Reklam
  • Reklam
"Bir günde tam 42 bin ziyaretçi!"

"Bir günde tam 42 bin ziyaretçi!"

KKTC'nin ilk alışveriş merkezi 1001 Airport Mall yeni bir rekor kırdı. Bir günde 42 bin ziyaretçi ağırlayan AVM'nin yeni projelerini, Genel Müdür Mehmet Akalın Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine anlattı. İşte detaylar..

Reklam
23 Kasım 2015 - 11:05 - Güncelleme: 23 Kasım 2015 - 11:27
Reklam

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE - ÖZEL

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk alışveriş merkezi 1001 Airport Mall’a götüreceğiz şimdi sizleri. Birbirinden iddialı markaları, dikkat çeken kampanyaları ve kısa sürede çok sevilen yaşam merkezi konseptiyle daha şimdiden rekordan rekora koşuyor AVM.

Projesi masaya konduğu zaman birçok iş insanının ve tüketicinin “mesafesi uzak, şehrin dışında, kim gider ki oraya, hatta bu memlekette alışveriş merkezi olmaz” önyargıları vardı. Sadece 9 ay yetti onları yıkmaya. 1001 Airport Mall daha şimdiden bir günde 42 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayarak, kendi rekorunu tazeledi. Hem ziyaretçiler, hem mağazalar, hem de AVM yönetimi çok memnun bu durumdan. Sadece bir Cumartesi günü 42 bin kişinin gezdiği, 42 bin kişinin alışveriş yaptığı AVM, hemen yeni yol haritasını devreye koydu. 1001 Airport Mall’un ikinci ve üçüncü etap projesi öne alındı, hızla tamamlanacak.. Yani AVM daha da büyüyecek.

Mevcut gidişatı, yeni yol haritasını ve iş arayanlar için açılan fırsat kapılarını, bu başarılı operasyonun başındaki isimle, 1001 Airport Mall Genel Müdürü Mehmet Akalın ile konuştuk.


                      
 

Mehmet Bey söze daha önceki röportajımızı anımsatarak başlıyor. Proje aşamasında onlarca firmanın sırt çevirdiğini hatırlatarak, bugünün fotoğrafını çekiyor, “alışveriş merkezimizde şu anda boş mağazamız yok. Gururla söylemek istiyorum ki, artık başvuruları beklettiğimiz bir liste var elimizde, Ülkemizin değerli markaları projemize inandı ve ikinci etapta yer almak için şimdiden isimlerini yazdırıyorlar” diyor..

 

“BU BAŞARI BİZİM İÇİN ŞAŞIRTICI DEĞİL”

 

Peki ne kadar sürede oluştu bu algı değişimi? Ya da 1001 Airport Mall’un elde ettiği bu başarı bir tesadüf mü? Mehmet Akalın sorunun yanıtı, 9 ay öncesine giderek veriyor..

Biz buraya geldiğimiz dönemde, bugün yaşadığımız alışveriş merkezinden çok daha uzakta, farklı bir tablo vardı. Benim fiili olarak ülkemize gelişim 1 Şubat.  Ama ondan önce şu anda birlikte çalıştığım Martı Danışmanlık’ın değerli ekibi, ondan yaklaşık bir sene önce gelip projenin bugünkü haline gelmesi ile ilgili kararları aldırmışlar yatırımcımıza. Ama ben geldiğimde daha yeni yola çıkılmıştı. Koskoca binada birkaç tane taşeronla birlikte bir ben, birkaç tane kedimiz ve birkaç tane de güvercinimiz vardı. Ama biz o gün kağıdın üzerindeki iki boyutlu görüntünün bugünkü halini görebiliyorduk.  Bu inancımızı da öncelikle buradaki iş dünyasına anlatmaya çalıştık. Çok çaba sarf ettik. Ya bizde bir eksiklik vardı kendimizi ifade edemedik, ya da onlar zaten böyle bir projenin Kıbrıs için doğru olmadığını düşündüklerinden dolayı biraz önyargılı davrandılar. Ama bugün geldiğimiz koşullar doğrunun ne olduğunu gösteriyor.  Bizi o gün eleştirenler ya da olmayacağını iddia edenler, herhalde oturup bir muhasebe yapıyorlardır, ‘acaba biz nerede yanlış yaptık’ diye. Çünkü başarılı bir proje var artık ortada. 29 Mayıs’ta açtık ve açtığımız süreden bu yana kısa bir süre geçti. Ama bizim için şaşırtıcı değildi bu. Çünkü yıllardır hem Türkiye’de, hem de yurt dışında Martı Danışmanlık olarak birçok projeyi hayata geçirdik, hala da işletmeye devam ediyoruz. Sözün özü, biz bugün geleceğimiz noktayı bilerek bu yola çıktık..

İyi ki 1001 Group yatırımcıları böyle bir projeye cesaret etmişler. İyi ki bizi bu projeye getirmişler ve bugün buradayız. Ben artık özel mülkiyet olarak gözüken alışveriş merkezini, kamusal alan olarak görüyorum. Bu AVM, bu topraklarda yaşayan herkese ait..

Gelelim yeni yatırım projesine. Giriş yazısında AVM’nin ikinci ve üçüncü etapları için çalışmaların öne alındığını paylaştık sizinle. Şimdi biraz daha detaylı bilgi alalım..

İkinci durağımızın da ön hazırlıklarını tamamladık. Bu yoğun talepten dolayı da yatırımı biraz daha öne çektik. Bitirme süremizi kısaltmak için yeni teknolojiler ve yeni tedarikçiler ile çalışmaya başladık.  Muhtemelen 2016’nın üçüncü çeyreğinde ikinci etabımızı da hayata geçirmiş olacağız.

İkinci etabımızı sokak konseptinde yaptık. Sanki mahallenizde dolaşıyor ve alışverişinizi yapıyorsunuz hissi versin istedik. Ama tabi ki iklim koşullarına göre planladık bu konsepti. Yatırımı bize biraz daha pahalıya mal olacak ama hissiyat olarak o sokak AVM hissiyatını yansıtmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca ikinci etabımızda otopark kapasitesini de arttırıyoruz. İki ayrı noktada ve üç katlı olacak otopark.


 

“TELEVİZYON VE BEYAZ EŞYA SATIŞTA LİDER”

 

Dönelim tekrar mevcut yapıya.. “Tekzen AVM’nin lokomotifi, Bimeks ise ezber bozacak” demiştiniz. Son durum nedir?

 

Öngörülerimiz harfiyen yerine geliyor, tespitlerimiz bir bir gerçekleşiyor.. Tekzen bizim en büyük anchorumuz. Ülkedeki pazar boşluğunu çok iyi okudular. İlk başta daha küçük bir metrekare ile girmeyi planlarken, yaptıkları pazar araştırması sonunda açılışa çok kısa bir süre kala metrekarelerini 4 bine çıkartma kararı verdiler. 800 metrekare de depo alanı var.  İkinci ve üçüncü mağaza ile ilgili yer araştırmaları devam ediyor. Pazarı çok iyi izliyorlar ve o anlamda da ciro üretebiliyorlar.

Bimeks için de ezber bozacak demiştik, gerçekten bozdu. Bunu  tamemen rasyonel verilere göre söylemiştik çünkü.  Bimeks’i buraya getirme kararı verdiğimizde tüm soru işaretlerini masaya koyduk. İthalat rejiminden rekabete, yasal süreçten, garanti koşullarına kadar tüm başlıklarla ilgili çok derin bir araştırma yaptık. Yüzlerce ürünün üzerinde, sahadan veri topladık. Dönemsel fiyat değişkiliklerine baktık. Raf ömürlerine baktık ve tablo bize şunu  gösterdi; Eğer karlılığı havuz içerisinden yapacak olursak  bu işi yapmalıyız. Ama karlılığı ürün bazında yapmaya kalkarsak, bu işe girmemek lazım.  Çünkü bazı ürün gruplarında adaya maalesef vergilendirilmeden kaçak yollarla sokulan ürünler ile ilgili rejabet etme şansınız yok. Halbuki biz getirdiğimiz her ürünü gümrüğe, MTK’ya, EMO’ya tek tek beyan ediyoruz. Bunlarla ilgili ödememiz gereken paraların hepsini ödüyoruz. Bu da maliyetimizi belli bir miktarda yukarıya çıkartıyor.

AVM’deki diğer mağazalarımız gibi, Bimeks de Türkiye fiyatlarıyla satıyor ürünlerini. Müşterilerimiz dilerse Bimeks’in internet sayfasına girer, ürününü seçer, fiyatına da bakar ve kesesine uygunsa gelir alır. Zaten görüyoruz ki müşterilerimiz çok bilinçli bir şekilde alacağı davranıyor. Örneğin alacağı çamaşır makinesinin kod numarasını söylüyor geldiğinde. Mağazamızda en çok satan ürünler beyaz eşya ve televizyon..

Zengin ürün çeşidi ve hesaplı fiyatlarıyla büyük ilgi gören Bimeks, bugüne kadar yüksek kar marjıyla çalışmayı alışkanlık haline getiren birçok mağazanın hedef tahtasında son günlerde. Özellikle garanti belgesi ve teknik servis konusunda ortaya atılan iddiaları Mehmet Bey’e de soruyoruz..

Biz olmadan da beyaz eşya satılıyordu KKTC’de. Teknik servis ve garanti koşullarında onlar için geçerli olan durum, şimdi bizim için de geçerli. Bizim artımız ne? Biz Bimeks çatısı altında çalışıyoruz ve Bimeks’in tedarikçileri üzerinden  sattığı her ürünle ilgili bir garanti taaahüdü var.  Bu garanti taahüdüne bağlı olarak biz ürünlerin değiştirilmesi gerekiyorsa değitirebiliyoruz. Tamir edilmesi gerekiyorsa Kıbrıs yerelinde anlaşma yaptığımız servisler ile ihtiyacı görebiliyoruz bunlar garanti kapsamında olanlar. Diyelim ki garanti kapsamı dışında kullanıcı hatasından kaynaklanan bir durum var, o zaman da yedek parça tedarik ediyoruz.  Burada Türkiye’ye göre önemli olan bir fark var. Bimeks normalde  Türkiye mağazalarında 30 günlük bir süre veriyor garanti kapsamı içerisinde. Biz  burada bu süreyi 45 gün uyguluyoruz. Transfer süresini de düşünerek böyle bir 15 günlük bir opsiyon verdik. Müşterilerimizin de bu anlamda hiçbir şikayeti yok. Bimeks markasına ve 1001 Group’a güvenenler geliyor ve ürününü alıyor.

 

“DİLEDİKLERİ YERDE TEST EDEBİLİRİZ”

 

Şeytanın avukatlığını da yapmak lazım. O yüzden Bimeks’ten Ayakkabı Dünyası’na geçelim şimdi. Yine fiyat farkından dolayı mağazanın birçok rakibi, “imitasyon ürün satılıyor” kulisi başlattı. Ne dersiniz bu iddiaya?

Yıllarca yüksek kar marjıyla alışılan ve bir anda kaybedilen kazançların en net yansıması bu sözler, bu iddialar. Çünkü Ayakkabı Dünyası’nın Türkiye’deki fiyatları ile satışı, Kıbrıs’ta çok büyük ilgi görüyor. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, Ayakkabı Dünyası’ndan Bimeks’e yakın geri dönüş alıyoruz.

Her türlü rekabete varız ama karalama kampanyalarına karşı tavrımız net ve sert! Biz kendimize ve markalarımıza güveniyoruz. Ayakkabı Dünyası’ndaki ürünlerin imitasyon olduğu ile ilgili bir iddiaları varsa, diledikleri yere götürüp bunu test edebiliriz. Her şeyden önce bu lafın arkası şuraya varıyor. Bu ülkenin bir ithalat rejimi var. Bana göre Türkiye’deki kadar, hatta daha ötesinde kuyumcu hassasiyeti ile yapılan bir gümrük hizmeti var. Emin olun gelen her ürünümüz seri numaralarına kadar didik didik kontrol ediliyor. Biz haftada 3-4 tır ithalat yapıyoruz. O yüzden biz gönül rahatlığı içerisindeyiz.

 

“KIBRIS’TA İŞSİZ OLAN, BİZE GELSİN”

 

AVM neredeyse sürekli yaşayan bir mekanizma. Onlarca mağaza var ve yüzlerce personel ihtiyacı.. Çalışan bulmakta zorluk yaşıyor musunuz?

 

En hassas noktamıza parmak bastınız. Bu dev yatırımı yaparken okyanusu aştık resmen ama istihdam konusu, önümüze set çeken dere gibi.. Aslında biz çalışanlardan fedakarlık beklemiyoruz, işin doğru zamanda yapılmasını bekliyoruz ve karışılığını piyasaya göre fazlasıyla veriyoruz.  Yemeğini ve servisini de alıyor.  Yasal çerçevedeki saatler diliminde çalışıyor, ancak istediğimiz performansı alamadığımız gibi sürekli şikayetnamelerle uğraşıyoruz.

Ben bu ülkede gerçekten çok ciddi bir insan kaynakları sorunu olduğunu düşünüyorum. Profesyonelce  yaklaşmayan bir genç kesimimiz var. Perakendecilik bana göre çok  iyi bir meslektir. Ben bugün burada  oturuyorsam, bugün Özer ailesi bu yatırımı yapabiliyorsa, perakendecilik yapabildikleri için başardılar. Bu bir meslek. Önü açık ve kariyeri olan bir meslek. Arkadaşlara bunu anlatmaya çalışıyorum. Benim istatistiğim şu; On kişiden iki kişisine aşı tutturabiliyorum. Normalde ben 26 yıldır  iş hayatındayım. Yaklaşık 19 yıldır yöneticilik yapıyorum, hiç bu kadar düşük oranda aşı tutturabildiğim bir durum olmadı.

Beklentiler ne? Ben saat 4’te çıkarım, ben saat 5’de çıkarım, ben bu kutuyu kaldırmam, ben bu kadar ayakta duramam, ben bunu beğenmedim vs... Tamam sen bunları talep ediyorsun ama bundan önce çalıştığın yerde nasıl bir iş yapıyordun bana anlat? Anlatıyor.. Ben sana daha iyi şartları sunuyorum.. ‘Ama ben daha da iyisini istiyorum’ diyor. Tablo bu. Ben bir konuda çok ısrarcıyım, biz çalışanlarımızın büyük oranda Kıbrıs’tan olmasını tercih ediyoruz. Bizim yatırımcımız Kıbrıslı. Bizim buradaki gençlerimize fırsat vermemiz lazım. Sabırla bu fırsatı veriyorum.

İşsizlik var deniyor, işsizlik yok emin olun, iş beğenmemezlik var. Benim kapılarım açık. Buradan da ilan ediyorum, Kıbrıs’ta işsiz olan arkadaşım varsa, çıksın gelsin. Ben iş arıyorum, benim bu yeteneğim var desin, ben eğer bizim o konseptimize uyan bir şey var ise memnuniyetle iş vermeye razıyım. Özellikle de mağaza satış temsilciliğinde çok ciddi açıklarımız var.

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ ONLİNE OLARAK OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..