Reklam
 • Reklam
Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim...

Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı.

Reklam
25 Eylül 2017 - 14:38
Reklam

 

Küresel Gündem

 

 1. Herkese bol kazançlı, iyi bir hafta olmasını dileyerek bültenimize başlıyoruz. Bu hafta da küresel gündem ve Türkiye gündemi siyasi, jeopolitik ve ekonomik anlamda oldukça yoğun görünüyor.

 

 1. Amerika tarafına bakacak olursak, Trump’ın başarısız ve sonuçlanamayan söylemleri günden güne artıyor. Bu durum USD tarafında baskılara neden olurken, FED’in faiz ve bilanço konusunda attığı adımlar USD tarafından değerlemelere neden oldu. Bunun yanında daha önceki raporlarımızda da bahsettiğimiz Kuzey Kore olayında yeni gelişmelerin her gün yaşanması, piyasalar açısından korku yaratmaya devam ediyor. Kuzey Kore’de füze denemeleri etkileri hala devam ederken, Japonya ile yaşanan gerginliğe açıklamalarıyla Amerika, Rusya ve Almanya gibi ülkelerde dâhil oluyor. Bu durum yatırımcıların risk iştahını sınırlandırıyor.

 

 1. İngiltere tarafında haftanın son gününde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ’den gelen not indirimi ile karşılaştı. Kuruluş İngiltere’nin ülke notunu Aa1’den Aa2’ye indirildi. Moody’s ‘den yapılan açıklamada, ‘mevcut Brexit (AB’den çıkış) durumunun orta vadede ekonomik gücü yıpratması ve bu sebeple mali baskıların artacağı endişesinin var olması kararda etkili olmuştur’ dedi. Kısacası İngiltere’nin içinde bulunduğu Brexit konusu çözülmedikçe orta ve uzun vadede sorunların devam edeceğini anlıyoruz. Müzakerelerde 3 tur geride kaldı. Bu hafta Brüksel’de 4. Tur görüşmeleri başlıyor. Görüşmelerde yaşanan gelişmeler piyasa tarafından dikkatle takip edilecek.

 

 

 1. Almaya tarafında da uzun süredir gündemde olan genel seçimler bu hafta sonu gerçekleşti. Genel seçim sonuçlarına bakıldığı zaman Merkel görevine devam edecek. Ancak koalisyon konusunda bir soru işareti oluştu. En yüksek 2. Oyu alan SDP, oy oranlarındaki düşüş sebebi ile artık koalisyonda olmayacaklarını,  muhalefet yapacaklarını belirtti.  Seçimin ilginç sonuçlarından biri aşırı sağcı AfD’nin büyük oy artışı ile 87 milletvekili çıkarması ve en yüksek oy olan 3. Parti olması olarak görüldü. Merkel’in artık FDP ve Yeşiller ile bir koalisyon kurma ihtimali var. Ancak seçim öncesi açıklamalarda FDP ve Yeşilleri ’in yetkilileri, seçim öncesi birlikte bir koalisyon kurmayacaklarını belirtmişti. Eğer bu karardan vazgeçilmez ise,  erken seçim ihtimali söz konusu olabilir.

 

Türkiye Gündem

 

 1. Türkiye piyasalarını yaklaşık 1 aydır yoğun bir şekilde baskı altında tutan Kuzey Irak referandumu bugün yapılıyor. Tüm uyarılara karşı Kuzey Irak bölgesel yönetimi bağımsızlık için referandum oylamasını başlatması sonrasında Türkiye Habur sınır kapısını tek taraflı kapattı. Piyasalar ise bu durumu TL negatif olarak fiyatlıyor. Haftanın ilk gününde Borsa İstanbul %1.25’lere varan kayıplarla başladı. TL varlıklar ise kur tarafında negatif fiyatlanmaya devam ediyor.

 

 1. Referandumdan çıkacak sonuca göre bağımsızlık ilan edilmesi durumunda Türkiye, İran ve Bağdat yönetimi işbirliği içerisinde Kuzey Irak bölgesine yaptırımlar uygulanacak. Bölgeye yapılan ihracat ve petrol alımlarına son verilerek Kuzey Irak baskı altına alınacak.

 

 1. Ancak Türkiye’ye jeopolitik etkisi dışında ekonomik olarak da negatif etkileri bulunuyor. Bu etkilere bakılacak olunursa Habur kapısının kapatılması, Türkiye'nin % 6 pazar payı ile üçüncü büyük pazarı olan Irak'a olan ihracatın ve petrol alımlarının durdurulması ekonomi için ciddi sorunlar teşkil edecektir.

 

 1. Fakat tüm bunlar henüz kesinleşmemiş, senaryo düşüncelerdir. Ancak olasılığın olması piyasalar tarafından da bu durumun fiyatlanmasına neden oluyor. Daha iyimser olan görüşse, referandum sonrası Barzani’nin bağımsızlık ilan etmeyeceği, ancak referandum sonuçlarını arkasına alarak merkezi hükümete karşı pazarlık gücünü artırmayı hedefliyor. Bu iyi senaryonun gerçekleşmesi durumunda TL varlıklar kayıplarını geri alabilir.

 

Günlük Parite Yorumları

 

 1. EUR/USD

 

Geride kalan haftada Euro bölgesinden gelen güçlü ekonomik veriler, Avrupa Merkez Bankası'nın sıkı para politikasının altını çizmesi Euro’da yükseliş hareketi yarattı. Dün Almanya’da yapılan genel seçimde sandık açılış anketine göre, Merkel’ in liderliğindeki Demokrat Parti birinci oldu. Ancak Merkel için zorlu bir koalisyon süreci başlayacak olması Euro’da satışları getirdi. Sabah saatlerinde parite 1,1900 seviyesinin hemen üzerinde bir fiyatlama yaşıyor. Teknik olarak yükseliş yaşanma durumunda 1,1950 ve 1,1990 direnç seviyeleri olacaktır. Ancak düşüşün devam etmesi durumunda 1,1930 ve 1,1900 desteği takip edilebilir.

 

 1. USD/TRY

TBMM Genel Kurulu, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Hükümet'e verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresini kabul etti. Olağanüstü toplanan TBMM'nin, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin 30 Ekim 2017 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Kuzey Irak konusundaki gelişmeler USD/TL paritesini doğrudan etkileyeceğinden yakında takip edilmelidir. Güne değer kayıplarıyla başlayan TL varlıklar, dolar karşısında da % 1’e yakın kayıplar yaşıyor. Teknik olarak dolarda yaşanan bu kazançlar devam ederse 3,5350 ve 3,5400 direnci takip edilebilir. Ancak olası düşüşler sınırlı kalabilir. 3,5150 ve 3,5100 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

 

 1. GBPUSD

Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği (AB) arasında devam eden Brexit müzakerelerinde 4'üncü tur başlarken, mali yükümlülükler, vatandaş hakları ve Kuzey İrlanda’nın durumu gibi temel konular hakkında belirsizlikler devam ediyor. Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği (AB) arasında Brexit müzakerelerinin 4’üncü turu bu hafta Brüksel’de yapılacak. Aynı zamanda hafta sonunda Kredi Derecelendirme Kurulu Moody’s İngiltere’ nin kredi notunu düşürmesiyle Stelin’ de satışları beraberinde getirdi. Ancak haftanın ilk gününde GBP, tüm olumsuzluklara rağmen değerleme ile başladı. Hafta sonu başbakan Therasa May’in Brexit ile ilgili çok ılımlı mesajlar vermesi, yeni görüşmeler öncesinde piyasalar tarafından olumlu fiyatlanıyor. Teknik olarak düşüşün hızlanmasıyla 1,3500 ve 1,3400 desteği takip edilebilir. Ancak olası yükselişlerde 1,3600 ve 1,3700 direnci takip edilebilir.

 

 

 

İBRAHİM ÖZCOŞAR

CREDITWEST BANK HAZİNE VE ÖZEL BANKACILIK UZMANI

Reklam
Reklam

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..