Reklam
  • Reklam
Barbaros Hayrettin Kıbrıs’a geldi..

Barbaros Hayrettin Kıbrıs'a geldi..

Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanı Berat Albayrak, sismografik araştırma gemisi Barbaros Hayrettin'in Kıbrıs Güzelyurt'a gittiğini açıkladı.

Reklam
14 Temmuz 2017 - 08:23 - Güncelleme: 14 Temmuz 2017 - 10:01
Reklam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin sismografik araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa'nın Magosa'dan sonra araştırmalarına devam etmek üzere Güzelyurt'a indiğini açıkladı.

Türkiye'nin 'Kıbrıs'ın zenginliği, Ada'nın tamamına aittir' yaklaşımından hareket ettiğinin altını çizen Bakan Albayrak, "Ancak Güney Kıbrıs'ta bu çerçevede enerji alanında makul bir çözüm kısa vadede görmüyoruz. Tabii bundan sonra olumlu adımlar atmadıkları sürece. Bu noktada, siz kendi başınıza buyruk hareket ederim, kafama göre parsel parsel sahaları belirlerim, haritada çizerim üçüncü kurumlara, şirketlere, bunlara ben ihale ederim, ondan sonra gelirini alırım diyorsanız olmaz. Buna olumlu bakmamız mümkün değil. Şimdi Türkiye bugüne kadar hep barışa olumlu katkı da bulunsun diye bu konularda hakikaten çok yapıcı rol oynadı. Ama son gördüğümüz netice ve tablo hasebiyle artık bundan da bir netice çıkmadığı çerçevede bundan sonra nasıl seyredecek bunu hep birlikte izleyeceğiz Türkiye açısından" dedi.

"Akdeniz'de çok daha etkin olacağız"

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da düzenlenen 22.Dünya Petrol Kongresi'nin son gününde gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Albayrak'ın yaptığı çarpıcı değerlendirmeler son derece sıcak gelişmelerin tam ortasına denk düştü. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Doğu Akdeniz'de doğalgaz sondaj çalışmalarına yeniden başlama girişimi bölgede tansiyonu yükseltti. Fransız Total ve İtalyan enerji şirketi Eni adına West Capella isimli gemi 11. Parsel olarak adlandırılan bölgede sondaj çalışması yapmak üzere Kıbrıs'a gitti. TGC Gökçeada fırkateynin de dün Güney Kıbrıs'ın sondaj gemisini izlemeye aldı. Sıcak gelişmelerin ortasında sorularımızı yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak şunları söyledi:

"Bizim Barbaros Hayrettin Paşa gemimiz en son Magosa'da biliyorsunuz. Buradaki çalışmaları bitirdik. İnşallah sırada artık bir sonraki adımımız var Güzelyurt. Kıta sahanlığımız içindeki bu bölge çok önemli. Güzelyurt'taki bu çalışmalarla birlikte dediğim gibi Akdeniz'de biz artık çok daha etkin bir rol oynayacağız. Akdeniz önemli bir pazar, önemli bir bölge, enerji kaynakları noktasında son yıllarda çok daha fazla öne çıkan bir bölge."

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..