Yüksek enflasyon emlak sektörünü nasıl etkiler? - Ekonomi Kıbrıs

Hedef mali disiplini korumak. Bu amaçla enflasyon hedefi bir kez daha revize edildi. Peki ekonomi dünyasının yakından izlediği bu yeni rakam vatandaşı nasıl etkileyecek?

Enflasyon dünyada en önemli ekonomik istikrarsızlık halleri arasında yer alıyor.

Özellikle Avrupa Birliği, son senelerde enflasyonunu artırmak için varlık alım programlarından tutun, maliye politikalarına kadar her bir para politikası aracını denedi. Amerika keza aynı şekilde yüzde 2'lik bir hedef koymuştu faiz artırımı için. 

Sterlin, Euro, Dolar ve Yen gibi gelişmiş piyasa para birimlerinin piyasalarda aylardır yükselişte olduklarını gözlemliyoruz. Bu durum piyasadaki risk iştahının artmasına sebep oluyor. Gelişmekte olan piyasaların ise bundan olumsuz etkilendi..

Türkiye'de Enflasyon

Türk Lirası'nın değer kaybettiği ve enflasyon koşullarının enflasyonu arttıracak dereceye geldiği Türkiye'de, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya enflasyon beklentisini yukarı taşıdı. 

Buna göre Merkez'in 2017 yıl sonu TÜFE artışı tahminini yüzde 8.5'ten yüzde 8.7'ye yükseltti. TCMB’nin 2018 yıl sonu enflasyon tahmini ise değişmeyerek yüzde 6.4 seviyesinde sabit kaldı.

Sterlin kurunda yükseliş beklentisi! - Ekonomi Kıbrıs

Peki Türkiye bu durumdan nasıl etkilenecek?

Bu etkiyi tüketici ve yatırımcı olarak iki başlıkta daha net analiz edebiliriz. Tüketici için yüksek enflasyonun direkt karşılığı hayat pahalılığı. Yani fiyatlar biraz daha yükselecek.

Gelelim yatırım kanadına. Enflasyon fiyat genel seviyelerini arttıracak ve faizin yükselmesini tetikleyecek. Türkiye'de faizlerin yükselmesi yabancı yatırımcıya belki başta cazip gelecek, fakat uzun vadede Türkiye ekonomisi büyük zararlarını görebilir.

Konut fiyatları açısından baktığımız zaman sabit kredi alan bir tüketiciyi etkilemeyecek. Ama değişken faizli kredilerde mutlaka alıcıya yansıyacak.

Hem satın alan, hem de kiralayan açısından da fiyatların değişmesi söz konusu olabilir.

İşte tam da bu noktada akıllara, hükümetin bankalar için tekrarladığı 'faiz indirin' mesajı geliyor. Bankalar faiz indirimine giderse, enflasyon artışının olumsuz etkisini hafifletebilir. Konut yatırımı düşenen birçok kişi şimdi bu beklentiye odaklandı. 

Kıbrıs Ekonomisine Yansıması

Türkiye ekonomisi ile organik bağlara sahip olan KKTC ekonomisi için de önemli bir gelişme aslında bu açıklanan artış tahmini. O yüzden Türkiye'de yaşanacak enflasyon etkisinin, KKTC'ye de yansıması kaçınılmaz. DPÖ'nün de KKTC enflasyonu için bir beklenti değişimi yapıp yapmayacağı merak konusu. 

 

Enflasyon beklentisi biraz daha yükseldi!