Reklam
  • Reklam
Armar Group İşletme ve Pazarlama Uzmanı Buke Arar, 2018...

Armar Group İşletme ve Pazarlama Uzmanı Buke Arar, 2018 hedeflerini anlattı..

Armar Group İşletme ve Pazarlama Uzmanı Buke Arar, kurumsallaşmayı öncelikli planları arasına koydu..

Reklam
20 Mart 2018 - 11:18
Reklam

 

2017 yılı nasıl bir yıl oldu sizin için?

Distribütörü olduğumuz Blomberg ve Grundig markalarına özel yaptığımız, 2017’nin birinci periyodundaki Değişim Kampanyası ve ikinci periyodundaki Yılbaşı Kampanyasında, ekonomideki dalgalanmalara rağmen hedeflediğimizin çok daha üzerinde verim aldık.  Bunun yanı sıra, bünyemizdeki Tepe Home markasında da özellikle yılbaşı döneminde satış hedeflerini aşmış durumdayız.

Bunlara ek olarak, 2017 yılı içerisinde başlayan Mobilya Üretim Tesisimiz faaliyetlerine hızla devam etti. Bireysel ev projelerimiz ile beraber, gelişen inşaat sektörü ve buna paralel olarak büyüyen yurt yatırımlarından kaynaklı üretim kapasitemiz artmış bulunmaktadır. 

2018 yılında planlarınız neler, yol haritanızda neler var?

2017 yılında da olduğu gibi koordine bir şekilde anahtar teslim projelerimizi tamamlayacağız. Bu projelerimizde verdiğimiz servislere; VRS klima sistemleri, ahşap ve mobilya üretimi ve dekorasyon işleri, parke, beyaz eşya, elektronik, küçük ev aletleri, LED aydınlatma, ses ve güvenlik kamera sistemleri dahildir. 

Verdiğimiz bu hizmetlerle, başlangıçtan anahtar teslimi yapılana kadar geçen süreçte müşterilerimizi proje takip külfetinden kurtarmış oluyoruz. 

Müşterilerimiz yalnızca bir şirket ile muhatap olacağından, proje takibi çok daha kolay bir hal almış oluyor. Bunun haricinde üretime dayalı sürdürülebilir yatırımlar da yapmayı planlıyoruz.

Yeni yılda şirketinizin daha iyi noktalara gelmesi için öncelikleriniz neler olacak?

2018 yılında kurumsallık ve dışa açılım öncelikli planlarımız arasındadır. 

Benim Londra’daki işletme eğitimimi tamamlayıp gelmem ile aile şirketimize ilk defa ikinci nesil dahil olmuş oldu. Aile bireylerinin katılımıyla ve emeğiyle zenginleşen işletmelerin, rekabetçi iş dünyasında güçlü bir şekilde ilerlemek adına vizyonlarını daha da genişletmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aile şirketlerinin kurumsallaşma sürecine destek vermek üzere geliştirilen, işletmelerin sürdürülebilir yönetim anlayışlarını derinleştirmek ve kurumsallaşmak üzere düzenlenen birçok eğitim ve seminerlere katıldım. Mevcut şirket yapımızın kurumsallaşma hedefine yakın olduğunu düşünüyorum. Şirket olarak, 2018’de bu konuya daha da yoğunlaşarak, ideal yapıya ulaşmayı hedefliyoruz.

Ayrıca, az önce bahsettiğim gibi dışa açılım da 2018 yılı planlamalarımız arasındadır. Mobilya üretim tesisimizin büyümesiyle farklı pazarlara açılmayı hedefliyoruz. 

2017 yılının sonlarında yaşanan döviz belirsizliği 2018 yılına yansır mı sizce?

Hedeflerimizi birçok değişebilecek faktörü göz önünde bulundurarak belirliyoruz ve 2018 yılındaki belirsizliklerin de hedeflerimiz üzerinde minimal etkisi olması için çaba sarf ediyoruz.  

Genellikle ithalatlar döviz cinsinden yapılıyor. İthalatın büyük bir kısmı ise Türkiye’den yapılıyor. Hal böyleyken Türkiye ile yapılan ticaretlerde döviz yerine TL üzerinden ticaret yapılması için politikalar geliştirilebilirse ticari firmalar olarak riskimiz azalmış olur. Sonuç olarak bu durum tüketiciye de olumlu olarak yansır.

Döviz kurundaki dalgalanma işinize nasıl yansıdı?

Döviz kurundaki dalgalanma her şart altında hem firmalara hem de tüketicilere olumsuz yansıyabilir. Herkes açısından en güvenli olanı ise kurun daha dengeli bir şekilde hareket etmesidir. Dönem içerisinde de bu dalgalanmalar kimi zaman lehimize kimi zaman da aleyhimize yansımıştır. 

İş dünyasına ve girişimcilere bir mesajınız var mı?

Ülke ekonomisini canlandırmak adına girişimcilere devlet tarafından her türlü desteğin verilmesi taraftarıyım. Girişimcilerin adım atabilmesi adına, tüketicileri daha bilinçli tercih yapmaya teşvik etmemiz gerektiğine inanıyorum. Yerli işletmelerin tercih ve yerli üretimin de teşvik edilmesinin bu ülkeye katma değer sağlayacağını düşünüyorum.
 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018