Ramazan Gündoğdu yazdı; İnsanlar göz göre göre yanacak mı?

Kıbrıs ekonomisi için inşaat ve emlak sektörü büyük önem taşıyor. Fakat bu alanlarda gereken tedbirler alınıyor mu? İş insanı Ramazan Gündoğdu, Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinde dikkat çeken bir konuyu kaleme aldı. İşte o yazı..

 İNSANLAR  GÖZ GÖRE GÖRE YANACAKLAR MI?

Geçenlerde bir arkadaşıma daire bakmak üzere birkaç emlakçı gezdik. Pek tabiî ki emlakçılar bizi alıp, istediğimiz koşullara uygun evleri gezdirdiler. Gitgide bütün dünyada olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da her geçen gün apartmanların daha da yükselmekte olduğunu gözlemliyoruz. Tabî ki bunu herkes gibi bizler de normal karşılıyoruz.

Ancak gezdiğimiz yerlerde baktık ki 8-10 katlı binalarda bile yangın ve deprem merdiveni yok, bu durum beni gerçekten çok şaşırttı.

‘Neden yok’ diye sorduğumda ise yasalarda böyle bir zorunluluğun olmadığı söylendi. Yakından tanıdığım bir belediye başkanına telefon açıp sorduğumda, yine aynı sözleri duydum, ama peki dedim, ‘sizin bu konuda hiç mi sorumluluğunuz yok! Allah korusun bir yangın çıksa, itfaiye merdiveni hangi kata kadar ulaşabiliyor’ dediğimde, ‘dördüncü kata kadar ancak ulaşabiliyor’ dedi.

Biraz başkanın vicdani duygularını zorlamak istediğimde; ama dedi, ‘ilk sorumlu mimar ve mühendisler odası, çünkü önce onlar onaylıyor, dosyalar en sonunda bize geliyor.’

Bu cevaptan sonra hemen mimar mühendisler odasını aradım ve sordum, ‘siz bir ücret karşılığı bu onayları veriyorsunuz, sanırım ciddi bir inceleme de yapıyor olmalısınız, peki yangın ve deprem merdiveni neden istemiyorsunuz’ dediğimde, onlar da ‘bizim bu konuda bir sorumluluğumuz yok’ dediler.

Şimdi lütfen düşünelim, insaflıca düşünelim.. Sayın belediye başkanı ve mimar mühendisler odası ne derse desin, şimdi sizlere soruyorum..

Her konuda yasal düzenleme talep edenler, bunu neden etmiyorlar? Bu gibi toplum yararına olan konularda hangi hükümet olursa olsun hiçbir sorun çıkarmadan yasası da çıkarılır, tüzüğü de..

Öyle ya da böyle, benim bu günkü dünyada  yangın merdivensiz binaları aklım gerçekten almıyor, sizlerin alıyor mu?

Allah korusun her türlü felaket insanlar içindir, bir yangın yada deprem olduğunda mahsurlu katlardaki insanlar ne yapacak? Çoluk çocuk hepsi göz göre göre yanacaklar mı?

Buradan hükümete sesleniyorum!

Yasa çıkarmak gerekiyorsa, yasa çıkmalı veya yasa var ama tadilat yapmak gerekiyorsa yasa tadili için bir gün bile beklenmemelidir. Henüz inşaatı başlamamış, hatta henüz bitirilmemiş tüm inşaatlarda yangın merdiveni zorunluluğu getirilmeli, yangın merdivensiz binalara ruhsat asla verilmemelidir.

Her konuda olduğu gibi, bu gülünç durumun da suçlusu dış güçler mi acaba?

Artık her şey daha da gülünç olmaya başladı ülkemizde. Her şeyin suçlusunu bulmakta dünyada üstümüze yok gerçekten. Hükümetler de suçsuz, belediye başkanları da suçsuz, mimar mühendis odası yetkilileri de suçsuz, inşaatı yapan müteahhitler de suçsuz. Sadece (normal )halk suçlu!

İhalelerde anlaşmak bizde, malzemeden eksiltmek bizde, her konuda üç kağıt yapmak bizde, her şeyi hükümetlerden beklemek bizde, bizde, bizde, bizde..

Ramazan GUNDOGDU

TOBB DÜNYA TÜRKÇE KONUŞAN GİRİŞİMCİLER SÖZCÜSÜ