Türkiye'den Güney Kıbrıs'a su teklifi!

Asrın projesi ile KKTC'ye ulaşan su için, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yeni bir açıklama geldi. Güney Kıbrıs'ı işaret eden Erdoğan, paylaşım mesajı verdi. İşte detaylar..

Türkiye’den KKTC’ye asrın projesi ile ulaşan su, Türkiye’nin de gündemindeydi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 50 yıllık içme ve tarımsal su ihtiyacını şu anda karşıladıklarını belirtti.

Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 3. Su'dan Sorumlu Bakanlar Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin su kaynaklarının doğru yönetilmesi konusunda ciddi çalışmaları ve birikiminin mevcut olduğunu belirtti.

2071 yılına kadar da gereken planlamalar yapıldığını kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin bugün su alanındaki hizmetlerinin kendi topraklarıyla sınırlı tutmadığına işaret etti.

Erdoğan, “Orman ve Su İşler Bakanlığımız ve TİKA vasıtasıyla Afrika'da pek çok altyapı projesine, yardım faaliyetine ve eğitim çalışmasına imza atıyoruz. Son olarak su konusunda dünya çapında bir projeyi hayata geçirdik” dedi. TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizden Kıbrıs Adası'na, Kuzey Kıbrıs'a denizin altından geçen borularla yaklaşık 550 milyon dolara mal olan böyle bir hattı gerçekleştirdik” ifadesini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tabii bu birilerinin hakikaten akıl veremediği, düşünemediği bir konuydu. 'Olmaz' dedikleri şey hamdolsun oldu, yapıldı ve şu anda Kuzey Kıbrıs, Türkiye'den gelen bu suyu kullanıyor. Hatta biz merhamet medeniyetinden geliyoruz ya merhamet medeniyetinden geldiğimiz için de Güney Kıbrıslılara seslendik. 'Bak zaman zaman sizin su sıkıntınız oluyor, gemilerle size su geliyor, tankerler size su geliyor. Biz Güney Kıbrıs'a da su vermek suretiyle bir barış projesini gerçekleştirebiliriz.' dedik. Şu ana kadar herhangi bir talepleri olmadı ama biz görevimizi yaptık."

Erdoğan’ın Rumlar için tekrarladığı bu çağrıya Güney Kıbrıs’tan gelecek yanıt ve yorumlar merakla bekleniyor.