Reklam
  • Reklam
Bilişim Yasası’na avukatlardan uyarı!

Bilişim Yasası'na avukatlardan uyarı!

Sosyal medya ve internet kullanımının hayatın her alanında büyük yer elde etmesiyle, bilişim alanındaki yasal boşluk, vatandaşların yanı sıra bakan ve cumhurbaşkanı düzeyinde de olumsuz etkilerini sürdürüyor. Ancak yasanın hazırlanması ile ilgili avukatlardan uyarı geldi. İşte detaylar...

Reklam
15 Şubat 2017 - 10:03 - Güncelleme: 15 Şubat 2017 - 11:15
Reklam

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün,  son zamanlarda sosyal medya üzerinden mağduriyet yaşayan birisi olduğunu söylemesi, Bilişim Yasası konusunu tekrar gündeme getirdi.

Açıklama yapan Avukat Muhabbet Mevsimler ve Avukat Ayşe Öztabay ise “Şiddetin ve hakaretin her türlüsünün karşısındayız ancak yasa yapanların, şikayet yapmak yerine icraat yapması ve önceki yasaların aksine alelacele değil; kapsamlı bir çalışmayla bir ‘Bilişim Sistemleri Yasası’ hazırlaması gerekir” ifadelerini kullandılar.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya yönelik sosyal medya üzerinden yürütülen tehdit ve hakaretlerin ardından, bu kez Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst'ün de kendisine yönelik ‘internet üzerinden hakaret’ iddiasıyla ve var olan yasanın kısıtlı olduğunu belirterek 12 kişiyi polise şikayet etmesinin ardından gözler, bilişim yasasıyla ilgili çalışmalara çevrildi.

Kendisine yönelik hakaretlere karşılık Bakan Dürüst, eleştirilerin kimsenin kimseyi rencide etmeden yapılması gerektiğini vurgulayarak, hiç kimsenin sosyal medya üzerinden hakaret etme hakkı bulunmadığını vurguladı ve Bilişim Yasası’nın en demokratik şekilde geçirilmesi için çalışacaklarını söyledi.

Konuyla ilgili, gazetemize konuşan hukukçular Avukat Ayşe Öztabay ve Avukat Muhabbet Mevsimler, yapılan hakaretleri kesinlikle tasvip etmediklerini, şiddetin hiçbir türlüsünün kabul edilmeyeceğini ancak yasa yapan kişilerin de bir an önce önlem alıp, kapsamlı bir şekilde “Bilişim Suçları Yasası”nı hazırlamaları gerektiğini ifade ettiler.

“TOPLUM OLARAK BUNALIM DÖNEMİNDEYİZ”

Ülkemizde son yıllarda şiddet olaylarının çok arttığını ifade eden Avukat Ayşe Öztabay, “Toplum olarak bir bunalım döneminden geçiyoruz. Hiç beklenmedik şeyler oluyor. Dolayısıyla halkın, siyasi kişilere karşı bir öfkesi var. Şiddetin hiçbir türlüsünü asla kabul edemeyiz. Ancak insanlar artık öyle bir noktaya geldiler ki öfke patlamalarıyla anlık ve sonunu düşünmeden, verilmemesi gereken tepkiler veriyorlar” dedi.

“BİLİŞİM YASASI YOK”                                                                  

Ulaştırma Bakanı’nın konuyla ilgili açıklamalarına değinen Öztabay, “Sayın Bakan'ın açıklaması ve şikayetini açıkçası abesle iştigal buldum çünkü bu konuyla alakalı bilişim yasasının uzun yıllardır hazırlanacağına dair duyumlar alıyoruz, röportajlar okuyoruz. Halk sürekli oyalanıyor bu haberlerle ancak alınan hiçbir önlem, hazırlanan hiçbir yasa yok. Siz yasa koyucu, yasa geçirici konumdayken, sadece şikayet ederseniz; bu, trajikomik bir olay halini alır” ifadelerini kullandı.

“HUKUKİ BOŞLUK VAR... SOSYAL MEDYADAKİ HAKARETLERİ ŞU ANKİ HUKUK SİSTEMİYLE YARGILAYAMAZSINIZ”

Hukukun, insanların ihtiyacı doğrultusunda sosyal hayatı düzenleyen bir bilim dalı olduğunu vurgulayan Öztabay, “Ancak siz, hukuk sisteminde insan faktörünü ve güncel hayatın yok sayarsanız, tabii ki toplumda karmaşa yaşarsınız. Yapılması gereken, bir an önce hukuk sisteminin güncellenmesi ve bu bilişim yasasının bir an önce yürürlüğe girmesidir” diye konuştu.

Yapılan şikayetlerin daha çok “Facebook” üzerinden değerlendirildiğini gözlemleyen Öztabay, “Ancak yasada ‘Facebook’ tanımı yok. Elektronik haberleşme yasası üzerinden bir değerlendirme var, o da ‘cinsel istismar’ (video, fotoğraf) suçu işlenmesi halinde yasal işleme izin veriyor. Dolayısıyla bu hakaretler elbette yanlış ve kabul edilemez ama siz bu mecralarda yapılan hakaretleri şu anki hukuk sistemiyle yargılayamazsınız” diyerek, bu konuda bir hukuk boşluğu olduğunu ve bunun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

“İNTERNET SUÇLARI SADECE HAKARET SUÇUNDAN İBARET DEĞİL”

Hiçbir siyasi kişinin, kendi makam ve unvanını kullanarak hukuktaki boşluklardan yararlanamayacağını söyleyen Öztabay, “Evet, internet üzerinde ciddi suçlar işleniyor, internet dolandırıcılığından sahtekarlığa, yasa dışı bahis oynatan sitelerden kredi kartı hırsızlıklarına kadar. Önlem alınacaksa, bunlardan başlanmalıdır. Bunların önlemi alınmalıdır” dedi.

“ŞİKAYET DEĞİL; İCRAAT YAPILMALI”

Öztabay, “Eğer siz bu suçların farkındaysanız, oturup yasa yapacaksınız. Ülkemizde iki binin üzerinde avukat var. Çok saygın kişilerden oluşan Barolar Birliği var. Onları da ekibinize katarak bir yasa hazırlayacaksınız, ona uygun bir de daire kuracaksınız. Hem istihdam yaratmış olursunuz hem de suçların önüne geçebilirsiniz ama siz, yasa koyucu kişi olarak sadece kendi mağduriyetinizden şikayet eder ama önlem almak için hiç çalışmazsanız, bu tavır kabul edilir değildir” dedi.

Öncelikle yasaların sosyal hukuk devletine göre düzenlenip güncellenmesi gerektiğini ifade eden Öztabay, “Daha sonra son derece kapsamlı bir bilişim suçları yasası çıkarılacak, ona göre de ortada bir mağduriyet varsa yasalar kapsamında değerlendirilip gereken neyse yapılacak. Ben inanıyorum ki bilişim yasası ile hem ekonomik anlamda hem de kişisel alan açısından koruyucu bir sistem yaratılmasına yardımcı olunacak” dedi.

“MEVSİMLER: YASA DÜZGÜN HAZIRLANMAZSA, TOPLUMDA BÜYÜK BİR KAOS OLACAK” 

Öte yandan, konuyla ilgili, Kıbrıs Postası'na açıklama yapan Avukat Muhabbet Mevsimler, siyasilerin yaptıkları şikayetleri yakından takip ettiğini ve şiddetin ve hakaretin hiçbir türlüsünün kabul edilemez olduğunu belirtti. Mevsimler, açıklamanın devamında, “Ancak yasa ile ilgili müthiş kaygılıyım çünkü daha önce gerek denetimli serbestlik gerekse cinsel istismarlarla ilgili hazırlanan yasalar son derece işlevsiz, yetersiz, Meclis’e yakışmayan ve adeta utanç verici yasalardı. Eğer bu yasa da bu şekilde hazırlanacaksa, ileride bu suç kapsamında binlerce insan mağdur olacak. Çok kişi hakkında yasal işlem başlatılacak ve hem polis hem devlet bunun altından kalkamayacak” diyerek, bunun da toplumda büyük bir kaos yaratacağını ifade etti.

“ÖNCEKİ YASALAR YETERSİZ VE UTANÇ VERİCİYDİ”

Cinsel İstismar Yasası ve Denetimli Serbestlik Yasası’nda bu eksikliklerin olduğunu ifade eden Mevsimler, “Çünkü maalesef yasalar, alanında yetkin kişilerin görüşü alınmadan, altı doldurulmadan, alelacele hazırlanıp geçiriliyor. Mevcut durumda, bilişim yasası olmadığı için bu yasa 2012 yılında geçirilen ve bana göre yine son derece yetersiz ve halkı töhmet altında bırakan ve hiçbir kurumdan da inisiyatif alınmadan hazırlanıp geçen Elektronik Haberleşme Yasası kapsamında değerlendiriliyor” şeklinde belirtti.

“ELEKTRONİK HABERLEŞME YASASI, ZORLAMA BİR YASAYDI”

Elektronik Haberleşme Yasası’nın 102. Maddesi’nin 13. Fıkrası'na göre insanlara yasal işlem uygulandığını ifade eden Mevsimler, “Bu maddeye göre kamusal haberleşme şebekesi yoluyla tehdit edici mesaj yazmak veya bir başkasını sinirlendirici, tahrik edici içerikte yazı yazmak suç kapsamına giriyor. Cezası da asgari ücretin üç katı para cezasıdır hatta hapis istemine kadar gidebilir. Fakat bu yasa, zorlama bir yasadır, tamamen uydurma olarak hazırlanmıştır” diyerek, yasanın yetersiz olduğunu ifade etti.

“YASA YAPANLAR, BİR AN ÖNCE YANLIŞLARI GÖRÜP ÖNLEM ALMALI”

Sağlam bir avukatın mücadelesiyle bu yasanın altının boş olduğunun çok kolay ortaya çıkacağını belirten Mevsimler, “Bu yüzden bu şikayetleri, bu yasa kapsamında değerlendirmek son derece yanlıştır. Bir an önce bu yasa iyileştirilmeli ve çok iyi bir araştırma yapılarak, gerekli kişilerden yardım alarak, ortak akılla hareket edip kapsamlı bir Bilişim Sistemleri Yasası hazırlanmalıdır” dedi.

Mevsimler, “Tekrar altını çizmek istiyorum; eğer bu yasa da diğer çıkan yasalar gibi alelacele ve altı boş hazırlanırsa, toplumda büyük bir kaosa yol açacak ve kadın, erkek, yaşlı, kamu görevlisi demeden herkese yanlış değerlendirmelerle cezai işlem uygulanacak” diyerek, yasa yapanları, bir an önce bu yanlışları görüp önlem alma çağırdı.

 

Reklam
Reklam
Kaynak: Rüstem Tüccar-Kıbrıs Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..