Reklam
 • Reklam
Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim...

Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı..

Reklam
03 Ekim 2017 - 12:57 - Güncelleme: 03 Ekim 2017 - 13:07
Reklam

 

Küresel Gündem

 1. Haftanın ilk işlem gününü geride bırakırken, dün bültenimizde bahsettiğimiz gelişmelere ve bugün piyasa gündeminde olacak konulara bir göz atalım. Euro tarafında hafta sonu gerçekleşen Katalonya referandumu, FED eyalet başkanlarının açıklamaları, dün açıklanan PMI ticaret verileri piyasaları oldukça etkiledi. Ayrıntılara bakacak olursak…

 

 1. FED Başkanı Yellen’in kademeli faiz artırımlarının devam etmesi gerektiğini savunarak şahin bir açıklama yapmasından sonra, FED eyalet başkanlarından gelen farklı açıklamalar, Dolar tarafında baskı oluşturuyor. Son olarak akşam Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan güvercin tonda açıklamalar yaparak, faiz artışı için sabırlı olunması gerektiğini savundu. Kaplan'a göre FED, Aralık ayında faiz artırımı öncesi dikkatlice düşünmesi gerektiğini savundu. Art arda yaşanan kasırgaların üçüncü çeyrek büyümesinde zayıflık yarattığını söyledi. Kaplan tüm bu açıklamalarının ardından yine de Aralık ayında gerektiği takdirde yapılacak olan faiz artışı konusunda açık olduğunu da ifade etti. Minneapolis FED Başkanı Kashkari ise enflasyon hedefinin faiz artırımı konusunda en önemli veri olduğunu ve bu hedefe tam olarak ulaşılmadan faiz artışlarına devam edilmemesi gerektiğini savundu. Tüm bu farklı tonda açıklamalar Dolar’ın baskılanmasına neden olsa da dün ABD tarafından gelen PMI ve ISM ticaret verileri, özellikle EUR ve GBP karşısında değer kazanmasına neden oldu.

 

 1. Euro bölgesinde ise Katalonya referandumu etkileri haftanın ilk gününde Euro zayıflatmaya devam ediyor. Madrid hükümetinin ardından, Avrupa komisyonu da referandumun yasal olmadığı savundu. Referandum sonucunun % 90 bağımsızlıkla sonuçlandığını açıklayan Katalan yönetimi, bundan sonraki adımları da piyasa yatırımcıları tarafından dikkatle takip edilecek. Euro bölgesi için Brexit ’in ardından Catalexit olarak algılanan bu durumun virüs etkisi yaratması Avrupa Bölgesi’nin geleceği adına korku yaratan bir durum olarak göze çarpıyor. Dün 1,1840 seviyesini aşağıya doğru kıran EUR/USD paritesinde satışlar devam ediyor. Bugün itibariyle EUR/USD 1,1715 seviyelerinden işlem görüyor.

 

 1. Bugün açıklanacak verilere bakacak olursak, İngiltere tarafında PMI verileri açıklanacak, dün Avrupa ve Amerika tarafında açıklanan PMI verileri paritelerde etki yaratmıştı. Bu nedenle önemle takip edilmelidir. Avrupa tarafında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri açıklanacak. Enflasyonla mücadele eden Avrupa MB için önemi yüksek bir veri, takip edilmelidir. Gün için FOMC üyelerinden Powell’in açıklaması takip edilecek, faiz artırımı konusunda vereceği mesaj dolar tarafında etki yaratabilir.

 

Türkiye Gündem

 

 1. Türkiye tarafında ise sabah saatlerinde Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Verilere göre yıllık enflasyon %11,20 (önceki %10,68) olarak gerçekleşti. Aylık enflasyon ise %0,65 (önceki %0,52) oldu. Çekirdek enflasyon ise yıllık olarak %10,98 açıklandı ve 2004 Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye geldi.  Geçen hafta açıklanan Orta Vadeli Program'a (OVP) göre enflasyonun bu yılsonunda %9,5, 2018'de %7, 2019'da %6, 2020'de ise %5 olması bekleniyor.

 

 1. Geçtiğimiz haftayı 3.55 seviyesinin hemen üzerinde tamamlayan USD/TL, yeni haftaya yükselişle başladı. Genel anlamda haftanın ilk gününde yatay seyreden kur, 3,5610-3,5860 bandında hareket gösterdi. Kur bu sabah itibariyle 3,5780 seviyesinde işlem görüyor. Genel anlamda Eylül ayının sonunda görünen resim faiz artışı, vergi reformu gibi nedenlerle güç kazanan bir Dolar ve jeopolitik risklerle baskı altında olan TL negatif görüntüsüne devam ediyor. Bugün negatif gelen enflasyon verisiyle Türk lirası gelişmekte olan ülkeler para birimleri arasında negatif ayrışıyor.

 

 1. Hükümetin geçen hafta açıkladığı Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili dün kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ’den açıklama geldi. Moody’s bütçe gelirlerinin Orta Vadeli Program’da (OVP) öngörülenin altında kalmasını beklendiği ve bu durumun kamu borçlanmasını tetikleyerek kredi notu üzerinde olumsuz etki yaratacağını belirtti. Moody’s tarafından yayımlanan raporda OVP’deki %5,5 olan büyüme hedefi “iyimser” olarak nitelendirilerek, gelirlerin geride kalması sonucu dönem boyunca devletin brüt yıllık borçlanma gereksiniminin artacağını düşünüyor.

 

Günlük Parite Yorumları

 

 1. EUR/USD

 

Gergin geçen Katalonya referandumu sonrası Euro, dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Dün ABD tarafından beklentilerin üzerinde gelen İmalat Sanayi Endeksi verisi dolar endeksinin güçlenmesine yol açtı. Aynı zamanda Trump’ın vergi reformu ile ilgili detayların ortaya çıkması güçlenen doların sebepleri arasında gösterilebilir. Bu hafta pariteyi etkileyebilecek en önemli veri haftanın son işlem gününde açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi olacaktır. Teknik olarak satış hareketi artarsa 1,1700 ve 1,1680 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkacaktır. Parite de toparlanmalar görülür ve alımlar gelirse 1,1750 ve 1,1770 seviyeleri önemle takip edilebilir.

 

 1. USD/TRY

 

Dün açıklanan ABD ISM İmalat Sanayi Endeksi verisinin beklentilerin çok üzerinde gelmesi dolara güç katıyor. Bunun yanında vergi reformu ve güçlenen aralık ayı faiz artışı ihtimali de dolar tarafına pozitif olarak yansıyor. Sabah saatlerinde yurt içinde açıklanan ve yıllık bazda yukarı yönlü hareketine devam eden enflasyonla birlikte TL baskılanmaya devam ediyor.  Teknik olarak alımların devamı halinde dün bir kez test edilen ve ordan geri dönülen seviye olan 3,5860 direnç seviyesine ulaşılabilir. Bu nokta kırılırsa psikolojik direnç seviyesi olan 3,6000 önemle takip edilmelidir. Kurda satışlar gelirse 3,5750 ve 3,5600 desteği takip edilebilir.

 

 

 1. GBP/USD

 

İngiltere’ nin Brexit müzakerelerinin 4. Turu tamamlandı. Yapılan açıklamalarda daha önceki görüşmelere göre daha somut ve kararlı adımlar atıldığı söylendi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney güçlü enflasyonun devamını beklediklerini ve bu durumda yakın zamanda faizlerin arttırılabileceğini belirtti. Günün son saatlerinde FOMC üyesi Powell’ın açıklamaları paritede etki yaratabilir. Düşüş hareketi hızlanırsa 1,3240 ve 1,3170 desteği takip edilebilir. Paritede alımlar gelirse 1,3370 ve 1,3450 kısa vadede direnç olarak takip edilebilir.

 

İBRAHİM ÖZCOŞAR

CREDITWEST BANK HAZİNE VE ÖZEL BANKACILIK UZMANI

Reklam
Reklam

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018