Reklam
  • Reklam
Borsa’da nasıl işlem yapılır?

Borsa’da nasıl işlem yapılır?

Birikmiş parasını değerlendirmek isteyen birçok kişi, çalışmakta olduğu bankaya giderek hisse senedi almak istediğini belirtmektedir. Banka aracılığıyla yapılan bu işlem, aslında borsalarda yapılmaktadır.

Reklam
22 Ağustos 2017 - 11:30
Reklam

15. yüzyılda dünya deniz ticaretinin gelişim gösterdiği dönemde hisse senetleri ilk defa ticari işlemlerde kullanılmıştır. Bu işlemler öncelikle sokak köşelerinde, kahvehanelerde yapılmış ama işlem hacminin artması, işlemlerin kayıt altına alınması gereksinimi nedeniyle bu işlemler borsa binalarına taşınmıştır. Bu nedenle de borsa denildiği zaman akla hisse senetleri gelmektedir ve genel olarak kağıt olarak adlandırılmaktadır.

Borsada hisse senetleri, yüksek likiditesi nedeniyle en yüksek kazancı getiren yatırım araçları olarak görülmektedir. Ama borsada işlem gören hisse senetleri de çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Yüksek getirili hisse senetleri genellikle yüksek riskte içerdikleri için iyi bir deneyim gerektirmektedir. Bunun yanı sıra daha küçük işletmelere ait hisse senetleri de bulunmaktadır ve bu hisse senetleri daha güvenli olarak nitelendirilmektedir.

Nerde işlem yapılır?

Öncelikle borsada işlem yapabilmenizi kolaylaştırmak için bir bankada vadesiz hesabınız veya aracı bir kurumda paranız olmalı. En kolay yolu olan ve genelde en çok kullanılan kanal bankalardır. Vadesiz hesabınızın olduğu bankaya giderek ''Yatırım Hesabı'' açtırmak istediğinizi bildirdiğinizde size görevli kişi bir dosya halinde kağıtlar sunacak.

 Bu dosya kağıtlarının her sayfasını imzalayıp ve gerekli yerleri doldurup görevli kişiye geri vereceksiniz. Ortalama olarak 2-3 gün içerisinde yatırım hesabınız aktif hale gelecektir. Yatırım hesabınız aktif hale geldiğinde hesabınızın olduğu bankanın seans salonlarında ya da internet bankacılığını kullanarak hisse alıp satabilirsiniz.

Günümüzde en çok internet bankacılığı kullanılarak borsada işlem yapılıyor.

Borsadaki şirketler nasıl takip edilir?

Düşen ve yükselen hisseleri 5er tane olmak üzere her gün yayınlıyoruz ve genel bir BİST Yorumu yapıyoruz. Bizden de takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bankanın önereceği belli programlardan takibini yapabilirsiniz.

Borsa takibi nasıl yapılır?

Borsa takibi yapmak oldukça stresli bir uğraş olarak görülebilir. Ama günümüzde internet aracılığıyla yaptığınız yatırım ve piyasa takibi sayesinde çok daha kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. İnternet sayesinde tüm dünyada meydana gelen değişikliklere anında ulaşabilir ve yatırım araçlarının fiyatlarındaki dalgalanmaları izleyebilirsiniz. Aynı zamanda mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz çeşitli uygulamalar sayesinde de takip ettiğiniz portföyde meydana gelen değişiklikler hakkında bildirim alabilirsiniz.

Bir hisse senedinde nasıl temel analiz yapılmalıdır?

Bir hisse senedinin önce,

Bilançosuna bakılır. Burada ise;

Verimliliğine,

Güçlü sermaye yapısı,

Aktif kalitesi,

Fonlama yapısı,

Güçlü nakit pozisyonu var mı yok mu bakılır,

Güçlü faaliyet performansı,

İskontolu işlem görmesi, (şirketin karı için değil değerini yükseltmek için çabalaması) Gerçek değerinin altında işlem görüyorsa alınabilir,

Güçlü iş modeli,

Güçlü kapasite kullanım oranı (kapasitesini ne kadar kullandığı),

Yüksek temettü beklentileri,

Kar beklentilerinde yukarı yönlü revizyon,

Bir hisse senedinde nasıl teknik analiz yapılabilir?

Birkaç tane önemli teknik analiz aracından bahsedeceğiz sizlere, grafik okurken yardımcı olabilmesi için;

Stochastic; Gelecekteki fiyatların, önceki kapanış fiyatlarına yakın seviyelerden oluşacağını öngörerek teknik analiz yapılmasını sağlayan bir indikatördür. 5 GÜNLÜK SÜRE İÇİN KULLANILMASI ÖNERİLİR.

RSİ; 0 ile 100 arasında değer alır. Referans değerleri genel olarak 30 ve 70 olarak kullanılmaktadır. Yaygın kullanılan periyot 14 tür. 70 üzerine çıkan RSI aşırı alımı, 30 altına düşen RSI aşırı satımı gösterir. Referans değerlerinin geçilmesi ile al-sat sinyalleri alınır. Bunun yanında 10 günlük basit hareketli ortalaması ile kesişiminden de al-sat sinyalleri alınmaktadır.

CCİ; Çok hareketli bir yapıya sahip olup, kısa vadeli, özellikle yatay gelişen piyasalarda trend başlangıçlarını yakalayabilmektedir. Cci hesaplanırken belirtilen periyotta en düşük en yüksek ve kapanış değerinin toplanıp üçe bölünmesi ile oluşturulan bir ortalama yardımıyla hesaplanmaktadır. Fiyatların hareketli ortalamadan ne kadar uzaklaştığını gösterir.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018