Telsim'de parola; taklit edilemez müşteri memnuniyeti!

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige'de gündem GSM sektörüydü. KKTC'nin ilk GSM operatörü Telsim-Vodafone Genel Müdürü Hakan Gülümser, yeni yol haritasını paylaştı, Kıbrıs ekonomisine katma değer katacak önceliklerini sıraladı. İşte o röportajın detayları..

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE / ÖZEL

 

“HEDEFİMİZ KKTC’NİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNE LİDERLİK YAPMAK”

 

Teknoloji hızla gelişiyor, kullandığımız cihazlar hemen her gün yenileniyor. Peki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu süratli değişimin neresinde?

4.5G ne zaman gelir, internetimiz ne kadar hızlanır ve numara taşıma işlemi başlayacak mı? Hem bu sorulara yanıt aradık, hem de sürpriz projelerin kapısını araladık. Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de GSM sektörünü ve teknolojinin yarınını konuştuk. Konuğumuz KKTC’nin ilk GSM operatörü Telsim Genel Müdürü Hakan Gülümser..

Hakan Bey Kıbrıs Türk iş dünyasının en yeni transferlerinden aslında. Yaklaşık 4 ay önce geldi adaya, Telsim genel müdürlüğünü Rasim Karas’tan devraldı. Kariyerinde uzun süreli Vodafone geçmişi var. GSM devinin teknolojisini yakından tanıyan, bu alanda farklı projeler üretebilen bir profesyonel. O yüzden hem Telsim ailesi, hem Telsim kullanıcıları, hem de KKTC GSM sektörü için bir kazanım olarak tanımlayabiliriz bu dönemi.

Ajandası ve çantasında yapılacaklar listesi kabarık, proje akışı yoğun Hakan Gülümser’in. Gelir gelmez de hayata sokmaya başladı bir kısmını. Biz bugünden sonrasını konuştuk.

 

Telsim’de sizinle birlikte yeni bir dönem başladı. Yol haritanızda hangi öncelikler ve projeler yer alıyor?

Yaklaşık 2006 yılından beri Vodafone çatısı altında Vodafone Grup Şirketi olarak, Telsim adıyla ülkemizin mobil hizmet ihtiyaçlarını, sunduğumuz ürün ve hizmetlerle karşılamaya çalışıyoruz.

Sizlerin de bildiği üzere Telsim, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk mobil operatörü olup bu bağlamda da genç cumhuriyetimizin dünya ile bağlantısında ve dünyaya açılan bir pencere olmasında da büyük bir görev ve misyon üstlenmiştir.

2006 yılında Telsim’in Vodafone’a devri ile şirket yeniden bir yapılanmaya gitmiş,  teknolojiye veya insan kaynaklarına yaptığı yaklaşık 203 milyon dolarlık yatırımla  teknolojik olarak dünyadaki tüm mobil operatörlerle yarışır hale gelmiştir.Bu da gösteriyor ki, biz bu ülkeye inanıyoruz, biz bu ülkenin potansiyeline ve geleceğine güveniyoruz.

İlklerin operatörü olarak birçok  yeniliği ülkemize Telsim Ailesi olarak getirdik. 2016, 2017 ve 2018 yılının sonuna kadar önceliklerimizi ve yol haritamızı belirledik.

Dünyada teknoloji çok hızlı değişiyor. Bir dünya devi olan Vodafone'un tüm projelerini Kuzey Kıbrıs'taki abonelerine her zaman taşımaya çalışıyoruz ve taşımaya devam edeceğiz. Bu yıl en yüksek müşteri bazına ulaştık ve marka imajını da güçlendirdik.

Önceliklerimizi şu şekilde sıralayabiliriz; Birincisi teknolojik olarak yapmamız gereken ve yapmaya başladığımız yatırımlar ve öncelikler var. Bunlar abonelerimizin  zaman içerisinde kullandıkça, deneyimledikçe farkına varacağı ve kaliteli mobil hizmet beklentilerini karşılayacak yatırımlarımlarımız ve  projelerimiz. Abonelerimizin mobil iletişiminin nimetlerinden azami şekilde faydalanabilmeleri sağlamak ve global gücümüzle adamızın teknoloji altyapısını dünya pazarında üst sıralara oturtmak için yatırım ve çalışmalarımıza devam ediyor olacağız. Günümüzde bilgi toplumunun unsurlarını hayatın her alanında görmek mümkün. Artık herkesin cebinde bir akıllı telefon, herkesin evinde bir bilgisayar ve tüm şirketlerin arka ofislerinde bilgi teknolojileri yönetimini yapan birimler bulunmaktadır. Günümüzde sadece bilgi miktarı artmamış, aynı zamanda bilgiye erişim hızı da artmıştır. Bu sebeple abonelerimizin mobil erişimi de en hızlı bir şekilde yapabilmeleri için en yeni, en son teknolojileri sürekli entegre etmeye devam ediyoruz.

 

“ÖNCELİĞİMİZ TAKLİT EDİLEMEZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ”

 

Teknolojik gelişmeler ve artan rekabetle birlikte, müşteri memnuniyeti de büyük önem taşıyor artık. Tüketici her alanda en iyisini arıyor. Bu alanda neler yapacak Telsim?

 

Önümüzdeki dönemde bizim için en önemli öncelik kayıtsız şartsız müşteri memnuniyetidir. Taklit edilemez müşteri memnuniyetini anayasamızın birinci ve değiştirilemez hükmü olarak koyduk.

Telsim Ailesi olarak tek bir patronumuz var,o da değerli müşterilerimiz.Ürün ve servislerimizi müşterilerin beğenisine sunduktan sonra esas işimizin ve sorumluluğumuzun işte o an başladığına inanıyoruz. 360 derece müşteri memnuniyetini sağlamak en önemli öneceliğimiz.

Diğer bir önceliğimiz, çok uzun süredir dünyada uygulanan ve yaklaşık 8 yıldan bu yana Türkiye’de de olan ‘Numara Taşıma’ uygulaması. Bu uygulamanın hayata geçirilebilmesi çok önemli ve bu sene çok önem verdiğimiz konuların başında geliyor. GSM abonelerinin numaraları değişmeden aboneleri özgür bırakan bu sistem hem rekabeti, hem de kaliteyi aynı anda mümkün kılabilecek.Sadece fiyat rekabeti ile değil,aynı zamanda kaliteli bir müşteri deneyimlemesine de hazır olmak çok çok önemli bunun içinde gerçekten çok çalışıyoruz.

Yine müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için Vodafone’un faaliyet gösterdiği tüm ülkelerdeki global dizayn mağaza uygulamasını da ülkeye getirdik ve mağazalarımızı yeniledik.Bu yenileme sadece sıradan bir mobilya değişimi değil, aynı zamanda bir zihniyet değişimidir.Müşterilerimize daha iyi nasıl hizmet veririz, teknoloji ile daha iyi nasıl buluştururuz, bunun peşindeyiz.Tüm mağazalarımızda akıllı cihaz masalarımızla son teknolojik cihazları abonelerimizin canlı olarak deneyimlemesini sağlıyoruz. Akıllı digital ekranlar sayesinde tüm ürün ve hizmetlerimizi daha görünür ve daha anlaşılır şekilde sergiliyoruz.Akıllı kiokslarımızla sıra beklemeden fatura ödeme,kontör yüklemeyi abonelerimize sağlıyoruz. Özellikle vurgulamak istediğim ISO 27001 ve ISO 20000 sertifikalarını bir GSM operatörü olarak ilk kez adada almış bulunuyoruz. Bu sertifikalar bilgi güvenliği ve iş sürekliliği için, hizmet kalite standardı için çok önemli sertifikalar. Özellikle mağazalarımızda akıllı ve güvenli ekranlarla abonelerimize bu çerçevede, hizmet veriyoruz.

Ülkede regülasyon tarafında da desteğimiz ve istekliliğimiz bir hayli fazla. Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu ile her zaman uyumlu ve destek verir bir yaklaşımla çalışıyoruz. Örneğin Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’nin ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bugün ülkemize giren mobil cihazların ithalat izni alınarak ve gümrükten yasal yollar ile getirilmesi  sonucu kayıt dışı ekonominin ortadan kaldırılması, rekabetçi ve kaliteli ürünlerin ithal edilmesi bizim için  vazgeçilmez bir konu.

“TELEFON TELSİM’DEN ALINIR”

Günden güne gelişen teknoloji ile birlikte, inanılmaz bir akıllı telefon değişimi de var tüketicilerde. Hızlarına yetişmek mümkün değil. Telsim olarak cihaz satışın da iddialısınız. Bu dönemde ne tür fırsatlar sunacaksınız kullanıcılara?

 

Telsim olarak dijital dönüşümün anahtarının akıllı telefonlar olduğuna inanıyoruz, bu sebeple bu yıl “Telefon Telsim’den Alınır” söyleminin arkasında büyük çalışmalar, projeler gerçekleştiriyoruz. Ekonomik ve teknolojik olarak sınıflandırdığımız akıllı telefonları tüketicilerimizle en iyi, en rekabetçi fiyatlar ve avantajlar ile buluşturacağız.

Diğer taraftan data merkezlerimizdeki altyapılarımızı, günümüz ve çağımızın en son teknoljileriyle yenilemeye devam edeceğiz.  Müşterilerimize sunduğumuz mobil geniş band 3G hizmetini 2008 yılından itibaren vermekteyiz. Bugün geriye dönüp baktığımızda teknolojide yaşanan gelişmeler kullanım alışkanlıklarını tamamıyla değiştirdi. Global Web Index verileri ile hazırlanan rapora göre, dünya genelinde yaklaşık 3 buçuk milyar insan internete bağlanıyor, İki milyarın üzerinde kullanıcı aktif olarak sosyal medyada yer alıyor ve yaklaşık 4 milyar mobil cihaz kullanıcısının 2 milyarı ise sosyal medyayı mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Sosyal medya kullanıcılarının önemli bir kısmının mobil cihaz üzerinden sosyal medyaya ulaştığını gösteren bu rakamlar, 2016 yılının mobil yılı olacağını bir kez daha kanıtlar nitelikte. Dünyadaki bu gelişmeler ülkemizde de birebir yansımaktadır. Abonelerimizin mobil data tüketimlerine baktığımızda 2014 ile 2016 yılları arasında 3 buçuk kat artış olduğunu görüyoruz.

Bu nedenle de abonlerimizin hayatlarını kolaylaştıran, hayatlarımıza katma değer yaratacak optimum maliyet ile en büyük faydayı abonelerimize sağlayacak projelerimize her zaman öncelik veriyoruz.  Digital dönüşüme liderlik etmeye hep devam ediyoruz. Yakında abonelerimizin hayatını kolaylaştıracak online işlemlere ek olarak mobil uygulamayla da hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.

 

TELEFON KORUMA PAKETİ İLE TANIŞTINIZ MI?

Biraz da rakam isteyelim sizden. Ne kadar mobil kullanıcısı var KKTC’de? Özellikle de bu kullanıcıları Android ve IOS olarak gruplarsak, nasıl bir tablo çıkıyor karşımıza?

Bugün geldiğimiz noktada ülkemizde son çeyrek raporlarına göre aktif mobil hat kullanıcı sayısı 452 bin ve bunların 300 bini mobil internet kullanıyor. Mobil internet kullanan abonelerin yüzde 96’sı akıllı telefon sahibi. Akılllı telefonlar içerisinde ise yüzde 68 oranında android işletim sistemi ve yüzde 29 oranında ise IOS kullanıcıları yer alıyor. Telsim abonelerine digital dönüşümün anahtarı olan akıllı telefonların yanında, artık satış sonrası hizmetleri de vererek müşteri memnuniyetine etki etmek istiyoruz. Telefon Koruma Paketi ile artık müşterilerimiz, “cihazım kırıldı ne yapacağım” diye düşünmeyecek. Telsim shoplarımızdan alınacak koruma paketi ile abonelerimizin kafası artık daha rahat olacak.   

 

Bunların yanında bizim için olmazsa olmazımız, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da zaman önceliklerimiz arasında olacak olan sosyal sorumluluk projelerimiz bulunmakta.

Telsim için en öncelikli konularımızın başında gelen sosyal sorumluluk çalışmalarımız, dört global değerimiz arasında yer alan "etrafımızdaki dünyaya olan tutkumuzu" ve 6 stratejik hedefimizden biri olan "sorumlu işletmecilik" anlayışımızı temsil etmektedir.

Ayrıca Telsim, tüm şirket faaliyetlerini yürütürken her şeyden önce, yasalara ve ahlak standartlarına tam anlamıyla uyumlu davranmayı ilke edinmiştir. Bununla birlikte, faaliyetlerinin sadece şirketini değil, aynı zamanda müşterilerini, tedarikçilerini, içinde yaşadığı toplumu, sivil toplum örgütlerini ve kamu sektörünü de etkilediğinin bilincinde olacak şekilde, tüm bu paydaşları ile uyumlu, dürüst ve şeffaf bir işbirliği içinde çalışmayı prensip olarak benimsemiştir.

Kurumsal sosyal sorumluluk, Telsim'in her faaliyetinde ve paydaşları ile her temasında önemli bir noktadır. Sağlıktan eğitime, kültürel faaliyetlerden, çevre ve spora onlarca ciddi yatırım yaparak toplumun duyarlı olduğu sosyal sorumluluk konularına tercüman olmaya çalışan Telsim; kadına, çocuğa, gençlere, engelliye, çevreye ve sanata yönelik birçok konuda etkinlikler yaparak toplumda sosyal sorumlulukta lider olmayı sürdürmektedir.

 

“4.5G İÇİN DOĞRU ALTYAPI ŞART”

Başlıklar dikkat çekici. Biz de bu süreci yakından takip edeceğiz. Gelin herkesin merakla beklediği projeyi konuşalım biraz. Türkiye 4.5G ile tanıştı, peki KKTC için son durum nedir? Yakın zamanda yüksek hızlı internet kullanabilecek miyiz? Ne tür altyapı çalışmalarına ihtiyaç var bu konuda?

Bildiğiniz üzere geçmiş yılları da gözönünde bulundurduğumuzda, KKTC’ye Türkiye’den önce 3G mobil şebeke hizmete sunduk. Ayrıca abonelerimize 4,5G deneyimini adamızda ilk deneyimleten operatör olmanın heyecanını da yaşadık.  21 Ekim 2013 tarihinde, LTE advanced teknolojisiyle 300.1 Mbps hızlarına ulaştırarak bu deneyimi abonlerimize başarı ile gösterdik.

Vodafone Grubu, 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada 2G ve 3G’de olduğu gibi, 4,5G teknolojisinin de hayata geçmesinde önemli bir rol üstlenmeyi sürdürüyor. Bu emsalsiz deneyim ve bilgi birikimi sayesinde bugün faaliyet gösterdiğimiz 18 ülkede 2010 yılından bu yana en iyi ve en kaliteli 4,5G hizmetini verebiliyoruz.

Core şebeke yatırımlarını da tamamlayarak dünyada en son teknolojiye uyumlu altyapıyı da sağlamış olduk. Bununla birlikte abonelerimiz artık yurtdışında serbest dolaşım yaptığında bulunduğu ülkelerde 4,5 G şebekesi hizmeti veriliyorsa ,core şebekemizle entegre olabildiğinden dolayı rahatlıkla bu hizmeti alabilme imkanı da yaratmış olduk.

İnternet kullanımının sürekliği ve veri paylaşımının artışı adamızda 4,5G hizmeti verebilmenin önemini her geçen gün artırıyor. Bu nedenle bu yeni nesil uygulama için fiber altyapı olmazsa olmaz bir ihtiyaç. 4.5G için doğru altyapı şart.

4.5G'nin hayata geçirilebilmesi için önemli bir altyapı çalışması ve yatırımı yapılması gerekiyor. 4,5G bizlere çok büyük bir yatırım maliyeti getirecek. Dijital dönüşüm için bu olmazsa olmaz, yeni nesil teknoloji için hazırız. Yeter ki ülke olarak doğru bir planlama, doğru bir yatırım ve doğru bir zamanlamayı hep birlikte yapabilelim.

Hem Ulaştırma Bakanlığımıza, hem de BTHK'ya büyük görev düşüyor. Yeni nesil teknoloji çalışmalarını kendi içimizde başlattık. Bu nedenle fiber altyapısına önümüzdeki kısa dönem içerisinde ilk etapta yaklaşık 9 milyon dolarlık bir yatırım yapılması planlanmaktadır.

Fiber optik omurga olmadan 4,5G’den bahsedilmesi asla mümkün olamaz. Devletimiz uygun gördüğü takdirde bu yatırımı da tamamlayarak, şebekemizin iletim ağını 4,5 G’ye uyumlu hale getirebileceğiz. Ülkeye sözkonusu altyapı ile de önemli bir katma değer sağlamış olacağız.

Sözkonusu altyapı çalışmaları ile birlikte, son olarak 4,5 G için ayrıca bir frekans tahsis süreci ve ihalesi yapılmalıdır. Gerekli frekans tahsisinın ardından abonlerimize 4,5G hizmeti vermeye hemen başlıyor olabileceğiz.

Ülkede 4.5G lisansı ve numara taşıma projeleri ile ilgili hem Ulaştırma Bakanlığı'nın, hem de Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu'nun (BTHK) bir çalışma yapması durumunda yatırım miktarı daha da artacaktır. Hedefimiz KKTC'nin dijital dönüşümüne liderlik yapmak ve dünya ile dijital entegrasyonu sürekli kılabilmektir. Ülkemizde yaşayan tüm vatandaşların dijital dönüşümden faydalanması en önemli hedeflerimizden birisidir. Bu hedef ülkemizin teknolojide hızla gelişen dünyaya ayak uydurmada ve küreselleşmenin bir parçası olabilmesi yolunda çok ama çok büyük önem taşımaktadır.

KKTC'nin GSM sektörünün, dünya ve Türkiye'deki GSM sektöründen herhangi bir farklılığı yok. KKTC'ye son teknolojiyi getirdik, fiber altyapı yatırımları gerçekleştirdik ve fiber yatırımlarını yapmaya devam da etmek istiyoruz. IT yatırımları alanında dünyadaki son gelişmelerin aynısını abonelerimize sunuyoruz. Dünya artık LTE denilen yeni iletişim altyapısı ile nesnelerin interneti üzerinden ilerleyecek. Doktorumuzdan, işimize, çocuğumuzun okulundan, evimizin tüm fonksiyonlarına kadar hepsi bu nesnelerin interneti üzerinden yürütülecek. Ülkemiz artık 4.5G ile dijital bir dönüşüme girmenin arifesindedir. Günlük hayatımız ile alakalı her obje bununla kontrol edilip kullanıcılar tarafından yönetilebilecek. Yeni teknoloji zamandan tasarruf sağlayacak, insanların bilgiye ulaşması çok daha kolay ve hızlı olacak. Bu nedenle dönüşüme zamanında entegre olunabilmesi, bunun dünya ile eş zamanlı olarak gerçekleşmesi çok önemlidir.

 

“ÇOK YAKINDA SÜRPRİZİMİZ OLACAK”

Genelde mobil interneti konuşuyoruz ama Telsim SüperNet de dikkat çeken bir projeydi. Ev kullanıcılarını hızlı internetle buluşturdunuz. Talepler ne yönde?

Talepler olumlu yönde ve hızla artarak devam ediyor. Vodafone’un bütünlüklü iletişim modelinde olmazsa olmazımız sabit interneti dünya genelindeki deneyimimizle birleştirerek abonelerimize sunmak. Pazarda lider olmayı hedefliyoruz ve ada genelinde daha önce yapılmamış işleri planlayarak abonelerimizin hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Aboneler SuperNet'ten memnuniyetini sıkça dile getiriyor. Abonelerin ihtiyaçları doğrultusunda internetin evlerde de kullanılmasına olanak sağlıyor. SuperNet Wi-Fi aboneliklerinde minimum 3 ay ve üzeri isteklerde kurulum ücreti almıyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için her zaman ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca abonelerin hayatlarını kolaylaştıran dijital çözüm önerileri ve onların ihtiyaçlarını karşılayan kampanyalar ile servis çalışmalarına devam ediyoruz.

Dünyadaki trend tamamen bütünleşik hizmetlere dönme eğilimindedir. Tüm iletişim ihtiyaçları mobil, sabit ve televizyon hizmetleri şeklinde tek noktadan sağlamak üzere kurgulanmaktadır.Telsim SüperNet bizim için çok önemli ve adamıza 7/24 müşteri hizmetlerini SüperNet’te sağlayabiliyoruz. Ayrıca SüperNet ile ilgili abonelerimize, müşterilerimize çok yakında büyük bir sürprizimiz olacak.

Bu arada en çok dikkatimizi çeken ve iş dünyasının daha çok bilinçli kullanıma yönelmesi gerektiğini düşündüğümüz konu, Vodafone’un “Yarına Hazırım” ürünleri. Aslında her ayrıntısıyla işletmelerin yükünü hafifleten ve işlerini kolaylaştıran hizmetler bunlar.

 

İŞLETMELERİN DİJİTAL YOL ARKADAŞI: YARINA HAZIRIM PLATFORMU

 

Çok dikkat çeken bir noktaya değindiniz. İşletmeler için büyük önem taşıdığına inandığımız Yarına Hazırım teknolojisini detaylandıralım biraz. Daha önceki kullanıcı tecrübe ve izlenimlerinizi bir araya getirdiğinizde, ne gibi avantajlar sağlıyor ürünler ve KKTC iş dünyası için bu teknolojiyi kullanım oranı nedir?

Yarına Hazırım Platformumuz üzerinde Kıbrıs’taki tüm işletmelerin ihtiyaçlarına çözüm önerileri sunabiliyoruz. Mobil pazarlama, servisler ve kurumsal çözümleri bir araya getirdiğimiz bu platform sayesinde işletmelerin hayatlarına kolaylıklar sağlıyoruz. Kolay Reklam ve Lokasyon Bazlı SMS servislerimiz bunlardan biri. Abonelerimiz artık dilediği yerden, dilediği alana lokasyon belirleyerek reklamlarını kolaylıkla yapabiliyor.

Yarına Hazırım Platformu ile işletmelerin mevcut kaynaklarla daha verimli çalışması için gerekli teknolojik çözümlere göre işletmelere özel hesaplama endeksi oluşturuluyor. İşletmeyi daha yakından tanımayı sağlayan sorular içeren bu endeks; sonunda profile uygun çözümler sunuyor. Ülkemizdeki tüm kurumsal şirketlere dijital endeksleri ile ilgili rapor vermek ve onlara dijital hizmetler sunmayı amaçlıyoruz.

“Yarına Hazırım Dijitalleşme Endeksi" sayesinde işletmeler yarına ne kadar hazır olduklarını hesaplayabilecekler. Adadaki ilk dijital endeks platformu olan Yarına Hazırım hizmetini kendi kurumsal müşterilerimize sunarken, adadaki tüm şirketlerin de aynı platformundan yararlanabilecek. Ülkemizin iletişim teknolojileri ile dijitalleşmesine liderlik yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

Yarına Hazırım Platformumuz içerisinde Dijitalleşme Endeksimiz var. Bu bölümde işletmelerden yarına ne kadar hazır olduklarını analiz etmelerini sağlıyoruz. Sahadaki araçlarını takip ediyorlar mı? Personel ve müşteri yönetimleri için ne gibi uygulamalar kullanıyorlar? İnternet ve ofis yazılımı programlarını ne sıklıkta kullanıyorlar? Gibi çeşitli sorulardan oluşan bir anket sonrası yaptığımız analizi kendileriyle paylaşıyor, işletmelerinin yarına bir adım daha hazır olması için çeşitli önerilerde bulunuyoruz. Yaptığımız genel analiz sonrası Kıbrıs’ın yarına hazırım skoru şu an için 59.

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ ONLİNE OLARAK OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.. 

 

EAEAE

EK