Reklam
  • Reklam
"Barbaros’ta Kıbrıslı Türkler de olmalıydı"

"Barbaros'ta Kıbrıslı Türkler de olmalıydı"

2’nci Cumhurbaşkanı Talat, bakanın bir imza atarak, Türkiye’ye doğalgaz arama konusunda izin vermesinin dünya tarafından komik bulunduğunu ifade ederek, “Bizim Türkiye’ye izin verme gibi bir durumumuz ancak kağıt üzerinde olur” dedi.

Reklam
11 Mayıs 2017 - 11:46 - Güncelleme: 12 Mayıs 2017 - 09:28
Reklam

2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, gündeme ilişkin son gelişmeleri Yeni Bakış’a değerlendirdi. Talat, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki doğalgazın Kıbrıs Türkü’ne de ait olduğunu belirterek, bu nedenle doğalgazın çıkarılmasının ve değerlendirilmesinin Rum tarafının iddia ettiği gibi bir egemenlik meselesi olmadığını söyledi.


Talat, doğalgaz konusunun egemenlik meselesinin ötesinde ekonomik bir mesele olduğunu ifade ederek, bu kaynaklarda  Kıbrıs Türkünün de payı olduğunu belirtti. Talat, Kıbrıs Rum tarafının tek egemen benim diye doğal zenginliklere tek başına el koymasının hakkı olmadığını söyledi. Talat, Kıbrıslı Türklerin kendi meşru haklarını savunmalarının gerekli olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk tarafı olarak Rum tarafına ‘bekleyin sorun çözülsün birlikte değerlendirelim’ dendiğini anımsattı.


Talat, konunun güven yaratıcı önlemler kapsamında değerlendirilmesi talebinde  bulunduklarını belirterek, Rum tarafının bunu  kabul etmediğini söyledi. Talat, Güney’in bunun bir egemenlik meselesi olduğunu dile getirdiklerini belirtti.


“Bu hakkı Kıbrıslı Türkler aramalıdır”


Talat, doğalgazda Kıbrıslı Türklerin de hakkını aramasının meşru olduğunu ifade ederek, “bu hakkı Kıbrıslı Türkler aramalıdır” diye konuştu. Talat, Kıbrıslı Türklerin başrolü oynadığı bir mekanizma ile bu konudaki hak aramanın yürütülmesi gerektiğini kaydetti. Talat, Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin sismik araştırma için görevlendirildiğini, Rum tarafından gelen tepki üzerine Kıbrıslı Rumlara mehter marşı dinletildiğini anımsattı.


Talat, şunları söyledi, “Mehter Marşı dinletilmesi bir tahrik oluşturdu. Cevap verilmeyebilirdi. KKTC’nin verdiği izinle bu araştırmayı yapıyoruz denilebilirdi. Kıbrıs sorununu çözmeye çalıştığımız bu günlerde mehter marşı dinleterek Rum tarafını tahrik etmeye çalışmak doğru değildir. Akıncı’nın açıklamasını dinledim. Mehter marşına karşı çıkmak amaçlı değildi. Tersine bizim doğalgazdaki hakkımızın var olduğunu, bu hakka sahip çıktığımızı, bu bölgede bizim barış istediğimizi. Barışı sağlamak için de müzakereleri bir an önce sonlandırılmasına çalışmak gerektiğini ve bölgede gerginlik istenmediğini, mehter marşı gibi yaklaşanlar yerine barış şarkıları istediğimiz ifade edildi. Eleştirileri bu bağlamda haklı bulmuyorum”


“Bütün dünya komik buluyor”


Talat, bakanın bir imza atarak bu işi bitirdiğini zannettiğini belirterek, Türkiye’ye izin verdiğini ve Türkiye’nin de doğalgaz araştırdığını söyledi. Talat, bunu bütün dünyanın komik bulduğunu ifade ederek, “bizim Türkiye’ye izin verme gibi bir durumumuz ancak kağıt üzerinde olur” dedi. Talat, bunu dünyanın bildiğini, Türkiye’den yararlanmanın doğru olduğunu, ancak konunun tartışılarak bir stratejinin belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Talat, belirlenen politikanın Türkiye ile birlikte yürütüldüğüne dikkat çekerek, Barbaros Hayrettin Paşa gemisinde Kıbrıslı Türklerin de olması gerektiğini belirtti. Talat, “Türkiye’ye izin verdik, istediğini yapsın” diye bir yaklaşım biraz ciddi olmuyor. Bunu bilinçli, Türkiye ile birlikte yapmak ve buna sahip çıkanın Kıbrıs Türkler olduğunu söyleyerek yapmalıyız. Yoksa Türkiye’ye izin verdik istediğini yapsın, Türk gemileri gelecek ve KKTC’den izin alacak. Buna kim inanır” diye konuştu. Talat, söz konusu bu gerginliğin çözüm müzakerelerine de zarar vereceğini kaydetti.


“Uzman oldular”


Talat,  açıklamalarında iç meselelere de değinerek, hükümetin yasalar içinde hareket etmediğini belirterek, yasalara uygun davranmadığının birçok kararının mahkemelerden dönmesinden belli olduğunu söyledi. Talat, gerek peşkeş, gerekse yandaşlara avantaj sağlamak gibi konularda hükümetin uzman olduğunu kaydetti.


“Hükümet her türlü kanunsuzluğu ve gayrı yasal işi yapıyor”


Talat, uzmanlıklarını hükümette iken kısa zamanda uygulamaya çalıştıklarına dikkat çekerek, bunun hata olduğunu belirtti. Talat, Girne emirnamesinden vatandaşlıklara kadar hele son günlerde bir suçlunun da vatandaş yapıldığı iddiaları da doğruysa bunun korkunç bir skandal olduğunu söyledi. Talat, “Hükümet her türlü kanunsuzluğu ve gayrı yasal işi yapıyor” dedi. 


 


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..