Şirket Haberleri - 31 Temmuz 2018

Şirketler haberlerinde son gelişmeler...

 

Şirket Haberleri - 31 Temmuz 2018

Aselsan

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Modüler Geçici Üs Bölgesi Projesi ile ilgili olarak 05.02.2013 tarihinde imzalanan sözleşmeye ilişkin sözleşme değişikliği yapılmıştır. Söz konusu sözleşme değişikliği ile ASELSAN'a toplam 247.5 mn TL + 33.7 mn USD tutarında ilave "Güvenlik Sistemi" siparişi verilmiştir. Sözleşme değişikliği kapsamında, teslimatların 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Haber sonrası şirket hisseleri dün günü %1.7 oranında artıda kapamıştır.

Bizim Toptan

Şirket 2018 yılının ikinci çeyreğinde 4.8 mn TL net dönem kârı kaydetmiştir. Bizim Toptan, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde ise 9.7 mn TL zarar açıklamıştı. Satış gelirleri %30.3 oranında artan şirketin brüt kârı ise %63 oranında artmış ve 94 mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kâr marjı da 2018'de %9.9 gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemindeki %7.9'un 2 puan üzerinde gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler bir önceki yılın aynı dönemine göre %25.9 oranında artmıştır. Buna ilaveten Şirketin faaliyet kârı da 5.7mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 7.9 mn TL'lik faaliyet zararına göre iyi bir görüntü sergilemiştir. 2. Çeyrek sonuçlarıyla birlikte Bizim'in 6 aylık net dönem kârı 5.7 mn TL'ye ulaşmıştır. 2017'nin aynı döneminde şirketin net dönem zararı 29.1mn TL idi.

Otokar

Şirket, Taktik Tekerlekli Zırhlı araçlar ile bu araçların yedek parça ve eğitim hizmetleri satışını kapsayan yaklaşık 28.9 mn USD bedelli yeni bir ihracat bağlantısını kesinleştirmiştir. Söz konusu sipariş ile ilgili teslimatların 2019 yılı ilk çeyreğine kadar tamamlanması planlanmaktadır. Haber sonrası şirket hisseleri dün günü %3.9 oranında artışla kapamıştır.

Pegasus Hava Taşımacılığı

Şirket aleyhine düzenlenen 2014 yılına ilişkin, gelir vergisi (stopaj) ve damga vergisi tarhiyatı ile vergi ziyaı cezası ile ilgili olarak 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun hükümlerinden faydalanılması amacıyla başvuruda bulunulmuştur. Bu kapsamda Yurt İçi ÜFE oranında faiz dâhil olmak üzere yaklaşık 19.8 milyon TL tutarındaki toplam yükümlülüğün peşin ödenmesi suretiyle söz konusu uyuşmazlıkların sonlandırılması öngörülmektedir.

Tekfen Holding

Bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat ve Tesisat AŞ, Haradh Sahası Gaz Artışı Programı - Uydu Gaz Kompresör İstasyonları Boru Hatları inşaat işleri ile ilgili olarak Saudi Aramco Oil Company ile sözleşme imzalamıştır. Projenin tamamlanma süresi 33 ay, sözleşmenin bedeli yaklaşık 590 mn USD'dir. Haber sonrası şirket hisseleri dün günü %1.6 oranında yükselişle tamamlamıştır.

Turkcell İletişim

Daha önceki şirketin özel durum açıklamalarına istinaden Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri Anonim Şirketi'nin tescili dün ilan edilmiş olup kuruluş işlemleri tamamlanmıştır. Yeni kurulan Şirket, hizmet kuponları, yemek çeki, yemek kartı, elektronik kupon ve/veya akıllı kart, taşıtmatik, akıllı anahtar gibi başka türlü sistemler ile verilecek hizmetler kapsamında faaliyet gösterecektir.

Yapı Kredi Koray GYO

Şirket konsolide bazda 2018'de 0.26 mn TL ana ortaklık zararı kaydetmiştir. Geçen yılına aynı çeyreğinde 0.4 mn TL ana ortaklık zararı kaydedilmişti. Yılın ilk yarısı itibariyle toplam ana ortaklık zararı ise 0.47 mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 0.24 mn TL ana ortaklık zararı kaydedilmişti.