Reklam
  • Reklam
Brexit’te son durum ne?

Brexit’te son durum ne?

Brexit’e İngiltere tarafından bakıyoruz. Theresa May, milletvekillerinden ve seçmenlerden bir tepki almadan, ekonomiyi çökmekten kurtarmak zorunda! Onun pek fazla seçeneği yok ve zaman azalıyor.

Reklam
12 Ağustos 2017 - 11:18
Reklam

İngiltere'nin Brexit'teki durumu: Theresa May'ın kırılgan hükümeti bir köşeye sıkıştı.


Hükümet açıkça: İngiltere geçen yaz referandumda oy kullanırken seçmenlerin istediği gibi AB'yi terk edecek ve sınırlarını, yasalarını ve ekonomik konulardaki kontrollerini hemen geri alacak.
Geçtiğimiz haftalar boyunca, farklı devlet dairelerinden politikacılar arasında geçiş döneminin niteliğiyle ilgili karmaşık fikirler yürütüledursun,
- İngiltere resmi olarak AB'den ayrılıyor ve yeni bir rejim tam olarak yürürlüğe girdi – 
Uzmanlar ve Whitehall yetkilileri, aylardır, Mart 2019'da ülkenin felaket sarsıntısıyla karşı karşıya kalmamak için İngiltere'nin mevcut yasal ve ekonomik düzeninin devam ettiği geçici bir aşamanın olması gerektiğini söylüyor. Britanyada sadece uzmanlar, hazır olmayacağını ve AB ile ticaret anlaşmasının zaman içinde kesinleşmeyeceğini söylüyor.  Kabine bakanları şimdi anlaşmış görünüyor.
Ancak görünüşte çelişkili olan bir dizi açıklama, hükümet uzmanlarının, hükümetin geçiş dönemi gibi görünmesini sağlamak için uğraşıyor.
Sekreter Amber Rudd ve şansölye Philip Hammond tarafından yapılan yorumlarda, Brexit'ten birkaç yıl sonra AB vatandaşlarının Birleşik Krallık'ta yaşamasını ve sınırsız olarak çalışma imkanı kapısını açık bırakmış gibi görünüyordu.
Ancak Downing Street, AB vatandaşlarının serbest dolaşımının Mart 2019'da kesinlikle sona ereceği konusunda ısrar etti.
 Avrupa'nın baş müzakerecisi Michel Barnier'in "sürtünmesiz" ticaretin tek pazarın dışında imkansız olduğunu vurgulayan ısrarı ile tahmin yapmak zor.
Dışişleri bakanı Fox ve Boris Johnson, Britanya'nın Avustralya ve ABD gibi ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları yapma imkânlarını savunmasına rağmen, Hammond, söz konusu anlaşmaların bir geçiş dönemi tamamlanıncaya kadar yürürlüğe girmeyeceğini söyledi.
Bir hükümet sözcüsü: "Başbakan ve [Brexit bakanı David Davis] açıkça belirttiğimiz gibi, hareket ettikçe uçurumdan kaçmamızı sağlamak için bir uygulama döneminin,hem İngiltere hem de AB'nin çıkarına olacağına inanıyoruz, Gelecek dönem iki tarafa da sunacağız "dedi. Bu dönemin doğası gereği müzakerelere tabi olacak olsa da, bir şekilde sınırsız geçiş aramayacağız, bu İngiltere için de AB için de geçerli." Açıklaması yaptı.
Geçişle ilgili tartışmalar şimdi ortaya çıktı, çünkü Hazine, büyük şirketlerin İngiltere'nin Mart 2019'unda bir uçurumdan düşmemesi için bir “durdurma planına” sahip değil ve umutsuz durumda.
Bir taraftan ekonomik kaostan kaçınacak bir anlaşma yapmak için zamanı azalıyor İngiltere’nin. Çoğu uzman, geçiş sürecini yumuşatmak için geçici önlemler almadan AB'den ayrılmanın felaket olacağını söylüyor.
İngiltere, sınırsız bir geçiş süreci yaşayabileceğinden endişe duyuyor.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..