Reklam
  • Reklam
Borusan Oto Kıbrıs Range Rover Velar ile çok iddialı!

Borusan Oto Kıbrıs Range Rover Velar ile çok iddialı!

Merakla bekleniyordu, yollara çıktı. Borusan Oto Kıbrıs'ın en yenisi Range Rover Velar nasıl bir araç, satış hedefleri nasıl? Borusan Oto Kıbrıs Şube Müdürü Özden Mehmed Özokan anlattı.

Reklam
11 Eylül 2017 - 00:11 - Güncelleme: 11 Eylül 2017 - 13:52
Reklam

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE - ÖZEL

Uzun zamandır, hatta 47 yıldır merakla bekleniyordu, sonunda yollara çıktı. KKTC’nin en yenisi Range Rover Velar iddialı bir başlangıç yaptı.

Land Rover’ın bu özel aracını, sunduğu ayrıcalıkları ve Velar’ı KKTC ile tanıştıran Borusan Oto Kıbrıs’ın satış hedeflerini konuştuk.

Konuğumuz Borusan Oto Kıbrıs Şube Müdürü Özden Mehmed Özokan.

 

“EVOQUE İLE SPORT’UN ARASINI DOLDURACAK”

Önce yeni showroom, şimdi özel bir araç. Sadece KKTC veya Türkiye’nin değil, dünyanın gözü üzerinde bu aracın. Range Rover Velar’ı nasıl anlatırsınız?

Kesinlikle öyle. Çünkü çok özel, çok da güzel.

Range Rover Velar tamamen yeni bir araç. Adı 1970’te konmuş, ama aynı motor olarak devam etmemiş. Bu model aslında yapılmak istenen ancak farklı sebeplerle hep gizli kalan bir modeldi.

Şu anda doğru bir zamanda çıkıyor. Çünkü modellerimizin tamamı bir aileyi oluşturuyor. Ancak ailemizde bir boşluk vardı, bir ferdimiz eksikti. O boşluğa da Velar geliyor. Tam Evoque ile Range Rover Sport arasını dolduracak şekilde.

Range Rover Evoque’un büyüyen aileler için küçük geldiği, Range Rover Sport’un küçük ailelere çok büyük geldiği günümüzde, bir boşluk oluştu. Bu boşluk, rakiplerimiz tarafından daha erken dolduruldu. Zaten bizim hazır bir ürün gamımız vardı. Başka firmalar sıfırdan başladı ve ilerletmek için çalıştılar. Oysa Range Rover Velar, yıllar önce projelendirilmişti. Her ne kadar lansmanı yapılmadıysa da, o günden bu güne üzerine çalışıldı. Son olarak 5-6 yıldan beri üretime geçme safhası yürütüldü.

Velar kendine rakip olarak; BMW X4, Mercedes GLC Coupe ve Porsche Macan’ı görüyor. Piyasaya giriş sebebi bu rakipler. Rakiplere bakacak olursak. Macan oldukça başarılı oldu. Mercedes Coupe markasından ötürü SUV Mercedes sevenlerin öncelikli tercihi durumunda. X4’e gelecek olursak; X5 alamayan ama X3’ü de küçük bulan müşterilere hitap eden bir araç. Bu araçlar coupe olarak çıkan araçlar ve konseptleri oldukça yeni. Bu araçların bir diğer özelliği de SUV şeklinde gözükmeleri ancak cup formatında olmaları. Tasarım aşamasında araç uzun gösterecek şekilde dizayn edilmiş ayrıca lastikler yerden yüksek gözüktüğü için de göze hoş gelen bir SUV havası yaratılmış.

Gelelim Range Rover Velar’a. Bu aracı kullanmadan önce dış görüntüsüne dikkat çekmek isterim. Dış görüntüsü insanın içini kıpır kıpır yapıyor. Adeta araca aşık oluyorsunuz. Ben gördüğüm ilk andan itibaren çok beğendim. Bunun adına ilk görüşte aşk da diyebilirsiniz. Mesela Discovery Sport’un bende yarattığı ilk izlenim bu derece olmadı. Sport’a ısınmam zamanla oldu. Ama Velar’ın ilk görüşte insanı kendine çeken bir havası var.

 

 

“RANGE ROVER VELAR İLE YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPIYORUZ”

Dediğiniz gibi dışı çok etkileyici. Gelelim içine. Range Rover Velar’ın içi nasıl?

Kullanması çok çok keyifli bir araç. Velar’ın içine bindiğinizde ilk dikkatinizi çeken şey kokpitin inanılmaz teknolojik görünmesi. Koltuğa oturduğunuzda, çift dokunmatik touch pro duo ekran sizi karşılıyor. Direksiyonu oldukça yumuşak. Ayrıca birbiriyle etkileşimde olan direksiyon arkasında bulunan ortak paneli var.

Araca daha adımınızı atarken, gizli kapı kolu sizi karşılıyor. Bu kol siz araca binecek olursanız, aktif hale geliyor. Aksi halde kaportanın içerisinde olan yuvasında, görünmeyecek şekilde konumlandırılmış durumda. Oldukça çekici bir görünümü var.

İçerisine oturduğunuzda, kokpit sizi sarıyor, Range Rover Sport modelinde olduğu gibi. Buradaki fark, kalite algısı daha farklı ve teknolojik görselliği çok daha başka. Bu aracı sürüş keyfine göre yapmışlar diyebilirim.

Direksiyonun başına oturan kişideki gülümsemeyi mutlaka fark edersiniz. Biraz iddialı olabilir ancak, daha bu aracın direksiyonuna oturup, aracı inceleyip, ‘’ben beğenmedim’’ diyen kimse olmadı.

Range Rover modelleri çok uzun süredir, çok başarılı bir şekilde çıkıyor ve müşteri memnuniyeti çok yüksek. Ama Velar, yeni bir soluk getirdi. Range Rover Velar yeni bir standarda ev sahipliği yapıyor. Range Rover Velar, Range Rover Evoque, Range Rover Sport ve Range Rover modellerinin karakteristik özelliklerini taşıyor. Hepsini kendi bünyesinde estetik şekilde buluşturmuş durumda. Bu da Range Rover Velar’ı tüm ürün gamımızın amiral gemisi yapıyor.

Bunu şöyle özetleyeyim. Velar’a baktığınızda; Range Rover’in diğer modellerinin geleceğini görüyorsunuz. Gelecekte bu modellerin neye benzeyeceği, özellik ve donanımları hakkında fikir sahibi oluyorsunuz. Bu da beni oldukça heyecanlandırıyor. Modellerimiz 4-5 senedir birbirine çok yakın çizgiler takip ediyordu, ancak Range Rover Velar ile yeni bir başlangıç yapıyoruz.

 

 

“5 FARKLI MOTOR SEÇENEĞİ VAR”

Biraz da teknik özellikleri konuşalım. Bu konuda hangi ayrıntılar öne çıkıyor?

Bu araç için öncelikle far sisteminden söz edeceğim. Matrix Lazer Led Far Sistemi kullanılıyor. Şu anda piyasada, halojen far var, led far var, adaptif led far var. Range Rover Velar bu teknolojiye sahip tek araç olarak öne çıkıyor.

Matrix Lazer Led Far nedir? Lazerin huzme uzunluğu, led ya da zenondan daha uzundur. Range Rover Velar’da bulunan bu sistem, gün ışığına yakın bir ışık üreterek yüksek bir aydınlanma sağlıyor. Lazer teknolojisi, araç 80 km’nin üzerine çıktığında görüş menzilini 550 metreye kadar arttırmak için ana huzmeyi geliştirir. Adaptif sürüş farı, karşıdan gelen sürücüleri tespit etmek üzere ileriye dönük kamerayı kullanır ve karşıdan gelen araç veya araçların etrafında ‘’gölgeler’’ oluşturarak uzun huzmeyi yönlendirir, böylelikle yoldaki diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmasına sebep olmadan, yolun uzun huzmeyle aydınlatılmasını sağlamış olursunuz. Bu özellik standart değil, opsiyonel bir özellik. Aracın ön ve arka ışıklarının görselliği çok iyi.

Range Rover Velar’da 5 farklı motor seçeneği var. Aracın karakterini, görselliğini, tasarımını ön plana çıkaran, 18 inç’ten 22 inç’e kadar jant seçeneklerimiz mevcut.

Donanım kısmında ise standart paketlerimizin dışında alternatiflerimiz mevcut. Mesela R-Dinamic tasarım adı verilen bir tasarım konsepti çıktı. Detaylandıracak olursak, mesela I-Phone’nun iki yeni versiyonu var: I-Phone 7 ve I-Phone-7 Plus gibi. İkisi de I-Phone 7 ama dizayn farkı var.

Range Rover Velar’da da bu durum söz konusu. Velar, Velar Base ve Velar Dinamic şeklinde 2 çeşit. Range Rover Velar Dinamic’te tasarım daha kışkırtıcı. Egzoz boru çıkışları, ergonomisi gibi etkenlerle daha spor olduğunu söyleyebiliriz.

Base versiyonu daha şık ve sade bir görüntü çiziyor. Donanım kısmını biraz daha açacak olursak bu araç Velar, S, SE, HSE, R-Dynamic S, R-Dynamic SE, R-Dynamic HSE ve First Edition adlı paketlere sahip.  

Dizel cephede 2.0 TD4 motorla 180 ps, 2.0 TD4 240 ps ve 300 ps ve 3.0 V6 300 ps seçenekleri sunuyor, benzinlide ise 2.0 T Si4 ünite ile 250 ps ve 3.0 lt V6 ile 380 ps güç birimlerini yer alıyor.

Coupe formlu olmasına karşın 4.8 metrelik uzunluğu bu araç sahiplerine 632 litre bagaj alanı sunuyor. Daha fazla yüklemeler için katlanabilen koltuklarla bu alan 1731 litreye kadar artırılabiliyor.

Bunların yanı sıra Yeni Range Rover Velar‘ın arazi yetenekleri de dikkat çekiyor. Elektronik süspansiyon donanımı ile alındığı zaman 650 mm sudan geçiş derinliği sunan araç, yine havalı süspansiyonları ile alındığında 23.5 derece rampa ve 29.50 derece yaklaşma açısı sunuyor.

 

 

“İSTEDİĞİNİZ ARACI OLUŞTURABİLİYORSUNUZ”

Size bir de sürprizimiz var bununla birlikte. İstediğiniz aracı istediğiniz pakette alabiliyorsunuz. Mesela eskiden S pakete cam tavan koyamıyordunuz, 1700 watt’lık müzik sistemi koyamıyordunuz, 360 derece kamera koyamıyordunuz. Ama artık S pakete de en pahalı, en teknolojik özellikleri koyabiliyorsunuz. Bu da müşterilere esneklik sağlıyor. Velar almak istiyorsunuz, en üst paketi almak için bütçeniz uygun değil. Ama siz aldığınız Velar’da 360 derece kamera istiyorsunuz. Buna imkan sağlanabiliyor. Siz kendi hayalinizdeki, bütçenize uygun aracı tasarlayabiliyorsunuz. Ama diğer markalara bakıldığında hepsinde fix paketler var ve bu özellik bulunmuyor. Bu da bizi bir adım öne çıkarıyor.

 

 

BAŞLANGIÇ FİYATI 72 BİN 900 EURO

Özellikler güzel, peki ya fiyatlar nasıl?

Aracımızın başlangıç fiyatı 72 bin 900 Euro. 95-100 bin Euro arasında değişiyor 2.0 araçlar için. First Edition adında tamamen ayrılan bir versiyonumuz var. Bu Velar modelinde 100-150 bin Euro’luk bir fiyat yelpazesi var. Bu araçta 380 beygirlik benzin, 300 beygirlik dizel motoru seçenekleri mevcut. Bu çok özel bir araç, yıllık satış adedi de 1-2 olur.

 

Her şey harika. Bu özellikleri gören, fiyatı da bütçesine uygun olan bir kişi ‘alıyorum’ dese, ne kadar zamanda teslim ediyorsunuz Velar’ı?

Şu anda üretim ve adaya gelme süresi yaklaşık 3 ay. Üretim sürecinde olan hazır bir araçta süre 2 aya düşebiliyor. Showroomumuzda bu aydan sonra her donanımda araçtan stok olacağı için, rahatlıkla gelip görebilirler.

 

“BU ARACA İNANCIM TAM”

Hedef kitlesinde kimler var Range Rover Velar’ın?

Geniş bir kitlesi var Velar’ın aslında. Öncelikle profesyoneller. Akabinde bagaj genişliğinden dolayı küçük çocuklu aileler, bu aracın 632 litre bagaj hacmi var. Bu rakam Evoque’da 550 litre. Dolayısıyla ilk çocuklarına sahip Evoque kullanıcısı bir ailemiz, ikinci çocukları olduğunda artan bagaj ve iç mekan ihtiyaçlarını gidermek için Velar sahibi olabilir.

Range Rover Sport müşterisi de, Range Rover Velar’ın teknolojisinden istifade etmek isteyip tercihini Velar modelinden yana kullanabilir. Sport model sahipleri araçlarındaki hacme ihtiyaç duymamaları halinde Velar’ın yenilikleriyle tanışma fırsatını yakalayabilir.

Ben 2011 yılından beri bu kadar iddialı konuşmamıştım. Bu defa araca gerçekten inancım tam.

 

 

“VELAR’IN RAKİBİ F-PACE”

Range Rover Velar’da satış hedefi nedir peki?

Satış hedefimiz, bu yılki kotamız gereği 21 adet. Seneye ise rahatlıkla bu rakamı ikiye katlayacağımızı düşünüyorum. Seneye 40 adedi geçmemiz bile mümkün. Sebebi ise müşteriler tarafından, Range Rover’un eskiyen yüzü Evoque’nun yerine tercih edilebilir.

Diğer yandan Range Rover Sport’un da fiyatı artıp, modeli değişip yenileneceği için, Velar’a içimizden bir rakip çıkabilir.

Velar’a şu an rakip olarak Jaguarın F-Pace modeli görülmekte. İkisi arasında pek çok ortak şey var. Bundan dolayı Jaguar kullanıcısı müşteri profilinden de müşterilerimizi bekliyoruz.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..