Reklam
 • Reklam
Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim...

Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı..

Reklam
02 Ekim 2017 - 12:06 - Güncelleme: 02 Ekim 2017 - 12:28
Reklam

 

Öncelikle herkese sağlıklı ve bol kazançlı bir hafta olmasını dileriz. Geride bıraktığımız hafta piyasalar için hareketli bir hafta olmuştu. Jeopolitik anlamda Kuzey Kore tarafında ciddi bir gelişme olmazken, Avrupa ve ABD’den gelen ekonomik veriler piyasada hareket yaratmıştı. Bültenimizde bugün ve hafta genelinde neler olacak, onları inceleyelim.

Küresel Gündem

 1. Haftaya başlarken ilk açıklamalar ABD tarafından geldi. Geçtiğimiz hafta boyunca FED başkanlarının açıklamalarını takip etmiştik. Akşam da Philadelphia FED Başkanı Harker’dan faiz ile ilgili açıklamalar geldi. Geçen hafta FED eyalet başkanlarının faiz konusunda temkinli bir duruş içinde olunması gerektiği ve aceleci olunmaması gerektiğini hatta enflasyonun gidişatına göre faizlerin artırılmasının kötü bir hareket olabileceğine dair açıklamalar gelmişti. Ancak tüm bu açıklamaların aksine Harker, Aralık ayında faiz artışı beklediğini açıkladı. Harker, 2018 yılı için de 3 faiz artışının ekonomik görünüme göre mümkün olacağını belirtti.

 

 1. 2018 yılında görev süresi sona erecek olan FED başkanı Janet Yellen’in görevi kime devredeceği piyasalar tarafından bir süredir merak edilen konular arasında. Konuyla ilgili cuma günü yeni bir gelişme yaşandı. ABD başkanı Donald Trump’ın yeni FED başkanlığı görevi için görüşmeler gerçekleştirdiği ortaya çıktı. 31 Ocak’ta görev süresi dolan Yellen’in yerine halen FED çatısı altında hizmet veren Jerome Powell ile eski FED çalışanlarından Kevin Warsh’ın da aralarında bulunduğu 4 farklı kişi ile görüştüğü konuşuluyor. Yellen son FED toplantısından sonra görev süresi ile ilgili Trump’ la görüşmemişti. Bu durumda olması ihtimal yeni FED başkanı ile ilgili Yellen’in haber olmadığı yorumlanıyor. Görev bitim süresi yaklaştıkça piyasalar bu durumu daha da yakından takip edeceğe benziyor.

 

 1. Avrupa son zamanların en hareketli hafta sonunu yaşadı. Bu hareketin sebebi bağımsızlık referandumu gerçekleştiren Katalonya bölgesi. İspanya’dan ayrılıp, bağımsızlığını ilan etmek için aylardır mücadele eden Katalonya Özerk Yönetimi, Madrid hükümeti tarafından yasadışı ilan edilmesine ve tüm polis müdahalesine rağmen, referandumu gerçekleştirdi. Hükümet tarafından illegal olarak nitelendirilen referandum, polis müdahaleleriyle karşılaştı. Polis gün boyu Katalonya ’da plastik mermi ve cop kullanarak, sandıkları ve oy pusulalarını toplamaya çalıştı. Orantısız güç kullanan polisle Katalan halkı arasındaki çatışmalarda 800’den fazla kişinin yaralandığı belirtiliyor.  Euro Bölgesi’nde yaşanan bu gerginlik, pariteye Euro açısından olumsuz yansıdı. EUR/USD paritesinde satışlar görülüyor.

 

 1. Bugün piyasalarda izlenecek önemli verilere bakacak olursak; Avrupa ve İngiltere tarafında PMI verileri takip edilecek. Daha sonra Euro Bölgesi işsizlik oranları açıklanacak. Akşam saatlerinde geçtiğimiz hafta boyunca gerçekleşen FED başkanları açıklamalarına bir yenisi, FED Dallas başkanı R. Kaplan ekleyecek. Kaplan’ın faiz konusundaki tavrı USD varlıklarda hareket yaratabilir.

 

 1. Hafta boyunca FED başkanlarının açıklamaları takip edilecek. Avrupa tarafında son yapılan Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları merakla beklenen bir başka gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Haftanın son günlerinde ise ABD tarafında istihdam verileri açıklanacak. Aralık ayı faiz artırımı ile ilgili her ne kadar enflasyondaki gelişmeler belirleyici olsa da, istihdam tarafındaki gelişmelerde faiz artırımında etkili olabilir. Jeopolitik olarak, her ne kadar geçtiğimiz hafta çok fazla bir hareket yaşanmasa da, Kuzey Kore ile ilgili gelişmeler yine piyasaların odağında olacaktır.

Türkiye Gündem

 

 1. TL tarafta ise haftaya veri akışı yönünde sakin başlıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan sert satışlar haftanın son gününde terse dönerek TL tarafta değerleme yarattı. Borsa tarafında görülen sert satışlar haftanın son gününde alımlara neden oldu ve % 0,25 değer kazandı. Haftanın ilk gününde de yatay alıcılı bir açılış gerçekleştirdi. Parite tarafında ise haftanın son gününde 3.54 seviyelerine kadar gerileyen USD/TL paritesi, Euro tarafındaki gelişmeler ve FED başkanlarından gelen açıklamalarla birlikte yeniden 3,58 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 1. TBMM'nin yeni yasama yılı açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündemdeki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, OHAL, Kuzey Irak referandumu, Türkiye-AB ilişkileri ile ilgili "Aslına bakarsanız bizim AB üyeliğine ihtiyacımız da kalmamıştır. TBMM'deki tüm partilerimizin de iştirak ettiğini düşündüğüm bu politikamızı AB'den cevap alana kadar muhafaza edeceğiz" dedi. Sözlerine OHAL’le ilgili devam eden Cumhurbaşkanı,  "OHAL'e yönelik bir takım nitelemeler var ki kabul edilebilir değil. Türkiye'nin olağanüstü tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu kim inkâr edebilir. Olağanüstü tehditler olağanüstü tedbirleri gerektirir. OHAL'den zarar gören kimse olmamıştır. Terörle mücadeleye yönelik ihtiyaçlar kalktığında elbette OHAL de sona erecektir. Terörle mücadelede kararlılığımızı sonuna kadar devam ettireceğiz." dedi. Kuzey Irak referandumuna ilişkin uyarılarını tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kerkük konusunda olası bir müdahaleye Türkiye'nin tahammül edemeyeceğini belirterek, "IKBY yanlıştan döndükten sonra Türkiye yanında olacaktır" diye konuştu. 

 

 1. Veri akışı yönünden sakin bir gün olacak. Kuzey Irak sorunu ile ilgili gelişmeler gün içerisinde TL tarafında hareket yaratabilir. Yarın sabah saatlerinde açıklanacak enflasyon rakamları TL tarafta hareket yaratabilir. Enflasyon tarafındaki beklenti aylık % 0,76. Bu dönem için de enflasyonun tek hanelere düşmesi beklenmiyor.

 

Günlük Parite Yorumları

 

 1. EUR/USD

 

Geçtiğimiz hafta Euro Dolar’a karşı değer kazanmış ve tekrardan 1,1820 seviyesinin üzerinde işlem görmüştü. Ancak hafta sonu gerçekleşen ve bir hayli gergin geçen Katalonya bağımsızlık referandumundan sonra Euro tarafında satışlar gerçekleşti ve parite yeniden 1,1750 seviyelerine geldi. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek ekonomik veriler ve ABD tarafında FOMC üyesi Kaplan’ın yapacağı konuşma paritede hareket yaratabilir. Teknik olarak satışların devamı halinde 1,1720 ve 1,1700 desteği takip edilebilir. Ancak gün içinde gelebilecek güçlü Euro verileri sonrası olası alımlarda 1,1780 ve 1,1820 direnç noktaları kısa vadede takip edilmelidir. 

 

 1. USD/TRY

 

Geçtiğimiz hafta FED Başkanı Yellen’in faiz ile ilgili şahin açıklamalar yapması, FED ‘in yılsonuna kadar faiz artışı ihtimalini güçlendirdi. Hafta içinde Trump yönetiminin vergi kanunu ile ilgili adımlar atması dolar endeksinin değerlenmesine neden oldu. TL tarafta ise jeopolitik risklerin devam etmesi
TL’de değer kaybına yol açıyor. Günün son saatlerinde ise FOMC üyesi Kaplan’ın konuşması ve yarın sabah Türkiye tarafından gelecek enflasyon rakamları USD/TL paritesinde sert hareketlere yol açabilir. Teknik olarak alımların devamında 3,5850 ve 3,6100 direnci takip edilmelidir. Bu seviyeler kısa vadede aşılırsa 3,7400 noktasına kadar çıkış sürebilir. Olası geri çekilmelerde 3,5700 ve 3,5500 bandı yeniden gündeme gelebilir.

 

 1. GBP/USD

 

Geçen haftayı ABD doları bu yıl ilk defa ayı kazançlı kapattı. 7 günlük periyotta endeks %0,99 oranında artış gösterdi. Dolar endeksi Sterlin karşısında da değer kazandı. Vergi reformu ve FED faiz artışı beklentilerinin artması ABD tarafında USD’yi güçlendiren etkenler olarak görülüyor. GBP tarafında ise Brexit belirsizliği, gelecek adına sterlini güçsüz kılıyor.  Günün son saatlerinde ise FOMC üyesi Kaplan konuşması paritede hareket yaratabilir. Teknik olarak satışların hızlanması 1,3250 ve 1,3170 bandında hareket getirebilir. Ancak paritede alımlar hızlanırsa 1,3400 ve 1,3500 dirençleri kısa vadede gündeme gelecektir.

 

İBRAHİM ÖZCOŞAR

CREDITWEST BANK HAZİNE VE ÖZEL BANKACILIK UZMANI

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018