Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 25.06.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

 

 

Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanması ve seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından TL bu sabah yüzde 1'in üzerinde kazançla dolar karşısında değer kazanan tek gelişmekte olan ülke para birimi olurken; kurda düşüşün devam etmesi, BİST100 endeksinde  de pozitif açılış bekleniyor.

 

Kısa vadede TL cinsi varlıklarda pozitif seyir beklenirken, bundan sonra Erdoğan'ın oluşturacağı ekonomi ekibinin yanı sıra son dönemde TL varlıklarda ayrışmaya neden olan risklere yönelik söylemlerin nasıl şekilleneceği piyasaların seyrinde belirleyici olacak.

 

Cuma günü 4.66 civarından kapanan dolar/TL'de seçim sonuçlarının ardından illikit piyasada başlayan düşüş eğilimi bu sabah da devam ederken, kur 4.57'nin altına geriledi.

 

TL'de değer kazanımının bugün devam etmesi beklenirken, orta-uzun vadede Erdoğan'ın TCMB politikaları ve faizlere yönelik sert söylemlerinin devam edip etmeyeceği, ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceği ve dış ilişkilerin nasıl gelişeceği belli olana kadar piyasalarda temkinli volatil bir seyir görülebilir.

 

Diğer taraftan küresel gelişmeler de TL cinsi varlıklara yönelik ilgide belirleyici olacak. Faiz artış sürecinde olan ABD Merkez Bankası ile Avrupa merkez bankalarının para politikalarındaki ayrışma ve buna paralel olarak ABD Hazine tahvil getirilerindeki gerileme doların değer kazanmasına, EM para birimlerinde ise olumsuz seyre neden oluyor.

 

2017 yılından bu yana çift hanede seyreden ve 2018'i de benzer şekilde tamamlaması beklenen enflasyon görünümüne dair atılacak adımlar faizin seyri açısından yakından izlenecek.

 

Küresel ticaret savaşı ve küresel merkez bankalarının sıkılaştırma adımlarıyla geçen hafta 4.75'li seviyelere kadar yükselen dolar/TL seçim öncesi son işlem gününde gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde yaşanan iyimserlikle 4.70'in altına gerilemişti.

 

Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde bu sabah dolar karşısında değer kayıpları gözlenirken, TL değer kazanan tek para birimi konumunda.

 

BIST-100 endeksi ise Cuma günü 95,852 puanda kapanmıştı.

 

Son iki ayda 440 baz puan yükselen Cuma günü ise bir miktar gevşeyen 10 yıllık gösterge tahvil faizinde de bugün aşağı hareket bekleniyor.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 16.53, valörde son işlemde yüzde 16.29 seviyesindeydi.

 

Gösterge iki yıllık tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 19.31 valörde son işlem yüzde 19.18 oldu.

 

Asya borsaları ABD ve dünyanın başlıca ekonomileri arasında dış ticaret politikası geriliminin artmasıyla birlikte geriledi. Petrol fiyatları ise OPEC'in üretimi ılımlı derecede artırma kararının ardından kaydettiği kazanımların bir kısmını geri verdi.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi  yüzde 0.6, S&P 500 vadeli kontratları ESc1 yüzde 0.5 ekside bulunuyor.

 

Asya borsalarındaki kayıplar ABD Başkanı Donald Trump'ın Çinli şirketlerin ABD'li teknoloji şirketlerinde yatırım yapmalarını sınırlamayı değerlendirdiğini bildiren Wall Street Journal haberini izliyor.

 

Dünya borsalarını izleyen MSCI endeksi ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin geniş çaplı bir savaş halini almasıyla birlikte geçen altı haftanın beşinde düşüş kaydetti. Dünya borsaları geçen haftanın tamamında yüzde 1 ile üç ayın en sert düşüşünü kaydetti.

 

Çin hisse piyasaları Trump'ın Çin'den ithal 200 milyar dolar tutarında ürüne yüzde 10 gümrük vergisi tehdidinin ardından geçen haftanın tamamında yüzde 3.7 gerileyerek en çok kaybedenler arasında yer aldı.

 

Çinli yetkililer ABD ile yaşanan anlaşmazlığın ekonomik büyümede ivmeyi yavaşlatacağı endişelerinin önüne geçmek için hızla harekete geçtiler. Çin Merkez Bankası dün bazı bankaların zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan düşürdü.

 

Trump'ın Avrupa Birliği'nde üretilen otomobillere yüzde 20 gümrük vergisi tehdidinin ardından geçen haftayı yüzde 4.7 düşüşle kapatan dünya otomobil üreticileri hisse endeksi bugün de ekside bulunuyor.

 

Yatırımcılar ABD'nin gümrük vergisi tehditleri ve diğer ülkelerin buna karşılık vereceğini açıklamalarının ardından eşgüdüm halinde büyüyen küresel ekonominin güç kaybedeceğinden endişe ediyor.

 

PARİTELER

USD/TRY

Haftanın kapanışını 4.6700 seviyelerinden yapan USD/TRY, seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gap ile açıldı. Uluslararası piyasada haftanın ilk işlem gününe 4.6200 seviyelerinden başlayan parite sonuçların açıklanması sürecinde 4.5800 seviyelerini gördü. Seçim sonrası ilk işgününde yurt içinde kapasite kullanım oranı ABD’de ise Yeni Konut Satışları verileri takip edilecek. Ancak piyasa büyük oranda seçim sonuçlarına fiyatlamaya odaklanabilir.Fiyat dört saatlik grafikte yeniden hareketli ortalamaların arasına geriledi.. Yükselişlerin devamında 4.7500 – 4.7750 ve 4.8000 seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. Düşüşlerde 4.5800 - 4.5500 - 4.5000 destekler olarak takip edilebilir.

 

EUR/USD

Son zamanlarda Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve kurul üyelerinin açıklamaları sonrası kayıplar yaşayan Euro, geçtiğimiz hafta gelen olumlu veriler ile birlikte can buldu. İtalya’dan siyasi anlamda olumlu gelen açıklamalar, haftanın içerisinde beklentileri aşan Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi(PMI) verileri ve Fed İmalat Sanayi Endeksi’nin beklentilerin altında gelmesi EURUSD’nin haftanın son günlerinde değerlenmesine yol açtı. Dolar endeksi 94 seviyelerinde seyrederken parite 1.1600 üzerine yükseldi. Fiyatın hareketli ortalamaların altında devam ediyor ancak RSI göstergesi 50 bölgesi üzerinde 70 bölgesine yükseliş potansiyeli olarak değerlendirilebilir. Yükselişlerde 1.1680 – 1.1700 – 1.1750 seviyeleri dirençler olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1630 - 1.1610 – 1.1500 seviyeleri destekler olarak değerlendirilebilir.

 

GBP/USD

GBPUSD için günlük kırılma seviyemiz  1,3328. Bu kırılma seviyemizin üzerinde 1,3350 1,3400 ve 1,3442  dirençleri hedef seviyesi olarak kullanılabilir. Ancak 1,3328 kırılma seviyesinin  altında,  1,3224 1,3195 ve 1,3152 seviyesine doğru geri çekilme hareketlerinin devamı mümkün gözüküyor.

 

ALTIN

Altın fiyatları doların 11 ayın zirvelerinden geri gelmesi ve ABD ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret geriliminden bulduğu destekle yükseldi. Altının spot piyadaki ons fiyatı  yüzde 0.3 artıda 1,271.79 dolarda bulunuyor..Gram Altın bu sabah 187-TL den işlem gördü.

 

PETROL

Brent petrolü, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Cuma günü aldığı üretimi artırma kararının ardından geçen haftaki kazanımlarını kısmen geri vererek haftaya yüzde 1.8 düşüşle başladı.Analistler üretim artırma kararına rağmen küresel piyasada arz ve talebin bu yıl sıkı bir dengede olacağını tahmin ettiklerini ifade ettiler. Petrol fiyatlarının yükselmesi için Rusya'nın önderliğindeki üye olmayan ülkelerle birlikte 2017 başından bu yana üretimini günde 1.8 milyon varil düşüren OPEC geçen haftanın son gününde üretimi günde 1 milyon varil artırma kararı aldı. Brent petrolü üretimin beklentiler kadar fazla artırılmaması sonrası yüzde 3.4 değer kazandı.