Park cezalarında dikkat çeken indirim!

Park cezalarında yeni dönem başlıyor. Cezalarda dikkat çeken indirim. İşte haberin detayları...

Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili Zeki Çeler’in hazırladığı Belediyeler Değişiklik Yasa Önerisi’nin  komitede ivedilikle görüşülmesi Meclis Genel Kurulu’nda onaylandı. TDP Milletvekili Zeki Çeler, LTB Belediye başkanı Mehmet Harmancı ile birlikte hazırladıkları yasa önerisiyle ilgili sosyal medyada açıklama yaparak, vatandaşların park cezalarının yüksek olması nedeniyle cezaları ödemekte ekonomik zorluk çektiğini ve cezaların ödememesinden ötürü konunun mahkemeye taşınarak mahkemenin gündemi meşgul ettiğini ifade etti. Çeler yeni öneriyle birlikte asgari ücretin %10'u olan park cezasının asgari ücretin %5'i şeklinde değiştirilmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

TDP Milletvekili Zeki Çeler’in açıklaması şu şekilde:

“Trafik, park halindeki araçların da belli bir düzen ve kontrol içerisinde olmasını gerektirmektedir. Dolayısıyla yanlış park eden araç sürücülerinin cezalandırılmasında ve yanlış parkın engellenmesinde toplumsal bir fayda olduğu ortadadır. Ancak yeterince uygun park yeri olmadığı da dikkate alındığında kesilen park cezalarının miktarı fazladır. Zaman zaman her vatandaş hatalı park edebilmekte (açık söylemek gerekirse bazen de tembellikten, az ilerisinde park yeri veya uygun bir alan olmasına rağmen illa ki kapanın önüne park etme hareketinden) belediyelerin kestiği park cezalarını ödemekte ekonomik zorluk çekmektedir. Mahkemeye gitmeden çözülebilecek olan basit bir para cezası, miktarın yüksekliği sebebiyle ödenememekte ve konu mahkemelerin gündeminide meşgul etmektedir.

Bu gerekçelerle işbu Değişiklik Yasa Önerisi ile cezaların asgari ücretin %10'u olan park cezasının asgari ücretin %5'i şeklinde değiştirilmesi öngörülmüştür.

Pek tabi ki şehir içi trafik sorunlarını aşmak adına bu yeterli bir adım olmayabilir. Belediyelerin park yerlerinin çoğaltılması, parkmetrelerin ve benzeri uygulamaların artırılması meclisteki siyasi partiler tarafından bugün bir kez daha dillendirilmiştir. Pek tabi ki cezadan öte herkesin de artık daha dikkatli park etmesi, bilinçli olması ve trafikte saygıyı içselleştirmemiz gerekmektedir.

Çünkü artık zabıtaların denetim kabiliyetlerinde bu durumda artacaktır. Bunu da göz önünde bulunduralım lütfen. İvediliğin oybirliği ile geçmesinde katkısı olan tüm vekillere de ayrıca teşekkür ederim.”