Reklam
  • Reklam
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yurt dışından...
Reklam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yurt dışından yabancı işçi getirme konusunda uyarıda bulundu!..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yurt dışından yabancı işçi getirme konusunda hizmet veren aracı kişi ya da kurumlara başvurulmaması için uyarıda bulundu. İşte detaylar…

Reklam
20 Ekim 2018 - 12:18
Reklam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yurt dışından yabancı işçi getirme konusunda uyarıda bulundu!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yurt dışından yabancı işçi getirme konusunda hizmet veren aracı kişi ya da kurumlara başvurulmaması için uyarıda bulundu ve İş Yasası’nın 61. Maddesini hatırlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan basın duyurusunda, son günlerde Kuzey Kıbrıs’ta işverenlerin yurtdışından çalışma izni ile yabancı eleman getirdiklerini ve bu konu kapsamında görev yapan bazı kişi ve kurumlarca mağdur edildiklerinin farkında olunduğu bildirildi.

Kuzey Kıbrıs’a yurt dışından işçi getiren aracı kişi ve kurumlarla hiçbir ilişkisi olmadığını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu kurum ve kişilerin ülkede yasal statülerinin olmadığının da altını çizdi.

Yapılan açıklamada, İş Yasası’nın 61. Maddesine de değinildi. Bu maddeye göre:

“İşçilere iş bulmak, işveren ve işlere işçi bulmak için, kazanç amacı ile olsun veya olmasın faaliyet gösterilmesi, çalışılması veya büro açılması yasaktır."

Bu konuda tek yetkilinin KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olduğu vurgulandı. Yapılan basın duyurusunda son olarak:

“Bakanlık olarak işverenlerimize tavsiyemiz, yurt dışından işçi talep ederken, çalışma izni çıkarılacak işçilerin niteliklerinin iyice araştırılması, işçilerin ülkeye girişinden kalacağı yere kadar, çalışma izin işlemleri sürecinin takipçisi olmaları ve gereken hassasiyeti göstermeleridir.” denilerek tavsiyede bulunuldu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SUNSEL ENTERPRISES LTD. çalışmak istermisiniz?
SUNSEL ENTERPRISES LTD. çalışmak istermisiniz?
Sigarada paket uygulaması yarın başlıyor.İşte detaylar...
Sigarada paket uygulaması yarın başlıyor.İşte detaylar...