Reklam
  • Reklam
Cratos Hotel’in silinen 9 Milyon TL’lik elektrik borcu...

Cratos Hotel'in silinen 9 Milyon TL'lik elektrik borcu sayıştayda!

El-Sen, Sayıştay Başkanlığı’na yazı göndererek, Cratos Premium Hotel’in ait olduğu Bumerang Travel Club Ltd’nin KIB-TEK'e olan borçlarının silinmesinin araştırılmasını talep etti. İşte ayrıntılar...

Reklam
15 Şubat 2017 - 13:59 - Güncelleme: 20 Şubat 2017 - 12:27
Reklam

El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu imzasıyla Sayıştay’a gönderilen ve basınla da paylaşılan yazıda, “söz konusu otelle ilgili gerek tarife değişikliği yapılarak KIB-TEK’in  1 milyon 204 bin 970 TL 39 Kuruş zarara uğratıldığı, gerekse mahkemenin normal seyrinde sonuçlanması beklenmeden KIB-TEK’in  9 milyon 202 bin 799 TL 91 kuruş ilave zarar etmesine neden olunduğu” iddia edildi.

Yazıda, “borç indirimi yapılan süreçlerde,  aynı isimlerin, sorumlu bakan, kurum yönetim kurulu asbaşkanı veya başkanı, kurum müdür muavini veya müdürü olmasının tesadüf mü olduğu” soruldu.

El-Sen’in Sayıştay’a yönelik yazısında, ilgili otel işletmesinin Kurum ve Maliye Bakanlığı aleyhine açtığı ve   neticelenen dava süreci ile ilgili görüşler şu şekilde aktarıldı:

“İlgili otel işletmesinin geriye dönük teşvikten yararlandırılma talebiyle ilgili olarak KIB-TEK önce sözlü sonra yazılı olarak Maliye Bakanlığı’nın görüşüne başvurmuştur. İlgili Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde “işletmelerin, bu karardaki teşvikten yararlanabilmeleri için fatura borçlarının tümünün ödenmiş olması veya Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile aralarında elektrik borçlarından dolayı herhangi bir ihtilafın bulunmaması şarttır.” kuralına uygun olmadığı gerekçesi ile talebin karşılanamayacağı Maliye Bakanlığı yetkililerince sözlü olarak bildirilmiş olmasına rağmen, KIB-TEK’in bu konudaki yazılı görüş talebine cevap verilmemiştir.

İşletmenin açtığı davada davalı taraflardan birisi olarak Maliye Bakanlığı adına savcılık makamı duruşmalara dahil olmamıştır. En önemlisi ise açılmış davanın normal sürecini takip ederek mahkemeden bir hüküm çıkması beklenmemiş ve Kurum avukatına talimat verilerek otel işletmesinin taleplerini karşılanması sağlanmıştır.

Yazıda “Kurum Yönetim Kurulu’nun geriye dönük olarak elektrik akım tarifesini geçici akımdan kalıcı akıma geçirme kararı, diğer tüm tüketiciler için başvuru tarihi esas alınarak uygulanabilir mi? Uygulanamıyor ise kamu kuruluşu olan KIB-TEK’in imtiyazlı tüketicileri olması kabul edilebilir mi?” soruları yöneltildi.

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..