Reklam
  • Reklam
Bilişim suçları yasası geliyor!

Bilişim suçları yasası geliyor!

Ülkemizde bilişim yasasının yokluğu nedeniyle internet üzerinden işlenen adi ve kapsamlı suçlar cezasız kalıyor. İşte bu yasal boşluk doldurulmak üzere...

Reklam
03 Şubat 2017 - 10:00 - Güncelleme: 05 Şubat 2017 - 00:29
Reklam

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı ve UBP Milletvekili İzlem Gürçağ, konunun aciliyetinin farkında olduklarını ve bugünden itibaren, Bilişim Suçları Yasa Tasarısı’nı komitede görüşmeye açacaklarını ifade etti. Komitede konuyla ilgili uzmanların da olacağına ve en kısa sürede neticeye varılacağına dikkat çeken İzlem Gürçağ, masada çok kapsamlı ve detaylı bir yasa tasarısı olduğuna dikkat çekti.

Hızlı bir şekilde gelişen teknoloji ile bilişim devri haline gelen günümüz dünyasına rağmen, Kuzey Kıbrıs’ta halen bir Bilişim Yasası bulunmuyor.

Bu durum, yasal olarak ortaya çıkan boşluk ile birçok internet merkezli suçun cezasız kalmasına neden oluyor. Suçların cezasız kalmasının yanında büyük şirketler ve kurumlar da internet hırsızlarının hedefi haline geliyor.

“BİLİŞİM SUÇLARI YASA TASARISI BUGÜN GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLANIYOR”

Yaşanan bu gibi olaylara yönelik çeşitli cezalar öngören ve siber suçlarla mücadele edebilmek için hazırlanan “Bilişim Suçları Yasa Tasarısı”nın bugünden itibaren Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nde görüşülmeye başlanacağını ifade eden Komite Başkanı ve UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ, durumun aciliyetinin farkında olduklarını ve en kısa zamanda yasanın görüşülüp Meclis Genel Kurulu'na gönderileceğini belirtti.

“EN KISA SÜREDE YASAYI GÖRÜŞÜP SONUCA VARACAĞIZ”

Gürçağ, “Biz de yaşanan sıkıntıların farkındayız. Bu yüzden ivedilikle bir karar alarak bu yasayı bugünden itibaren görüşmeye başlıyoruz. Elbette bir günde hazırlanacak bir yasa değil ancak elimizden gelen en kısa sürede bu yasayı görüşüp Meclis Genel Kurulu’na göndereceğiz” dedi.

“KOMİTEDE, ÇEŞİTLİ KONULARDA UZMAN KİŞİLER DE YER ALACAK”

Komitede çeşitli uzmanlardan da görüş alacaklarını belirten Gürçağ, “Çok kapsamlı ve detaylı bir yasa tasarısı var. Bu yüzden gerek bilişim uzmanları gerek hukukçulardan oluşan birçok uzmandan da görüş alacağız. Ne gibi önlemler alınabilir bunları tartışacağız” diyerek konunun hassasiyetini de göz önünde bulunduracaklarını dile getirdi.

“CUMHURBAŞKANI AKINCI DA İNTERNET YOLUYLA ÖLÜMLE TEHDİT EDİLMİŞTİ”

Son olarak geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Postası’nın haberiyle ortaya çıkan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın sosyal medya üzerinden aldığı tehditler, olayın tehlike boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’yı “hainlik” ile suçlayan ve Kıbrıs müzakerelerinde toprak verilmesine karşı çıkan sosyal medya kullanıcıları, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya karşı ağza alınmayacak hakaretler ve küfürler yağdırmış ve bu haber gazetemizde geniş yer almıştı.

 

 

Reklam
Reklam
Kaynak: kıbrıs postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018