Mescid-i Aksa'da polis ateş açtı 100 yaralı var..

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sert tepki gösterdiği Mescid-i Aksa krizinde kapılar açıldı. Onbinlerce kişi Harem-i Şerif'e girerken İsrail ateş açtı. 100 Filistinli yaralandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sert tepki gösterdiği Mescid-i Aksa krizinde kapılar açıldı. Onbinlerce kişi Harem-i Şerif'e girerken İsrail ateş açtı. 100 Filistinli yaralandı.


Filistinlilerin yoğun tepkisi üzerine Mescid-i Aksa'nın tüm kapıları dün açıldı, on binlerce kişi Harem-i Şerif'e girmeye başladı. 

İsrail'in geri adım atmasının ardından tekbirler ve özgürlük sloganlarıyla kutsal mabede giren Müslümanlar, 14 Temmuz'dan bu yana ilk defa Mescid-i Aksa'ya girebilmenin sevincini yaşadı. 

İki haftadır Aksa'nın kapılarında verdikleri özgürlük mücadelesinin neticesinde İsrail'e geri adım attıran Müslümanlar, Kudüs alimlerinin çağrısı üzerine ikindi namazı için Harem-i Şerif'e akın etti. 

100 YARALI VAR 

İsrail polisinin Kudüs'te iki hafta aradan sonra açtığı Mescid-i Aksa'nın avlusunda ve kapılarında Filistinlilere ses bombası ve plastik mermilerle müdahale etti. Aksa'nın avlusunda ve kapılarında cemaat, polisin müdahalesine karşı koymaya çalıştı. 
Tekbir getiren Filistinliler ile polis arasında arbede yaşanırken Aksa'nın içerisinde ve dışarısında 100 kişi yaralandı. 

Yaralılar ilk yardım ekipleri tarafından sedye ile Aksa'nın avlusundaki revire ve dışarıya taşınıyor. 

3 FİLİSTİNLİYİ ÖLDÜRMÜŞLERDİ 

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüştü. Olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğü açıklanmıştı. 

Olayın ardından Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif'in iki kapısını 16 Temmuz Pazar günü açmış, ancak kapılara elektronik metal arama dedektörleri yerleştirmişti. 

İsrail Güvenlik Kabinesi'nin aldığı karar üzerine Mescid-i Aksa'nın kapılarındaki dedektörler 25 Temmuz'da kaldırılmıştı. 

Filistinliler, dedektörlerin yerleştirildiği günden beri Aksa'nın kapılarında toplanarak namazlarını burada eda ederken, sık sık İsrail polisinin sert müdahalelerine maruz kalıyordu.