Reklam
  • Reklam
Bulut Akacan: "İş adamı olarak ülkeyi çok farklı bir...

Bulut Akacan: "İş adamı olarak ülkeyi çok farklı bir noktaya getireceğim."

Emlak, inşaat, perakende, altın, otomotiv, bankacılık, eğitim ve sağlık. Birçok kişinin yatırım için bir değil iki kez düşündüğü dönemde, O köklü projelere imza atıyor. Siyasete girer mi, girmez mi belli değil. Fakat ekonomik anlamda ülkede ciddi bir değişim gerçekleştirme amacıyla ilerliyor. Konuğumuz Akacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Akacan.

Reklam
26 Ekim 2017 - 07:42 - Güncelleme: 01 Kasım 2017 - 10:46
Reklam

 

“KİMSENİN HAYAL EDEMEDİĞİ PROJELERİ KIBRIS’TA YAPTIK”

 

Konuşacak çok konu var. Açılışı inşaat-emlak ile yapalım. Projeler çok hızlı. Nasıl son durum?

Gayet iyi, gayet başarılı. Zaten bizim işimiz bu. Hani dededen gelen iş derler ya. Benim de dayılarımdan, anne tarafından gelen bir meslek emlak ve inşaat. En eski emlakçı benim annemin dayısıydı Kıbrıs’ta, Cengiz Bey. En eski emlakçı oydu. Sonra dayım oldu, sonra da biz aldık o bayrağı. Böyle gidiyor. İnşaat sektörü de öyle. 1988’de biz inşaata başladığımızda daha kimse inşaat yapmıyordu, site yapmıyordu. İlk biz siteleri yaptık.

Özellikle kendimden hızla bir bahsedeyim, oradan alıp gidelim. Bol bol malzeme olsun.

Ben 2003 yılında faal olarak tamamen zemindeydim. Nasıl zeminde, sahadaydım diyeyim. 2003 yılında emlak işine, inşaat işine bilfiil girdim. 2003 yılında mezun oldum. Amerika’da ekonomi okudum. Üzerine hemen Kıbrıs’a geldim ve aileye katıldım. O zaman çok ufak, yani siteler yapıyorlardı ama 10 daire, 20 daire falan. Benim gelmemle bu 20 daire artık 200 daireye çıktı bir yılın içinde. Bir yılın içinde zıplattık şeyi. Nasıl zıplattık, bütün dünyaya açıldık. O zaman İngiltere’de fuarlara katıldık, İskandinavya’da fuarlara katıldık, Rusya’da fuarlara katıldık. Bütün yabancı yatırımcıları Kıbrıs’a çektik.

 

“KIBRIS’A SİMGE ŞEHİR KURACAĞIZ”

Hala da 15-20 dairelik projeler yapanlar var. Büyük projelerin sırrı nedir?

2003 yılında bilfiil toplu satışı öğrendim, toplu yapışı öğrendim. Bu çok önemli bir şeydir çünkü inşaat dediğiniz iki bacaktan oluşur. İnşaat; biri organizasyondur, diğeri de para. Organizasyon ve para. Bu ikisini becerdiğiniz anda zaten kimse sizi durduramaz, dev de projeler yaparsınız. Kimsenin hayal edemediği projeleri biz bugün Kıbrıs’ta becerdik, yaptık. Girne’nin tam merkezine bin konuta yakın FEO Elegance 1,2,3 Etap olarak. “Akacan Kent” dedik oraya şimdi. Artık o kadar büyüdü ki bir kent oldu. “Akacan Kent” ismini verdik. Bu FEO Premium, FEO Elegance, FEO Elite hep bunların birleşiminden olan bir şehir oldu, bir kent oldu ve birinci etabını bitirdik neredeyse. Bir ay, iki ay sonra artık anahtarlarını teslim ederiz. O noktada bir başarı gösterdik. Yani insanın hayal edemediklerini artık biz yapıyoruz. Biz de şimdi yeni hayaller peşindeyiz, onu da söyleyeyim. Bir simge şehir kurma peşindeyiz. Şehir kuracağız.

 

Girne’ye mi?

Girne’ye yakın bir yere bir şehir kuracağız. Yollarıyla caddeleriyle hastaneleriyle okullarıyla iş yerleriyle alışveriş merkezleriyle…

 

Çok farklı bir yer.

Şu an onun tasarımını yapıyoruz. Ondan önce de Girne’nin tam merkezine bir alışveriş merkezi yapıyoruz.

Tam merkezine. Akpınar çemberinden tutun Eziç Lavash’a kadar olan bütün o mağazalar, dükkânlar var hazır bizim, şimdi yakında orayı yıkıp oraya muhteşem, dünya standartlarında bir alışveriş merkezi yapıyoruz çünkü Kıbrıs’ın şu an en büyük eksik olduğu şey, alışveriş merkezi.

 

“DÜNYA MARKALARINI GETİRİYORUZ”

Yaptılar aslında. Tutmadı mı?

Tutmadı, çünkü onlar alışveriş merkezi değil, kusura bakmasınlar. Alışveriş merkezi gibi bir şey. Biz gerçek anlamda bir başarı elde edeceğiz burada. Nasıl bir başarı? Louis Vuitton, Chanel, Prada gibi markaları, dünya markalarını getiriyoruz. Bu görüşmeleri yaptık, bağladık da. Bunun da müjdesini size vereyim.

Takvim nasıl?

Şimdi altı ay sonra maksimum başlıyoruz alışveriş merkezine, iki yıl sonra da bitiriyoruz. 2.5 yıl sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dünya markalarına ulaşacak. Bunu iddia ediyorum size. Adamlar neden girmedi bak sevgili Atıl. Adamlar girmiyor Kıbrıs’a çünkü iki nedeni vardı. Bir, o popülasyonu yakalayamıyorlardı. İkincisi lokasyonlar iyi değildi.

 

“KIBRIS’A AMBARGO YOK”

Ambargo değil yani.

Ambargo değil, Kıbrıs’a ambargo yoktur zaten, ben onu size söyleyeyim. Bütün dünyadan hep ürünleri getirebiliyoruz, direkt uçuşlar da var. Gerek Larnaka’ya uçuyor insanlar geliyor, gerek İstanbul’a bir adımla geliyor. O yüzden ben burada ambargolara hiç şey bakmıyorum. Temastır, ikili ilişkilerdir, e bir de adamları kâr edebilecekleri projeye sokmaktır. Bak bu üç şey çok önemli. Şimdi biz adamları geldik getirdik, temsilcilerini, yerimizi gösterdik. Orada bir durun dedik. Zaten doğal bir alışveriş merkezi var orada dedik. İşte LC Waikiki’si ile Benetton’ı ile Sarar’ı ile daha çok çocuk mağazaları, bir sürü şeyde şu an derme çatma dükkânlarda bile bir alışveriş merkezi havası var. O alışveriş merkezi havasını görüyorsunuz, değil mi? İnsanlar evet, merkez, tam Girne’nin kalbinde her türlü çalışır derler burası. Burası bizim için ideal bir noktadır. Grup da çok güçlü bir grup. Tüm dünyada tanınan bir grupsunuz siz dedi. Özellikle Altınbaş olsun, Akacan olsun. Araştırdık, sizinle çalışmaya varız diye birçok firmadan okey aldık. Bunu da yakında Girne’ye kavuşturacağız, bunu söyleyeyim. Bu emlak anlamında en önemli şeyimiz.

Şimdi eskiden biz 300 bin pounda 3+1’ler satılacak derken herkes bize gülerdi. 3+1’lere dev villalar satılırdı. Şimdi biz onları, 3+1 havuzlu penthouseları 450-500 bin pounda satıyoruz.

 

“TÜRKİYE’NİN ELİT KESİMİNİ KIBRIS’A ÇEKTİK”

Tüm piyasayı değiştirdiniz o zaman.

Piyasayı değiştirdik. Ne yaptık, kaliteli insanları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çektik. Türkiye’nin en elit kısmı şu an Kıbrıs’ta. Laik, Atatürkçü, sağlam insanlar, çok güzel insanlar geliyor şu an Kıbrıs’a. Doktoru, mühendisi, emlakçısı, sigortacısı, bankacısı, bunlar burada. Emekli albayı, emekli generali artık bunlar Kıbrıs’ta yaşamaya karar vermişler. Biz Kıbrıs’ı anlattık, Kıbrıs’ın ne kadar güzel olduğunu, ne kadar değerli bir yer olduğunu, eğitimin ne kadar güçlü olduğunu, sağlığın ne kadar iyi olduğunu, bunların hepsini teker teker anlattık. Bunların neticesinde bu insanlar Kıbrıs’a bir de farklı açıdan baktılar.

 

Kıbrıs’ın payı ne müşteri kitlenizde?

Bizim en az pazarımız Kıbrıs pazarı. Bu teknolojiyi de kullanarak teknoloji firmalarımız var, interneti çok iyi kullanıyoruz. Yurt dışı ofislerimiz çok iyi. İskandinav ofisimiz muhteşem. İngiltere’de ofisimiz var, Türkiye’de ofisimiz var, Rusya’da bağlantılarımız var, bunlar çok iyi çalışıyorlar. Ekiplerimiz çok iyi. Bizde paylaşmak en önemli motto. O yüzden ekiplerimiz çok iyi ve çok iyi insanlar istihdam ediyoruz, çok çok iyi insanlar istihdam ediyoruz.

 

“BİZE İNANMIYORLARDI. BİR ÇİVİ ÇAKAMAZ DİYORLARDI”

Harika. Kadrodan belli zaten. Satışlar nasıl gidiyor peki?

Dehşet iyi. Hemen hemen her gün yeni bir proje açıyoruz. As Tower, Elite, Akacankent, Cruise bunlar bir yıl içerisinde, Court Tower, bir yıl içerisinde sadece sunduğumuz bunlar. Beş proje. Beş projenin toplam sayısı yaklaşık 600 konut ve bunların yüzde 80’i satılmış. Biz FEO’da da tamamı satıldı dediğimizde insanlar bize inanmıyordu. Biz bunu zamanında yapıp teslim edeceğiz dediğimizde de bize inanmıyorlardı. Bir çivi çakamaz diyorlardı. Seninle programlar yaptık biz çok sevgili Atıl.

 

Hatırlıyorum.

 

Özellikle Genç TV’de hatırlarsan çok program yaptık. Ne derlerdi? İşte bir çivi çakamaz derlerdi, hatırlıyorsun. Bunlar ne oldu? Bugün ispat ettik insanlara ki biz oraya çivi de çakarız, zamanında da bitiririz, dört dörtlük de yaparız. Ve bu yaptıklarımızın tamamını da sattık ve satın alanlara yüzde 200 değer kazandırdık. Minimum. Koydukları paraya yüzde 400-600 kazandılar. Bakın çünkü yarı parayı koydular, üçte bir parayı koydular. O koydukları paraya yüzde 600-800 iki yıl içerisinde kâr yaptılar.

 

Çok ciddi rakamlar.

 

Bu bizi çok uç noktalara taşıdı. İnsanlar böyle bir kâr beklemiyorlardı. Ne borsada böyle bir kâr, bir tek bitcoin alırsan bu kadar kâr ederdin yani o yüzden çok büyük başarı gösterdik. İşte yaptıklarımız da yapacaklarımızın taahhüdüdür, göstergesidir. O noktada projeler hızla devam ediyor.

 

“İKİ OTEL, İKİ ÜNİVERSİTE AÇIYORUZ”

Eğitim ve turizmde de iddialı görünüyorsunuz. Nedir planlar?

Aynen öyle. Emin adımlarla geliyoruz. Üniversitelerimiz, iki tane otelimiz var. Bir tanesi Ada Otel’in yanına dev bir proje yapıyorum.  Çok güzel bir beş yıldızlı otel yapıyorum. Bir tanesi de Cratos’a gitmeden. Orada arazimiz var, oraya yapıyoruz beş yıldızlı bir otel. İki tane üniversite de üniversite için geri sayıma başladık

Biri Akacan Teknik Üniversitesi, diğeri Akacan Üniversitesi.

Biri teknik dalda ilerleyecek, diğeri de normal sosyal bilimler dalında ilerleyecek.

 

“DÜNYANIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA OLMAK İSTİYORUZ”

Eğitimde hedef ne?

Az sayıda öğrenci, kaliteli eğitim.

Hedefimiz az sayıda öğrenci, kaliteli eğitim. İsmimizi duyurmak. Bundan 10 sene, 20 sene sonra dünyada Kıbrıs’ta şu üniversite var gidin diye ismimizi duyurmak, hedefimiz bu. Bunu da başaracağımıza eminim yani çünkü dediğim gibi biz çok iyi kadrolarla çalışıyoruz. Her gün kadromuza bir daha yenisini, bir daha iyisini ekliyoruz ve bu da gittikçe bizi daha üst noktalara taşıyor.

 

“KORKMADAN YATIRIMLARA DEVAM EDİYORUZ”

Ülke olarak, hatta dünya olarak bu kadar belirsizliğin içinde, ciddi yatırımlar var önünüzde. Bu motivasyonun kaynağı nedir?

Biliyoruz çünkü. Ne olacağını biliyoruz sonunda. Endişemiz yok. Piyasa araştırmamız çok iyi. Önümüzü iyi görüyoruz. Attığımız adımları biliyoruz. Ne şekilde Kıbrıs’ın ne yöne doğru gideceğini biliyoruz. Hem dış politikayı takip ediyoruz hem iç politikayı takip ediyoruz hem de dünya pazarını takip ediyoruz. İyi araştırmalar yapıyoruz. Know-how ekibimiz çok iyi. Bunlar Kıbrıs’ın gidişatını bize söylüyorlar, Türkiye’de olan durumları, Avrupa’da olan durumları, güvenlik durumlarını, ne şekilde pazar olacağını, hangi ülkede ne iş yapacağımızı bildiğimiz için bir de finansman kaynaklarımız güçlü olduğu için korkmadan devam ediyoruz. Yeni projeler üretiyoruz.

 

“GİRNE AVRUPA’NIN PARLAYAN YILDIZI”

Yatırımlarınızın merkezi Girne. Var mı ayrı bir önemi?

Ülke olarak bakınca otelcilik burada şu an çok iyi. Üniversite sektörü çok iyi. Ne bileyim, emlak sektörü çok iyi. Fakat bana göre kim nereye yatırım yaparsa yapsın, ana merkez Girne. Girne’ye yatırım yapmaları lazım. Bu çok önemli bir şey. Girne’nin dışındaki yerler şu an bu kadar kârlı değil. Girne acayip kârlı. Girne bütün Orta Doğu’nun ve Avrupa’nın parlayan yıldızıdır. Tek bir dezavantajı var, altyapı. Altyapı da çözülemeyecek bir sorun değil.

 

Ama çözülmesi gerekiyor.

Kesinlikle. Bir an önce çözülmesi gerekir, çözülemeyen bir sorun değil ama çözülmeli. Fakat her şeye rağmen nüfus hâlâ daha yeterli sayıya ulaşmamıştır.

 

“GİRNE NÜFUSU 500 BİN OLMALI”

Kaç olmalı?

Girne nüfusu en az beş yüz bin olmalı.

Beş yüz bini kaldırır Girne. O zaman kaliteli restoranlar, o zaman kaliteli rezidanslar, o zaman kaliteli alışveriş merkezleri olur.

Bakın bir örnek vereyim size. Esentepe, Girne’nin 30 sene önceki hâliydi. Eski Girne’yi arayanlara şu an soruyorum: Esentepe’de yaşar mısınız? Hiçbiri yaşamak istemiyor. Herkes Girne’de yaşamak istiyor. Neden? Gelişmişliğin sonucundan dolayı. Eskiden Lefkoşalı da Girne’de yaşamak istemezdi çünkü köy gibi görürdü Girne’yi. Lefkoşa’da kalmak isterdi. Şimdi bütün Lefkoşalı sosyetenin Girne’de evi var. Bellapais’te Edremit’te, orada burada. Bir detay daha vereyim sana. Ben 2003 yılında Kıbrıs’a geldiğimde herkes göç, göç, göç konuşuyordu. Çocuklarımız beyin göçü yaşıyor, evlatlarımız bu ülkeyi terk ediyor diyorlardı. Bugün 2017. 2003’te geldim, 2017. Benim de Bulut olarak çok emeğim oldu. Şu an terse göç başladı. Bütün Amerika’daki arkadaşlarım, bugün 3-4 tane mimar var burada, elektrik mühendisi var, ekonomist var, benim Amerika’da birlikte okuduğum arkadaşlarım şu an bizim firmada çalışıyorlar.

 

“AKACAN HOLDİNG OLARAK DÜNYAYA AÇILDIK”

Akacan Holding’in yol haritasında ne var?

Akacan Holding şu an dünyaya açıldı. Her tarafta işlerimiz var. Finans sektöründe, petrolde, teknolojide, bütün dünyada varız. Şu an neredeyse birçok yerde varız. Altın işine girdik, teknoloji işine girdik, eskiden Kıbrıs’ta oturarak çok büyük işler yapamazdık ama şu an teknoloji geliştiği için oturuyorsun, bütün her şey internetten dönüyor zaten.

Biz hızlı bir şekilde büyüyoruz. Hem sağlık sektöründe büyüyoruz, hem inşaatta büyüyoruz, hem otomotivde büyüyoruz, petrolde büyüyoruz, altında büyüyoruz, her sektörde gittikçe…

 

“KIBRIS SEVDALISIYIM”

Hedef ne peki?

Hedef, bütün uluslararası yatırımcıları Kıbrıs’ta birleştirmek. Çünkü ben Kıbrıs sevdalısıyım. Gerçek söylüyorum sana. Kıbrıs’ın dışında bir yerde olsaydım belki bugün çok çok daha öte noktalarda olurdum fakat Kıbrıs’tayım, çok mutluyum çünkü ben Kıbrıs sevdalısıyım. Bu ülkenin çocuğuyum, bu ülkeyi farklı bir noktaya getireceğim. Politika olarak değil ama ekonomik olarak getireceğim. Çünkü politikacı değilim ben, iş adamıyım. İş adamı olarak bu ülkeyi çok farklı bir noktaya getireceğime emin olabilirsin.

 

http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..