Reklam
 • Reklam
Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim...

Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı..

Reklam
17 Ekim 2017 - 11:17 - Güncelleme: 17 Ekim 2017 - 11:25
Reklam

 

Geçtiğimiz haftalara göre daha sakin bir hafta başını geride bıraktık. TL varlıklar açısından pozitif başlayan haftada, gün içinde ABD’de yaşanan gelişmelerle kur tarafında yeniden değer kayıpları görüldü. Bugüne kayıplarla başlayan Türk lirası, borsa tarafında da güne hafif satıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor. Şimdi dün yaşanan ve gün içinde açıklanacak veri ve açıklamalara bakalım.

 

Küresel Gündem

 

 1. Yaklaşık 1 aydır raporlarımızda yer verdiğimiz yeni FED başkanlığı ile ilgili dün sıcak gelişmeler yaşandı. FED başkan adayları arasında bulunan Stanford Üniversitesi ekonomi profesörü John Taylor, Beyaz Saray’da Trump ile bir saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Görüşme sonrası kaynaklara göre Taylor, Trump üzerinde olumlu bir etki bıraktı. Daha önce raporlarımızda eski FED guvernörü şahin tutumuyla bilinen Kevin Warsh ‘un piyasalar tarafından doları destekleyici bir aday olduğunu belirtmiştik. Ancak Warsh ’un akademik geçmişinin Taylor kadar parlak olmaması, ülkedeki birçok ödüllü ekonomist tarafından da eleştiriler alması Beyaz Saray tarafından popülaritesinin azalmasına neden oldu. Dün itibariyle gerçekleştirilen görüşme sonrasında Taylor’un yeni FED başkanı olma ihtimali bir hayli yükseldi ve bu da dolar tarafında pozitif olarak fiyatlanıyor.  Taylor yaygın olarak bilinen para politikası kuralı ile genel olarak daha yüksek faizleri savunan modellemenin öncüsü olarak dikkat çekiyor. Ancak tüm bunlara rağmen piyasada yatırımcılar FOMC üyesi Powell’a %41, Taylor’a %29, güç kaybeden Warsh’a %22 şans tanıyorlar.

 

 1. Avrupa tarafında devam eden Katalonya krizinin uzun bir dönem süreceği benziyor. Ancak şu ana kadar piyasaya olan etkisi sınırlı görülüyor. İspanya Hükümeti Katalan Özerk Bölgesi Liderine bağımsızlık kararını kesinleştirmesi için Perşembe sabahına kadar süre verdi. Katalanlar yine bağımsızlık yönünde karar alırlar ise İspanya Hükümeti 155.Maddeyi uygulayarak bölgenin özerkliğini kaldıracak. Bu senaryonun piyasa etkisi Euro tarafında hafif negatif olabilir. Ancak küresel ölçekte güçlü bir etki yaratması beklenmiyor. 

 

 1. Bugünün gelişmelerine bakacak olursak; İngiltere tarafında Merkez Bankası Başkanı Carney, İngiliz Parlamentosu Hazine Komitesi’ne sunum yapacak. Bunun yanında İngiltere’de enflasyon rakamları açıklanacak. GBP tarafında etki yaratabilir, takip edilmelidir. Avrupa tarafında da enflasyon verileri açıklanacak, TÜFE tarafında aylık % 0,1 artış bekleniyor. Bu artış gerçekleşirse Euro için hafif pozitif yükselişler görülebilir. ABD tarafında sanayi üretim verisi takip edilecek. Bunun yanında FOMC üyesi Harker’ın konuşması da faiz konusunun hareketli olduğu bu günlerde dolar üzerinde etki yaratabilir.

 

 

Türkiye Gündem

 1. Dün gerçekleştirilen bakanlar kurulu toplantısı sonrası hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ açıklamalar yaptı. Açıklamalarda K. Irak’a Türk hava sahasının kapandığı ve yaptırımların devam edeceğine yer verildi.

 

 1. Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sonra dün bakanlar kurulu da OHAL’in 3 ay daha uzatılmasına karar verdi. Bozdağ ‘OHAL, hükümete ilan edilmiştir. Vatandaşımıza yönelik bir uygulama bugüne kadar olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Tedbirler terör örgütlerine yöneliktir’ şeklinde açıklama yaptı. Parlamentonun kabul etmesi halinde, OHAL 3 ay daha uzatılmış olacak.

 

 1. Bozdağ açıklamalarında vize krizi konusuna da değindi. Bozdağ ‘Türkiye-ABD ilişkileri bugüne kadar pek çok zorlu süreçten geçti. Ancak bugüne kadar vizelerin askıya alınması gibi bir durum olmamıştı. ABD elçiliğinin hükümetini doğru bilgilendirmediği kanaatindeyiz. ABD’den bir heyet geldi. Bu kriz sürdürülebilir değil. Taraflar yarın görüşecekler’ dedi.

 

 1. K. Irak sorununda belirsizliğin azalması, ABD ile olan vize krizinde çözüm için görüşmeler gerçekleştirilmesi TL varlıklar tarafından pozitif olarak algılanabilir. Ancak hali hazırda Suriye sınır dışı operasyonu ve ABD tarafından faiz ile ilgili gelebilecek olumlu haberler TL taraftaki baskının devam etmesine neden oluyor.

 

 1. Günlük Parite Yorumları

 

 1. EUR/USD

 

Piyasaların yeni FED başkanı faiz artırım konusunda şahin olan Taylor’un olma ihtimali dolar endeksinin güçlenmesine neden oldu.  Gün içinde oldukça yoğun bir veri akışı var.  Günün ikinci yarısında Euro Bölgesi enflasyon verisi açıklanacak.  Aynı zamanda ABD kaynaklı gelişmeler de takip edilmelidir. ABD Sanayi Üretimi, Kapasite Kullanım oranı, İmalat Üretimi takip edilecek veriler arasında yer almaktadır. 1,1750 ve 1,1730 önemli destek noktaları, takip edilmelidir. Gün içinde gelecek verilere ve gelişmelere göre alımlar hızlanırsa 1,1800 ve 1,1830 direnç seviyeleri olarak takip edilmelidir.

 

 1. USD/TRY

 

ABD- Türkiye arasında yaşanan vize krizi heyetler arası görüşmenin ardından çözülebilir.  Bugün aynı zamanda Genel Kurul TBMM’de OHAL’ in uzatılmasıyla ilişkin kanun tasarısını bugün görüşecek. Gün içinde İdlib’e yapılan askeri intikal ile ilgili gelişmeler takip edilmelidir.  Günün ikinci yarısında ABD tarafından gelecek sanayi üretim, kapasite kullanım ve imalat üretimi verileri paritede harekete yol açabilir. Dolar endeksi, Fed’ in bir sonraki başkanının daha şahin olacağı ihtimalinin artmasıyla yönünü yukarı çevirmiş durumda. Yurt içinde de jeopolitik ve siyasi gelişmeler kurda hareket yaratabilir.  Dünle birlikte yükselişe geçen dolar, alımların devamı halinde 3,6850 ve 3,7000 direnç seviyelerine kadar yükselebilir. Ardından 3,7200 noktasına kadar çıkış yaşanabilir. Ancak olası satışlarda 3,6500 ve 3,6470 noktasına kadar düşüş yaşanabilir.

 

 1. GBP/USD

 

Hafta sonu FED Başkanı Yellen, enflasyonun muhtemelen hızlanacağını ve kademeli faiz artırımın sürmesini beklediğini ifade eden şahin tondaki açıklamalar ABD enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalması üzerine değer kaybeden doların yönünü yukarıya çevirmişti. Haftanın ikinci işlem gününde FED başkanlığı için John Taylor ihtimali oluşması doların yönünü belirliyor. İngiltere tarafında bugün açıklanacak enflasyon verileri ve BOE başkanı Carney ’in konuşması paritede sert hareketlere neden olabileceğinden, gün içerisindeki veriler önemle takip edilmelidir. Paritede satışlar gelmesi durumunda 1,3250 ve 1,3170 destek seviyeleri takip edilebilir. Veriler sonrası yukarıya oluşabilecek bir harekette 1,3300 ve 1,3450 noktasına kadar yükselişler görebiliriz.

İBRAHİM ÖZCOŞAR

CREDITWEST BANK HAZİNE VE ÖZEL BANKACILIK UZMANI

Reklam
Reklam

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..