Reklam
  • Reklam
Borusan Oto Kıbrıs 2017 için satış hedefini yükseltti!

Borusan Oto Kıbrıs 2017 için satış hedefini yükseltti!

Kıbrıs ekonomisi için 2016 zor bir yıldı fakat Borusan Oto Kıbrıs bu yılı başarıyla tamamladı. Yeni bir satış rekoru kıran firma, 2017 için de çok iddialı. Borusan Oto Kıbrıs Satış Müdürü Özden Mehmed Özokan, yeni yol haritalarını Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine anlattı..

Reklam
23 Ocak 2017 - 11:17 - Güncelleme: 24 Ocak 2017 - 15:25
Reklam

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Dövizin ateşi çok yükseldi, yatırım planları ertelendi ama tüm bunlara rağmen lüks otomotive talep artarak devam etti. Land Rover ve Jaguar markalarıyla özel seçenekler sunan Borusan Oto Kıbrıs bu süreci doğru yönetti ve 2016 yılını şirket içi rekorlarla tamamladı.

Borusan Oto Kıbrıs Satış Müdürü Özden Özokan yeni yıl için hedef çıtasını daha da yükseltiyor.

 

2016 NASIL BİR YIL OLDU SİZİN İÇİN?

2016 yılında Jaguar F-PACE tanıtımı yapıldı. Bununla ilgili bir hedefimi vardı, Jaguar satışlarını ikiye katlamak gibi. Tam istediğimiz hedefe ulaşamasak da Jaguar F-PACE ile çok yaklaştık.

Land Rover tarafında hedefimiz 72’ydi. O tarafta da 82 araç sattık. Hedefimizden fazlaydı. Yıl sonu hedefimiz 93 taneydi, şu anda 99 tane sattık. Geçen sene söz verdiğimiz 100 adedi bu yıl gerçekleştiriyoruz. İki tane daha aracımız satıldı ve 100’ü geçtik.

Borusan Oto Kıbrıs’ın 8 yıllık tarihinde en yüksek satış yaptığımızda 92 adet araç satmıştık 2010 yılında. 6 senenin sonunda ilk kez bu adete ulaştık. Bunun da sebebi Jaguar F-PACE’in artık yerini oturtması ve satışlarımızın onunla beraber artması.

Kıbrıs’ta zaten belirli bir pazar payımız var. Jaguar ile beraber o pazar payının üzerine çıkmış oluyoruz.

Rakiplerin ve modellerin çoğalmasına rağmen bu sene bizim pazar payımız SUV segmentinde yaklaşık %30’larda. Yine segmentte iddialıyız.

 

2017 İÇİN PLANLAR NE DURUMDA? YOL HARİTANIZDA NELER VAR?

İki yeni ve iddialı modelimiz var. Bir tanesi Jaguar I-PACE, daha küçük bir SUV araç. Artı bir de Range Rover yeni bir araç çıkartıyor. Evoque ve Range Rover Sport arasında, konsept bir araç. Fiyat aralığı çok uygun olacak. Yaklaşık 55.000 – 75.000 euro seviyelerinde olacaktır. Kıbrıs’ta en büyük pazar kaybımızın olduğu noktaya gelecek araçtır bu. 2017 yılında boşluğu doldurarak hedefimizi yükselterek gideceğiz.

2017 hedefimiz 127 araçtır toplamda. 100 adedi Land Rover, 27 adedi Jaguar olarak planladık. Her sene giderek artırmayı hedefliyoruz.

Piyasada Jaguar markası ve fiyat algısını oluşturmaya devam edeceğiz. Model gamını daha iyi tanıtmamız lazım. Mart ayının sonunda yeni açılacak olan showroomuzda Jaguar’ın Borusan tarafında satıldığını anlatacağız. Ve fiyatlarımızın ulaşılabilir olduğunu göstereceğiz.

 

YENİ YILDA ŞİRKETİNİZİN DAHA DA İYİ NOKTALARA GELMESİ İÇİN ÖNCELİKLERİNİZ NELER OLACAK?

Öncelikle hizmetleri geliştireceğiz. Servis bölümünü ve kaporta bölümünü 2016 yılında geliştirdik, ekstra istihdam sağladık. Bu yıl ise kaporta ve servis bölümünde tekrar istihdamı artırıp, satış bölümünde ki ekibi 2 kişiden 4 kişiye çıkarmaktır hedefimiz. Bununla birlikte satışlarımızın da artmasını bekliyoruz. Müşteri memnuniyetini artırmayı planlıyoruz.

 

2016 SONLARINDA YAŞANAN SICAK GELİŞMELER 2017’YE OLUMSUZ YANSIR MI SİZCE?

İnsanların daha temkinli davranmasını sağlayacaktır. Dünya stabil değildir, sürekli değişiyor. Kıbrıs’ta yaşayarak aslında birçok şeyden muafız. Dış etkenler, politika, finans, kurlar gibi konularda direk bağlıyız dünyaya.

Müşterilerimiz alımları yapmaya devam edecektir ama daha dikkatli davranacaklardır. Cebindeki paraya göre en iyi alabileceği arabayı almak isteyecektir. Biz ürünümüze ve hizmetimize güvendiğimiz için müşterilerimizin beklentilerini karşılayacağımıza eminim.

 

DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMA İŞİNİZE NASIL YANSIDI?

Borusan Oto Türkiye, 2017 yılı için Euro kurunu 3,7 olarak öngörüyor. Kıbrıs’taki alım ve satışlarımızı Türkiye’ye bağlı yaptığımız için çok fazla etkilenmeyeceğimizi düşünüyoruz. Biz Euro alıp, Euro satıyoruz. Yani 3,7 civarlarında olmasına karşılık önlemler alacağız. Ve gerekirse kendi içimizde çözeceğiz, müşterilerimize yansıtmadan.

 

İŞ DÜNYASINA VE GİRİŞİMCİLERE BİR MESAJINIZ VAR MI?

Girişimcilerin ve yatırımcıların yapacakları yatırımları çok dikkatli seçmeleri gerekir. Geri dönüşü olmayan işlere para yatırmak çok da verimli olmayacaktır bu dönem. Kıbrıs’ın geleceğine yönelik yatırımların yapılmasını tavsiye edebilirim. Gelecekte elektrikli araçlar için istihdam, mal alımı, tedarik konularında yatırımlar yapabilirler. Elektrikli araçlar artık kaçınılmaz bir gelecektir. Elektrikli araçların sarj noktaları, gerek eğitim, gerek hizmet noktalarında yatırım yapılabilir diye düşünüyorum. Bu tabii kendi sektörümüz için.

Genel olarak da teknoloji ve hizmete önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..