Yerli otomobilin ilk müşterisi Recep Tayyip Erdoğan!

Türkiye'nin markasıyla, Türkiye'nin mühendisleri tarafından üretilecek. İşte yerli otomobil projesinde yer alacak firmalar ve detaylar.

Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği protokolü için merakla beklenen isimler açıklandı. Yerli otomobili Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding(KARSAN), Turkcell ve Zorlu Holding üretecek.. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan projede yer alan firmaları 'babayiğitler' olarak tanımladı. 

Erdoğan prototipin 2019'da üretilmesini, araç satışının 2021'de başlamasını istedi. 

Hatta ilk otomobili de kendi adına satın alacağını duyurdu. 

Düzenlenen toplantıda yerli otomobilin tanıtımı için şu ifadeler yer aldı: 

"Türkiye'nin markası, Türkiye'nin tasarımı, Türkiye'nin teknolojisi, hür olmak, hür yaşamak. Dışa bağımlılığı, fosil yakıtlara ihtiyacı azaltmak... Ekonomik anlamda da tam bağımsızlığı sağlamak. Türkiye'nin kaynaklarıyla üretilmiş yüksek katma değerli ihracat gerçekleştirmek... Yüz binlere iş, milyonlara aş olmak... Sürdürülebilir, yenilenebilir çevreci çözüm, elektronikli motor ve batarya teknolojisi, küresel ölçekte de ticari başarı..."

 Toplantıda konuşan Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 * Bugün ülkemizi için önemli bir proje için bir araya geldik. Ülkemizin gücünü en iyi değerlendirerek proje için ilk adımı atıyoruz. Yok mu bir Babayiğit çağrısına yanıt veren 5 şirkete de teşekkürlerimizi iletiyoruz. 5'li bir konsorsiyum projeyi gerçekleştirmek için imzaları atacaklar. 

* Önemli projenin iş dünyamıza da yeni bir heyecan getireceğinden şüphem yok. Başarılarımıza yeni bir başarı ilave edecektir.
* Otomotiv sektörü, üretim ve ihracat gibi göstergelerde ülkemiz her geçen gün ilerleme kaydediyor. Son rakamlara baktığımızda bunu rahatlıkla görüyoruz. Otomotiv sanayi payı ihracat kalemleri içinde yüzde 17'ye ulaştı. Hal böyleyken Türkiye'nin otomobil yapamaması söz konusu olamaz. Bu iş ekonomik ölçeği bulma meselesidir. Biz devlet olarak bu işin içerisinde olmayız. Bu sürdürelibilir olmaz. Biz önünüzü açarız, yardımcı oluruz. Böylece bugün itibaıyla bu projeye başlamış oluyor. 

* Türkiye'de 83 Ar-Ge merkezi var. Bu verilerle otomotiv ile ilgili Ar-Ge merkezleri sayısı bakımında bir numaraya ulaşıyor. Otomotiv sanayisinin toplam kapasitesi 1,9 milyon adet ihracat kapasitesine ulaşmış durumda. 2017 Ocak - Eylül döneminde 2016'nın aynı dönemine göre toplam üretimimiz yüzde 18, otomobil üretimizimiz yüzde 35 arttı. 

* Türkiye'de yerli otomobil yapacak, mühendis de var, teknisyen de var işçi de var, babayiğit de var. Milli Tankı, tüp geçitleri, yolları yapan yerli otomobili de hayli hayli yapar.