Petrolde dikkat çeken yükseliş!

Petrol, arz kısıntısı anlaşmasının 2018'in ilk çeyreğinin sonuna uzatılacağı iyimserliği ile yükseldi.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın üretim kısıntısı anlaşmasına katılan tüm üreticilerin, anlaşmanın 2018 yılının ilk çeyrek sonuna kadar dokuz ay daha uzatılması konusunda mutabık olduklarını kaydetmesinin ardından, yükselişini varil başına 51 dolara doğru sürdürdü.

Vadeli Petrol kontratları New York'ta, geçen hafta yüzde 5.2 ile Mart ayından bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.9 kadar daha yükseldi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, Pazar günü yaptığı açıklamada, anlaşmanın gelecek yıla uzatılmasının, üreticilerin küresel stokların beş yılın ortalamasına düşürülmesi hedefine ulaşmasına yardımcı olacağını söyledi. ABD'de aktif Petrol sondaj kulesi sayısı artışını üst üste 18'nci haftaya taşıdı.

 Petrol , Suudi Arabistan ve OPEC dışından Rusya'nın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve müttefikleri tarafından imzalanan üretim kısıntısı anlaşmasının dokuz ay daha uzatılması için çaba göstermesi ile birlikte değer kazandı. İnatçı bir şekilde yüksek seviyelerde bulunan küresel stokların azalması uzun zaman alırken, ABD'de arzın azalmaya başladığına ilişkin işaretler iyimserliğin artmasına neden oluyor. OPEC Perşembe günü Viyana'da toplanacak.

Sydney'de CMC Markets analisti Ric Spooner, "Piyasanın, anlaşmanın uzatılacağına ve arz dengesinde zamanla gerçekleşmesi beklenen değişikliğin somutlaşmasına yönelik güven kazanıyor," dedi ve " Petrol  muhtemelen çok yükselmeyecek. Sürekli bir şekilde yükselen fiyatlar, ABD'de üretimin artma riskini getiriyor" şeklinde görüş bildirdi.

Vadesi Pazartesi günü dolacak Haziran vadeli Brent Petrol ü, Nymex piyasasında, 44 sent yükselerek varil başına 50.77 dolara kadar yükseldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 64 üzerindeydi. Daha aktif işlem gören Temmuz vadeli kontrat 30 sent yükselerek, Hong Kong saati ile 09:07'de 50.97 dolara ulaştı.

Temmuz vadeli Brent Petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 46 sent ya da yüzde 0.9 değer kazanarak varil başına 54.07 dolara kadar çıktı. Fiyatlar geçen hafta yüzde 5.5 yükseldi. Küresel gösterge Brent Petrolü, Temmuz vadeli WTI'a kıyasla 2.88 dolar primli işlem gördü.