Petrol fiyatları, ABD ile Meksika arasındaki anlaşmadan destek buldu...

Petrol fiyatlarında son durum...

Petrol fiyatları, ABD ile Meksika arasındaki anlaşmadan destek buldu

Vadeli petrol kontratları New York'ta kazançlarını varil başına 69 dolar civarında korurken, Brent petrolü Londra'da 77 dolara doğru tırmandı ve ABD gösterge petrolü arasındaki fiyat farkı son iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD'de 17 Ağustos haftası beklenenden daha fazla düşen ham petrol stoklarının geçen hafta düşüşünü sürdürmesi bekleniyor. Petrol, Amerika'nın Meksika ile karşılıklı ticaret anlaşmasına varmasının ardından güç bulan risk varlıkları arasına katıldı.

Seul'de Kiwoom Securities Co. emtia analisti Ahn Yea Ha: "ABD'nin Meksika ile yeni bir Nafta anlaşmasına varması genel piyasa bekleyişlerini iyileştiriyor ve bu da petrol fiyatlarını destekliyor," dedi ve "Amerikan petrol stoklarında bir miktar volatilite görüyoruz, ancak son dönemde gördüğümüz düşüş talebin halen sağlıklı olduğunu işaret ediyor." şeklinde görüş bildirdi.

Ancak halen bazı endişe nedenleri var. New York vadelileri bu ay, ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceği ve enerji talebini azaltabileceği endişelerinden dolayı varil başına 70 doların altında işlem gördü. ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret müzakereleri yürütmek için doğru bir zaman olmadığını söyledi ve bu açıklama Meksika ile varılan anlaşmanın ardından, kısa vadede Çin ile de anlaşmaya varılacağı beklentilerini zayıflattı.

Yatırımcılar ayrıca, Kasım ayında ABD'nin iran peteol ihracatına uygulayacağı yaptırımlar başladığında meydana gelecek açığı, Petrol İhraç Eden ülkeler Topluluğu (OPEC) ve diğer üreticilerin doldurup dolduramayacağını yakından izliyor.

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 13 sent yükselerek Tokyo saati ile 11.03'te varil başına 69 dolara tırmandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %63 altındaydı. Kontrat Pazartesi günü 15 semt yükselerek 68.87 dolardan kapandı.

Ekim vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 16 sent ya da %0.2 yükselerek varil başına 76.37 dolara çıktı. Fiyatlar Pazartesi günü 39 sent yükselerek 76.21 dolara tırmandı.

Küresel gösterge Brent petrolü ile ABD göstergesi WTI arasındaki fiyat farkı 7.45 dolara kadar çıkarak 22 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.