Reklam
  • Reklam
Brent petrolün OPEC kararı sonrası kazancı ne oldu?

Brent petrolün OPEC kararı sonrası kazancı ne oldu?

Brent petrolü, OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısı anlaşmasını uzatmasının ardından dalgalandıktan sonra kazancını korudu.

Reklam
30 Mayıs 2017 - 09:12
Reklam

Brent Petrol ü, fiyatların geçen hafta OPEC ve ortaklarının üretimkısıntılarını dokuz ay daha uzatma kararı almalarının ardından dalgalandıktan sonra, kazançlarını varil başına 52 dolar civarında korudu.

Vadeli Petrol kontratları Londra'da, Pazartesi günü yüzde 0.3 yükseldikten sonra fazla değişmedi. Anlaşmanın Mart ayının sonuna kadar uzatılma kararı, daha büyük çaplı kısıntılar beklenmesi ya da 2018'in kalan kısmı için bir plandan bahsedilmemesinden dolayı, ilk başta satışlara neden oldu. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, stratejinin işlemekte olduğunu ve stokların üçüncü çeyrekte daha hızlı düşeceğini söyledi.

ABD'de stokların yedi haftadır üst üste düşmesi üretim kısıntılarının işlemekte olduğunun bir iaşreti olarak değerlendirilebilir, ancak stoklar halen beş yıllık ortalamanın üzerinde. Suudi Arabistan, stoklardaki düşüşün hızlanması için, dünyanın en büyük tüketicisi ABD'ye Petrol  ihracatını azaltmayı planlıyor.

Sydney'de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, "Mevcut fazla, Brent Petrolünü tekrar 48 dolar ya da 43 dolar seviyelerine düşürecek denli derin değil," dedi ve "Fiyatların tekrar 55 dolar bölgesine doğru hareket etmesini bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Temmuz vadeli Brent Petrol ü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 18 sent ya da yüzde 0.3 düşerek, Tokyo saati ile 11:38'de varil başına 52.11 dolara geriledi. Fiyatlar Pazartesi günü 14 sent yükselerek 52.29 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent Petrol ü, ABD göstergesi Batı Teksas Petrolüne (WTI) kıyasla 2.31 dolar primli işlem gördü.

WTI, Nymex piyasasında, 1 sent yükselerek varil başına 49.81 dolara geldi. ABD piyasasının tatil olmasından dolayı Pazartesi günü bu kontratta kapanış yoktu.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..