Reklam
  • Reklam
Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer yeni nesil ödeme...

Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer yeni nesil ödeme yöntemi Local Pay’i anlattı.

Tüm dünyada ödeme sistemleri kabuk değiştiriyor. Kart kullanımının zirve yaptığı bu dönemde, mobil ödeme yöntemleri de çok yüksek potansiyele sahip. Creditwest Bank yeni açılımıyla buna ayak uydurdu. Gelin detayları Creditwest Bank genel müdürü Mazher Zaheer'den dinleyelim.

Reklam
21 Haziran 2018 - 08:42
Reklam

 

Dünyadaki toplam fiziksel para rezervi, banka hesaplarındaki toplam tutarın %4’ünden az ve bu aralık her geçen gün daha da açılıyor. Dolayısıyla bankalarda yatan toplam tutarın %5’i çekilmeye kalksa, bankalar dolaşıma para çıkaramaz hale gelir ve dünyanın gördüğü en büyük finansal kriz ile karşılaşırız. Neyse ki bu felaket senaryosunun gerçek olma ihtimali de düşük ve bu ihtimal her geçen gün daha da düşüyor. Zira fiziksel para gitgide piyasadan siliniyor ve yerine, yeni nesil ödeme sistemleri ile birlikte dijital para geçiyor.

 

Credistwest Bankası’nın Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olarak sunduğu yeni nesil ödeme sistemi olan Local Pay’i Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer’den dinledik.

 

Local Pay nedir?

Local pay, bankamız tarafından sunulan yeni nesil mobil ödeme yöntemidir. Akıllı telefonunuza indirdiğiniz Local pay uygulaması sayesinde dilediğiniz vadesiz hesabınızı kullanarak ödeme yapabilir ve geriye dönük ödemelerini takip edebilirsiniz. Aynı zamanda seçmiş olduğunuz hesabın güncel bakiyesini görebilir, yeterli bakiye olmaması durumunda başka bir vadesiz hesabı hemen seçerek hızlı ve kolay bir

şekilde ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

“ROTAMIZI DİJİTALLEŞME ÜZERİNE KURDUK”

Ödeme yöntemini neden geliştirdiniz?

Local Pay projesi için 2 seneden beridir banka bünyesinde çalışıyoruz. Tamamen Kıbrıs’ta ve Creditwest Bank  tarafından tasarlanmış, Kıbrıs’ın ihtiyaç ve beklentilerine göre dizayn edilmiş ve bankanın sistemi içine entegre edilmiş olan mobil ödeme sistemi Local Pay, Kıbrıs’ta bir ilk olarak hizmete sunulmuştur.

 

Dünya’da bunun gibi mobil ödeme sistemlerinin örnekleri vardır, en yaygın kullanımı ise Çin’dedir. Şu anda Çin’de bireysel ödemelerin %68‘i mobil ödeme sistemi üzerinde  yapılmaktadır ve bu sistem dünyada  gittikçe yaygınlaşmaktadır. Daha düşük maliyetli ve online olan bu modelde satıcı ve alıcı koruma altında olacak şekilde  güvenli bir şekilde ödeme yapabilmektedir.

 

Creditwest olarak biz 3 yıldan beri rotamızı dijitalleşme yönüne çevirdik ve bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz.

 

Kıbrıs’ta henüz var olmayan sistemleri bankacılık sektörüne kazandırıp ilk olarak müşterilerimize sunuyoruz.

 

Local Pay’den de önce geliştirdiğimiz innovatif sistemlerimiz de bulunmaktadır. 

 

Banka olarak altyapımıza yatırım yaparak tüm bu teknoloji ve yazılımları kendi bünyemizdeki mühendisler tarafından geliştiriyoruz.

 

Bankacılık gibi ciddi teknolojik altyapı ve yazılımlar gerektiren sektörlerde, ithal teknolojilere bağlı kaldığınız zaman maliyeti kontrol etme şansımız olmuyor ve bu ithal teknolojiler için ciddi maaliyetler ödememiz gerekiyor. Kredi kartlarında kullanılan Master, Visa ve BKM gibi modellerin ciddi bir maliyeti vardır. İşte bu nedenle mobil yerel ödeme sistemlerinin ülke ekonomisi için önemli avantajları bulunmaktadır.

Müşteri tarafından bakıldığı zaman ise ödeme yaparken hız ve güvenlik sağlanırken müşterilere bankalar tarafından daha fazla imkanlar da sağlanabiliyor. 

 

Şu anda Local Pay bir ödeme sistemi olarak çalışıyor ama biz bu sistemi devamlı geliştiriyoruz. İleride Local Pay sadece bir ödeme sistemi olarak kalmayacak, zamanla içerisine daha fazla kampanyalar ve faydalar yüklenebilecek.

 

Belki de Kıbrıs’ın tamamında alışveriş rehberi olarak da kullanılabilecek. Tamamen ismine uygun olarak  Kıbrıs’a ve Kıbrıs insanına özgü faydalar içerecek.

“HEDEF 10.000 LOCAL PAY KULLANICISI”

Restoran, cafe ve marketler olarak geçiyor üye işyerleri. Üye işyerleri listesini geliştirecek misiniz? Tekstil kanadı eklenecek mi örneğin?

Bizim aslında 1.5 ay içerisinde toplamda 250’nin üzerinde üye işyerimiz oldu. Ve bunun içinde petrol istasyonu, oteller de var. Tüm sektörlerden üye işyerlerimiz vardır. Zamanla faydalarını anladıkça da hem müşteriler hem de üye işyerleri bu sistemi daha yoğun kullanmaya başlayacak.

 

İleride bireysel müşterilerimiz masrafların takibini, çocukların neye ne kadar para harcadığını bu sistemden kontrol edebiliyor olacak.

Bizim banka olarak hedefimiz 10 bin Local Pay kullanıcısına ulaşmak ve üye işyeri sayısını 3000’e çıkarmak.

 

İnsanların tepkileri nasıl? Üye iş yerlerinde ve bireysel kullanıcılarda?

Çok olumlu tepkiler aldık. Birçok ticari müşterimiz  sisteme dahil olmak istedi. İnsanlar istekli ve olumlu yaklaştı, sistemi geliştirmek için bize önerilerde bulunmaya başladılar. Onların talepleriyle ve beklentileriyle de sistem daha da gelişecek.

 

“LOCAL PAY’İ YARATIRKEN

KIBRIS İÇİN BİR MARKA OLSUN,

ÜLKEMİZE YARARI OLSUN İSTEDİK”

Peki bu sistem yurtdışında geçerli olacak mı?

Şu anda yurtdışında geçerli değildir. Ancak Türkiye bize en yakın ülke olduğu için biz bu sistemi Kıbrıs’ta tamamen yaygınlaştırdıktan sonra Türkiye içerisinde ya da yurtdışından gelen insanlara da  kullandırmayı planlıyoruz. 

 

Türkiye’de belli firmalarla anlaşarak bu sistemi Türkiye’de de kullandırmak istiyoruz ancak önce Kuzey Kıbrıs’ta sistemin tamamen kabul görmesi gerekiyor. Yeterli potansiyel ve kullanım oranı ile Türkiyede kurulabilecek ortakları ikna etme şansımız da olacaktır.

 

Dünyada lokal ödeme sistemi çok yaygınlaşmış durumda. Gelişmekte olan ülkelerde daha fazla kullanılmaya başlandı.

 

Özellikle altyapı eksikliklerinin olduğu Afrika’da herkesin kredi kartı ve işyerlerinin pos cihazı olmayabilir ancak herkesin cep telefonu vardır. Bu nedenle internetin var olduğu her yerde ödeme yapılabilir.  Mobil ödeme sisteminde paranın dolaşım esnasında kaybolma riski tamamen ortadan kalkıyor. Alışveriş ve tüm  harcamaları cep üzerinden yönetmek mümkün oluyor.

 

“BANKACILIKTA OLMAZSA OLMAZIMIZ

GÜÇLÜ ALTYAPI”

Banka olarak yönünüzü dijital yatırımlara çevirdiniz. Gelecekteki planlarınız neler?

Banka olarak sektörü tanıyor, yakından takip ediyor ve ihtiyaçlar doğrultusunda ürün ve politikalar üretiyoruz. Bankacılık sektöründe iki konuya büyük ağırlık veriyoruz. Birincisi küçük ölçekli ada ülkesi olmamız nedeniyle ilişki yönetimi çok önemli, bunu dikkate alarak müşterilerle olan bire bir ilişki yönetimine kıymet veriyoruz.Bu başarımızın en önemli nedeni. Biz bu kültürün farkında olarak şubelerimizi bu anlayışla yeniden tasarladık.

 

Biz istiyoruz ki; insanlar bizim şubelerimize gelsin, otursun ve kahvemizi içsin. Bu nedenle müşterilerimizin daha rahat olduğu şubeler yaratmaya çalışıyoruz. Şubelerimizi bu anlayışla son 2 yıldır yeniden düzenliyoruz.

 

İkinci önemli gelişim alanı ise, bankacılıkta olmazsa olmazımız olan teknolojik altyapısının güçlü olması.

“TEKNOLOJİ AMBARGO TANIMIYOR”

Bunun yanısıra Kuzey Kıbrıs’ta insanlara hak ettikleri teknolojik altyapıyı da sağlamayı hedefliyoruz. 

 

Çünkü yeni nesil kuşak teknolojiyi iyi kullanıyor ve bu konuda talepkardır. Kuzey Kıbrıs tanınmamış bir ülke olabilir ancak teknoloji ambargo tanımıyor. Bu nedenle kurumların tüm teşvifleri teknolojiye yapması gerekmektedir.

 

Örneğin tüm müşterilerimize şubede anında ücretsiz Wifi hizmeti sağlıyoruz. İnternet ve mobil bankacılık kullanımı sırasında müşterilerimizin internet paketlerinden  herhangi bir kullanım olmuyor, hizmetlerimize ücretsiz kullanım sağlıyoruz.  Şu anda neredeyse 14 yaşından 70 yaşına kadar herkes internet ve mobil bankacılık hizmetimizi kullanıyor. Bizim hala gidecek yolumuz vardır.

 

“HEM TEKNOLOJİMİZİ DEVAMLI GELİŞTİRİYORUZ HEM DE ÜRÜNLERİMİZİ YENİLİYORUZ”

Dijital kanatta bilmediğimiz yeni hedefler var mı?

Artık dijital gelişim bankacılıkta en ön plandadır. Bizim de yeni teknolojik projelerimiz vardır ve üzerinde çalışıyoruz. Kıbrıs yeni projelerin geliştirilmesi için çok uygun bir yer.

 

Teknolojik gelişimin yanısıra ürünülerimizi ülkenin gelişim alanına göre de devamlı yeniliyoruz. Kıbrıs’ta ilk ve gerçek şekilde Mortgage ürününü başlatan banka biziz. Tabi bunu başlattık diye bırakmıyoruz; geliştirmeye, insanlara duyurmaya devam ediyoruz. Proje kredi finansman işbirliklerine devam ediyoruz.

 Yurt dışından adaya yatırım yapacak insanlar için banka kefili çok önemli bir konu. Biz burada hem firmaya hem de konut sahibi olacak insanlara finansman ve güvence sağlıyoruz.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..