Reklam
  • Reklam
Bitcoin’e Rus damgası!

Bitcoin'e Rus damgası!

Rus hükümeti son bir yıldır Bitcoin dahil bir çok sanal para konusundaki duruşunu önemli ölçüde değiştirdi. Yeni “Rus sanal parası” kapıda mı?

Reklam
25 Ağustos 2017 - 11:09 - Güncelleme: 20 Aralık 2017 - 01:46
Reklam

Rusya kendi teknolojisiyle Bitcoin gibi, kendi sanal para birimini yaratmayı düşünüyor.

***Bitcoin bir sanal ödeme yöntemidir. Başka herhangi bir sanal ödeme yönteminde olduğu gibi Bitcoinler de bir mal veya hizmet karşılığında online ödeme yapmak için kullanılmaktadır. Dolayısıyla nakit paranın sanal biçimi olarak anlamak uygundur. Diğer dijital kriptolu paraların arasında (örneğin LiteCoin, Amazon Coin gibi)  kullanıcılar tarafından en fazla tercih edilen türdür.

Bitcoin ve işlem yapmak için kullanılan anahtarları kriptolu olarak korunmaktadır. Eş kullanıcılar arasında işlemekte olan Bitcoin sistemi herhangi bir merkeze veya ülkeye ve dolayısıyla, bir hukuki düzenlemeye bağlı değildir. Aynı şekilde güncel para birimlerinden de bağımsız olup piyasa değeri arz ve talebe göre belirlenmektedir. Açık kaynaklıdır, uluslararasıdır ve anonimdir.

Rus Başbakan Birinci Yardımcısı Igor Shuvalov,  Başbakan'ın yanında kabinesinin en kıdemli üyesi. Shuvalov, Rusya federal bütçesinden ve ekonomik politikalardan sorumlu.

Geçtiğimiz hafta,  Kriptokrasi (sanal para) madenciliği konusunda "dünyada bu kadar hızlı geliştiği göz önüne alındığında, bu sektörün Rusya'daki geleceğinden bahsettik" diye açıklamada bulundu.

İçinde bulunduğu tartışmalardan biri, madencilik merkezlerinin (para madenciliği) yakınına yerleştirilebilecek bir elektrik jeneratörü sorunu oldu. 

Ancak bunun somut bir proje bulunmayan, bir tartışma olduğunu belirtti ve şunları ekledi;

“Bu tür [kriptocurrency madenciliği](sanal para madenciliği) merkezlerinin gelişmesi için, ilgili mevzuatın ve düzenlemesinin hazırlanması gereklidir.”

Bitfury Group'a göre, Rusya şu anda dünyanın madencilik kapasitesinin yalnızca % 2'sini oluştururken, Çin % 60 ile liderlik ediyor. ABD ve Kanada, % 16 ile ikinci en büyük pazar payını, ardından % 6 ile Gürcistan'ı ve % 5 oranında Avrupa’yı içine alıyor.

Ethereum Vakfı denetim kurulu üyesi Vladislav Martynov, "Rusya'da madenciliğe olan ilginin artması, ülkede fazlaca bulunan bir elektrik enerjisi olmasından ve yeterince ucuz olmasından kaynaklanıyor" dedi.

Rusya'da Bitcoin karşılığı satılık köşk!

Moskova merkezli gayrimenkul şirketi Kalinka Group, geçen hafta "Rusya'da seçkin bir köşkü, Bitcoin ile satmaya karar verdi.

Kalinka Group, 930 metrekarelik alanı bulunan bir köşkün 3.000 Bitcoin karşılığı fiyata satıldığını bildirdi.

Group,

“İlk kez, müşterinin Bitcoin ile evini satma arzusu ile karşı karşıyayız. Bu tür işlemler hala küresel gayrimenkul piyasaları için bile bir yenilik. Öncü olmak ve iş dünyasında yeni sınırlar açmaktan memnunuz.”

Açıklamasını yaptı.

Köşkün değeri sadece 482 milyon ruble yani yaklaşık 8 milyon dolardı. Ancak, bugün 12 milyon doları aşkın bir değer.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..