/TRY

 

Dün Mersin’de yaşanan polis servis aracına yönelik saldırı sonrası kur 3,6900 seviyesine kadar yükseldi. Jeopolitik ve siyasi riskler Türk Lirasının kırılgan yapısının devam etmesini sağlıyor. ABD ile yaşanan vize krizi sonrası Ankara’da gerçekleştirilen görüşmede Türk tarafına sunulan 4 maddelik şartlar sonrası Türkiye’den gelecek açıklamalar krizin çözümü açısından oldukça önemli olacaktır. Dolar endeksi ise FED’in yeni başkanının şahin olacağı yönünde fiyatlanıp güçleniyor. 3,6880 ve 3,700 direnç, 3,6650 ve 3,6500 seviyeleri de destek olarak takip edilebilir.

 

 

 

 Dolar’a Karşı Gelişmekte Olan Ülke Kur Değişimi


Grafik 1Günlük TL Performansı


Grafik 2

Not: Türk Lirası’nın Euro, Dolar ve Sterlin karşısındaki günlük değişimini göstermektedir.


Haftalık Ajanda


Grafik 3
İBRAHİM ÖZCOŞAR

CREDITWEST BANK HAZİNE VE ÖZEL BANKACILIK UZMANI

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..