Öğrenciler bugün okula gidemedi!

Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ), bugün başlattığı Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na bağlı okulların öğrenci taşımacılığını süresiz olarak durdurma eyleminden sonuç alınamaması durumunda, yarın tüm özel okulların öğrenci taşımacılığının yanı sıra sivil yolcu taşımacılığını da tamamen durduracağını bildirdi.

Günaydın Kıbrıs programına telefonla bağlanan KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu, bugünden itibaren süresiz olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullara öğrenci taşımama eylemi başlattıklarını ve bugün sorunlarının çözülmemesi halinde yarından itibaren özel okullara da öğrenci taşımayacaklarını açıkladı.

“Öğrencileri ve aileleri mağdur eden Milli Eğitim Bakanı ve hükümettir” diyen Fuat Topaloğlu, “3 aydır bakanlıkla görüşmeye çalışıyoruz ama diyalog yolunu durdurdular. Bu nedenle bugün çocukların okullara gitmemesinin nedeni Milli Eğitim Bakanıdır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendileriyle diyalog kurmak yerine farklı yol arayışına girdiğini dile getiren Topaloğlu, “Milli Eğitim Bakanı ailelerle bizi karşı karşıya getirmeye çalışıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı bize hakkımızı vermemeye, bizimle diyalog kurmamaya ve kanunsuzluğu teşvik etmeye devam ediyor. 3.5 yıldan beri toplu taşımacılık ücretlerine herhangi bir zam yapılmadı. Bizim tüm giderlerimiz bu sürede ciddi şekilde arttı.

3 aydan beridir Milli Eğitim Bakanlığı hükümetin belirlediği zammı bize vermemek için ayak sürüyor. Bizim grevle işimiz olmaz ama onlar bizi buna mecbur bıraktı” şeklinde konuştu. Topaloğlu, KAR-İŞ olarak bugün genişletilmiş bir yönetim kurulu toplantısı yapacaklarını ve toplantı sonrasında farklı bir eylem yoluna da gidebileceklerini dile getirdi.

Ada genelinde KAR-İŞ’e bağlı tüm taşımacılar grev kararına uyduğunu vurgulayan Topaloğlu, “üyelerimiz, okul müdürleri ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından arandılar. “Siz öğrencileri taşıyın ödemelerinizi yapacağız” diyerek grev kırıcılığı yapmaya çalışıyorlar. Eğer bugün sorunumuz çözülmezse sadece Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda değil tüm ülke genelinde toplu taşımacılık duracak” şeklinde uyarıda bulundu.

EĞİTİM BAKANI BEROVA, EYLEME KARŞI TEDBİR ALDIKLARINI AÇIKLADI

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova ise KAR-İŞ’in eylem kararına karşı tedbir aldıklarını dile getirdi.

Bakan Berova’nın açıklaması şu şekilde:

“Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (Kar-İş)’in Bakanlığımıza bağlı okulların öğrenci taşımacılığını süresiz olarak durdurma kararını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak bu kararın, öğrencilerimizin eğitim haklarını engelleyici olduğundan kabul etmemiz mümkün değildir. Böylesi bir eylem karşısında öğrencilerimizin ve ailelerinin mağduriyetini önlemek adına Bakanlık bazı kararlar almıştır.

Eylem süresince okullara öğrencileri taşıyacak olan şirketlere ücretleri ödenecektir. Ayrıca, taşıma kapsamı içinde olup da eylemden dolayı mağduriyet yaşayacak olan çocukların ailelerinin ulaşım giderlerine de katkı yapılacaktır.”