Reklam
 • Reklam
Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim...

Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı.

Reklam
26 Eylül 2017 - 12:34
Reklam

 

Küresel Gündem

 

 1. Piyasa dinamiklerinin bir hayli fazla olduğu, takvimde yer alan haberler dışında siyasi ve jeopolitik anlamda ülke yetkililerinden gelen beklenmedik açıklamaların etkilerini yaşamaya devam ediyoruz. Bültenimizde sürekli olarak bahsettiğimiz Kuzey Kore sorununa, dün Kuzey Kore tarafından gelen açıklamalarla bir yenisi ekledik.

 

 1. Dün günün ilk saatlerinde Kuzey Kore Dışişleri bakanlığının yaptığı açıklamada; ABD başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore ile ilgili yaptığı açıklamaların kendilerine karşı bir savaş ilanı olarak algılandığını ve Kuzey Kore sınırında uçuş yapan uçakları vuracaklarını belirtti. Bu açıklamalar üzerine, daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi piyasalar bu duruma hemen reaksiyon gösterdi. Yatırımcılar riskli varlıklardan, güvenli limanlara doğru kaydı. ABD borsaları bu hareketten negatif olarak etkilenirken,  ALTIN, Japon Yeni gibi güvenli liman olarak görülen yatırım araçlarında değerlemeler oluştu.

 

 1. Dün bültenimizde yer verdiğimiz Almanya seçimleri konusunda koalisyon tartışmaları devam ediyor. Koalisyonun hangi partilerle ve nasıl kurulacağı en büyük soru işareti olarak görülüyor ve sürecin çok uzun süre devam edebileceği ve belirsizlik yaratabileceği ihtimaller dâhilinde görülüyor. Bunun yanında aşırı sağcı AfD’nin olası bir koalisyonda nasıl bir harita çizeceği ve nasıl rol oynayacağı konusu yatırımcılar tarafında endişe yaratıyor. Aşırı sağcı partinin ilk söylemleri, Merkel’in izleyeceği ve vaat ettiği politikaya ters düşüyor. Bu durum belirsizlikle beraber Euro tarafında bir negatif bir tablo ortaya koyuyor. Almanya’dan gelecek koalisyon haberleri yakından takip edilmelidir.

 

 1. Dün gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi açıklamalarda bulundu. Enflasyon hedefine ulaşmada hala birtakım belirsizlikler olduğunu fakat planlanan politikanın sürdürülmesi durumunda hedefe ulaşılacağına inandığını söyledi. Son zamanlarda Draghi’nin konuşmalarında en dikkati çeken konu varlık alım programının azaltılıp azaltılmayacağıydı. Draghi de konuşmasında bu duruma dikkat çekerek,  enflasyondaki yukarı eğilimin devamı için parasal genişlemeye hala ihtiyaç duyulduğunu bildiklerini açıkladı. Tüm bu açıklamalar sonucunda Draghi’nin hala kararsız olduğu ve bir sonraki toplantıda neler olabileceği ile ilgili belirsizlik devam ediyor.

 

 1. Amerika’da Chicago FED Başkanı Evans yaptığı açıklamada enflasyon hedefine ulaşma konusunda inancının olduğunu belirtti. Faiz artışı yapmak için enflasyondaki olumlu seyrin devam etmesi gerektiğini ve bu olumlu seyir ile ilgili somut işaretlerin olması gerektiğini vurguladı.

 

Türkiye Gündem

 

 1. Türkiye gündemi de dün oldukça hareketli bir gün geçirdi. K. Irak referandumu ülkenin bir numaralı gündem maddesi olarak dikkati çekti. Habur sınır kapısının kapandığı ve bölgede askeri hareketliliğin tavan yaptığı durumda, TL varlıklar, siyasilerden gelen keskin açıklamalarla dalgalı bir seyir izledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda, referandumu kesinlikle tanımadığını ve gayrimeşru olduğunu söyledi. K Irak’a her türlü yaptırımın uygulanacağı, bu konuda İran ile işbirliği yapacağına değindi. Suriye’nin kuzeyinde ise Türkiye toprak bütünlüğünü tehdit edecek olası bir durum karşısında müdahaleden çekinmeyeceği söyledi.

 

 1. Dün TL varlıklar aşırı kayıplarla günü kapattı. Borsa İstanbul ve Türk Lirası % 1’in üzerinde günlük kayıp yaşadı. Bugün ise günü hafif alıcı bir şekilde açan Borsa İstanbul dünkü kayıpları telafi etmeye çalışıyor. Türk lirası tarafında da açılıştaki görünümü düne göre daha pozitif görülüyor. Gün içerisinde siyasilerden gelecek K. Irak açıklaması ve olası bir askeri müdahale TL varlıklara doğrudan etki edeceğinden yakından takip edilmelidir.

 

Günlük Parite Yorumları

 

 1. EUR/USD

 

Almanya seçimlerinin ardından Euro’da kayıplar devam ediyor. Başbakan Merkel görev süresinin dördüncü dönemini de kazanmasına rağmen, koalisyon hükümeti kurmak zorunda kalıyor. Seçimlerin ardından aşırı sağ partinin destek görmesiyle parite % 0,70 düşerek 1,1874 seviyesine kadar gerileme kaydetti. Teknik olarak satışların devamı halinde 1,1800 ve 1,1770 desteği takip edilebilir. Ardından 1,1750 noktasına kadar düşüş yaşanabilir. Paritede değerleme olması durumunda 1,1880 ve 1,1900 dirençleri önemli konumda bulunuyor.

 

 1. USD/TRY

 

Kuzey Kore ve ABD arasında yaşananlar küresel risk iştahını azaltmış ve bu durum dolar endeksinde negatif görüntü yaratmıştır. Kuzey Kore, ABD Başkanı Trump’ın savaş söylemleri bu durumu etkiler nitelikte devam ediyor. Aynı zamanda Irak Kürt Bölgesel Yönetimin yaptığı referanduma haberleri jeopolitik riskleri artırıyor. Günün ikinci yarısında FOMC üyelerinin konuşmaları ve aynı zamanda FED Başkanı Yellen açıklamaları takip edilecek. Teknik olarak yükselişin devamı halinde 3,5500 ve 3,5800 bölgesinde yoğun hareketler görülebilir. Olası düşüşlerde 3,5400 ve 3,5300 desteği kısa vadede gündeme gelebilir.

 

 

İBRAHİM ÖZCOŞAR

CREDITWEST BANK HAZİNE VE ÖZEL BANKACILIK UZMANI

Reklam
Reklam

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” düzenliyor!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri...